שתף קטע נבחר

חיל האוויר יירט כלי טיס חשוד בדרום

שני מטוסי קרב מדגם F-16I הפילו הבוקר מטוס קטן שחדר לשטח ישראל מעל שטח פתוח באזור יער יתיר. על פי הערכות הצבא, המטוס לא המריא מרצועת עזה ולא נשא עמו חומרי נפץ. יחידת הבקרה האווירית זיהתה אותו לפני שנכנס לשטח ישראל. דובר צה"ל: "סדר הפעולות היה נכון ומקצועי בכל שלב"

חיל האוויר זיהה ויירט הבוקר (שבת) כלי טיס זעיר חשוד, שחג באזור הדרום. בעקבות היירוט, נשמע פיצוץ עז באזור. שרידי המטוס נפלו בשטח פתוח באזור דרום הר חברון, לא רחוק מהיישוב שמעה. כוחות גדולים של צה"ל - בהם מטוסי קרב, היחידה לסילוק פצצות של חיל ההנדסה וכן היחידה לחילוץ בהיטס של חיל האוויר - הוזנקו למקום והחלו לסרוק את השטח, לאסוף את שרידי המטוס ולזהותם.

  

 

על פי הערכות הצבא, כלי הטיס לא המריא משטח רצועת עזה. הוא שהה בשטח ישראל פחות מחצי שעה ולא נשא עמו חומרי נפץ. המל"ט הופל על-ידי שני מטוסי הקרב "סופה" (F-16I) מ"טייסת האחת" שבמחנה רמון. מרגע כניסתו לשטח ישראל ועד ליירוטו, המל"ט היה גם תחת "אחיזה" של מערך הנ"מ של חיל האוויר, וניתן היה ליירטו גם מהקרקע. יחידת הבקרה האווירית של חיל האוויר זיהתה אותו עוד כשהתקרב לחופה של רצועת עזה.  

 

מסוקים הוזנקו לאזור יער יתיר  (צילום: חיים הורנשטיין) (צילום: חיים הורנשטיין)
מסוקים הוזנקו לאזור יער יתיר (צילום: חיים הורנשטיין)

 

מקום היירוט ביער יתיר  ()
מקום היירוט ביער יתיר

 

חיילים סרקו את האזור שבו הופל המל"ט  ()
חיילים סרקו את האזור שבו הופל המל"ט

 

המקום שבו הופל המל"ט (צילום: Google Maps) (צילום: Google Maps)
המקום שבו הופל המל"ט(צילום: Google Maps)

   

תחקיר ראשוני של האירוע החריג בצה"ל מעלה כי סמוך לשעה 10:00 חדר המטוס לשטח מדינת ישראל מהים התיכון, באזור רצועת עזה, והחל לנוע מזרחה. הכלי זוהה מיד עם תנועתו משטח הרצועה, והוזנקו אליו מספר מטוסי קרב "סופה" (F-16) מבסיס רמון שבנגב.

 

דובר צה"ל, תת-אלוף יואב מרדכי, מסר כי לאורך כל טיסתו, היה המטוס תחת ליווי ובקרה מוחלטת של מטוסי הקרב, והיה ניתן להפילו בכל שלב, "אך משיקולים מבצעיים ומשיקולים של הגנה על יישובים, הוחלט ליירטו באזור יער יתיר שבדרום הר חברון. סדר הפעולות היה נכון ומקצועי בכל שלב, בגילוי, בזיהוי וביירוט", הדגיש. שרידי המטוס שנאספו בשטח מועברים להמשך ניתוח והערכת מצב, ובמקביל נבדקות גם תמונות כלי הטיס כפי שתועדו במהלך מעופו על ידי מטוסי חיל האוויר.

 

מסוקים מעל אזור הפלת המל"ט  ()
מסוקים מעל אזור הפלת המל"ט

סריקות בשטח לגילוי שרידי המל"ט ()
סריקות בשטח לגילוי שרידי המל"ט

 

"רואים בחומרה את הפגיעה במרחב האווירי"

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שיבח את יירוט כלי הטיס: "נמשיך להגן על גבולותינו בים, ביבשה, ובאוויר למען ביטחונם של אזרחי ישראל". שר הביטחון, אהוד ברק, בירך את הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, ואת מפקד חיל האוויר, האלוף אמיר אשל, על "הביצוע החד והיעיל במהלכו סוכל ויורט המל"ט באזור שמדרום לחברון". לדברי ברק, "אנו רואים בחומרה רבה את הניסיון לפגוע במרחב האווירי של ישראל ונשקול את תגובתנו בהמשך". 

   

תושבי האזור העידו כבר משעות הבוקר המוקדמות על רעש חריג וקולות נפץ. "ישבנו לארוחת בוקר ושמענו את הפיצוץ", סיפרה ל-ynet יפה סולמון, תושבת מיתר. "רק אחר כך הבנתי מה קרה. אני לא מאמינה שזה קורה. האזור הולך ומתחמם".

 

הדמייה של מל"ט איראני מדגם "אבאביל" (צילום: CC Aspahbod) (צילום: CC Aspahbod)
הדמייה של מל"ט איראני מדגם "אבאביל"(צילום: CC Aspahbod)

 

בעבר הפיל חיל האוויר שני מטוסים בלתי מאויישים, שניהם לקראת סוף מלחמת לבנון השנייה. מטוסי קרב הפילו בהפרש של כמה ימים בחודש באוגוסט 2006 שני מזל"טים מדגם "אבאביל" של חיזבאללה. המטוסים הזעירים אותרו על ידי יחידת נ"מ (נגד מטוסים) ויב"א (יחידת בקרה אווירית) צפון. עם הגילוי שיגרו מטוסי ברק (F-16C) של טייסת "אבירי הצפון" וטייסת "העמק" טילי אוויר-אוויר והפילו את המזל"טים. אחד מעל הים, בשטח לבנון, והמזל"ט השני הופל צפונית לחיפה.

  

בניגוד להערכות הראשוניות, כעת ברור שהמל"ט לא המריא מרצועת עזה. במהלך היום, ניהל ארגון חמאס מפגן כוח מסיבי ברצועת עזה. מנגנוני הביטחון של ממשלת חמאס בעזה פתחו בתמרון שטח נרחב, שכלל את כל חלקיה של הרצועה. בתמרון השתתפו אנשי מנגנוני הביטחון ושוטרים שנפרסו בכל הערים והעיירות באזור.

 

במשרד הפנים של ממשלת חמאס - האחראי על מנגנוני הביטחון - הודיעו כי התמרון מהווה למעשה תרגיל שטח שנסיבותיו רגילות והוא נועד להעלות את רמת התיאום והשליטה בין היחידות השונות במנגנונים. במשרד הדגישו כי הוא נועד לשמירה על הביטחון והיציבות ברצועת עזה, וכי יוסיפו להגיש את השירותים הנדרשים לאזרחים על פי המתבקש במקרה של מצב חירום.

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתפו אליאור לוי ואילנה קוריאל
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רגע הפגיעה
צילום: באדיבות דובר צה"ל
מסוקים באזור היירוט
צילום: חיים הורנשטיין
מקום יירוט המל"ט
מומלצים