שתף קטע נבחר

בבוקר החג: עשרות פצמ"רים ורקטות נורו לאשכול

אחרי שצה"ל תקף בעזה, הגיבו בחמאס ובג'יהאד האיסלאמי בירי של כ-55 פצמ"רים ורקטות לעבר יישובי המועצה האזורית אשכול. נזק קל נגרם לשני מבנים וכמה עִזים נהרגו בפינת חי באחד הקיבוצים. תושב האזור: "אנחנו במרחבים המוגנים ושומעים פיצוצים"

תושבי הנגב המערבי התעוררו בבוקר שמחת תורה לקולות פיצוצים במטח ממושך מעזה: עשרות פצצות מרגמה ורקטות נורו הבוקר (ב') לעבר יישובים במועצה האזורית אשכול. איש לא נפגע, אך רסיסים גרמו נזק קל לשני מבנים ולכלי רכב וכמה עזים נהרגו כתוצאה מפיצוץ בפינת חי. במועצה האזורית אמרו כי מספר הפצצות והרקטות שנורו עומד על כ-55.

 

עוד בערוץ החדשות:

ונצואלה בחרה: צ'אבס ימשיך לכהונה נוספת

איראן מציעה פשרה: נעשיר אורניום בחו"ל 

 

גדודי עז א-דין אל-קסאם ופלוגות אל-קודס, הזרועות הצבאיות של חמאס והג'יהאד האיסלאמי, קיבלו אחריות לירי ואמרו שמדובר בתגובה לתקיפת צה"ל בעזה אתמול. בתגובה לירי הפלסטיני, תקף צה"ל מהאוויר ומהקרקע מוצבי חמאס וחוליות משגרים בצפון רצועת עזה. הפלסטינים אמרו כי חמישה בני אדם נפצעו. תושבי אשכול מתבקשים לשהות במרחק של 15 שניות ממרחב מוגן.

 

אחרי 6:00 בבוקר נמסר על הירי הראשוני. פלסטינים ברצועת עזה ירו שלוש פצצות לפחות, שהתפוצצו בשטחי ישראל. אחת מהן נפלה ליד בניין מגורים ביישוב במועצת אשכול. איש לא נפגע אך נזק קל נגרם למבנה מפגיעת רסיסים. יתר הפצצות התפוצצו בשטחים פתוחים. מפקד פיקוד דרום, אלוף טל רוסו, הגיע בעקבות הירי לקיבוץ שבו נגרם נזק למבנה.

 

במועצה האזורית ספרו 40 פצמ"רים ורקטות (הרצל יוסף) (הרצל יוסף)
במועצה האזורית ספרו 40 פצמ"רים ורקטות(הרצל יוסף)

 

פינת החי שספגה פגיעה (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
פינת החי שספגה פגיעה(צילום: הרצל יוסף)

 

זמן קצר אחרי המטח הראשון דווח על ירי נוסף מרצועת עזה. תושבי מועצת אשכול התבקשו להיכנס למרחבים ממוגנים בעקבות ירי ממושך של פצצות מרגמה ורקטות. סמוך לשעה 9:00 דווח על נפילה במשק חי באחד הקיבוצים באשכול. כמה עזים נהרגו ונזק נגרם למבנה.

 

אילן, האחראי למשק החי בקיבוץ שבו הייתה הנפילה, סיפר כי מדובר בנפילה הראשונה בשטח היישוב. "מעולם לא העליתי על דעתי שזה ייפול בחלקת האלוהים שלנו, בפינת החי, ועוד בתוך הקיבוץ", אמר, "זו הפעם הראשונה שזה נופל בפנים. זה פגע בשער איפה שהדיר עזים. לקח לי דקה למצוא את הנפילה. חלק מהעזים פצועות קשה וחלקן קל. חלקן מתות. זה פירק הכול, חלק מהמתקנים נפגעו גם. נמנע פה אסון כבד. זו פינת חי מאוד פעילה. מהבוקר ועד הערב יש פעילות של ילדים אבל בחג אנחנו לא עובדים. התחלנו את היום בסערה ואנחנו מקווים שיירגע".

 

יום הולדת 6 בממ"ד 

אלי אביטל, שרכבו נפגע מרסיסי פצצת מרגמה, סיפר: "שמעתי נפילה. זה קרוב מאוד לבית שלי. הייתי רבש"צ ואני מכיר את הלך הרוח. לא התרגשתי. ראיתי פגיעה באוטו. אני רגיל לזה ולא מפחד ולא חושב שזה צריך להיות מה שיטריד אותנו מלחיות פה".

 

אביטל, תושבת עוטף עזה, חגגה את יום הולדתו ה-6 של בנה בממ"ד. "אני לא זוכרת מה בא קודם. הבומים או הצבע האדום. היינו אמורים לעשות יום הולדת משפחתי וקטן ועוד נעשה. אבל אם המצב יימשך נמשיך לחגוג בממ"ד. אבל אני מניחה שתכף נצא ונחזור לממ"ד רק אם יהיו בומים. יחד עם זאת, לפי הצבא זה עלול לקחת עוד הרבה זמן".

 

יהודה קדם, תושב אחד הקיבוצים באשכול, סיפר: "בעשרה לשש שמענו פיצוץ גדול, קרוב מאוד. התברר שהייתה נפילה בקיבוץ באזור בית הכנסת. הרוח איתנה, כולם במרחבים המוגנים, מחכים לרגיעה. בינתיים כיתת הכוננות שלנו ערוכה לכל תרחיש. ספגנו לאחרונה מטח צפוף, באזור שלנו היו כשש-שבע". תושב קיבוץ אחר אמר: "אנחנו בסדר. אנחנו בממ"דים, במרחבים המוגנים ושומעים פיצוצים".

 

ראש המועצה האזורית, חיים ילין, אמר: "אנחנו באמצע תגובה או בתחילתה. זו הנהלת חשבונות. לנו יש חשבון עם הטרור שפוגע בנו דרך גבול מצרים ורצועת עזה, ומנסים למנוע את הפיגועים, והם בהנהלת חשבונות צריכים להגיב על כל סיכול. התושבים בכל הקו הקדמי בתוך הממ"דים, לא זזים מהבתים משעה שש בבוקר, אז נשלחה להם הודעה".

 

פצצת מרגמה באשכול (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
פצצת מרגמה באשכול(צילום: הרצל יוסף)

 

צה"ל תקף בתגובה (הרצל יוסף) (הרצל יוסף)
צה"ל תקף בתגובה(הרצל יוסף)

 

בחמאס ובג'יהאד האיסלאמי אמרו כי ירו לעבר ישראל "בתגובה לפשעים הציוניים

שהביאו אמש לפציעת 11 אזרחים, בהם שני ילדים". הכוונה היא לתקיפת חיל האוויר שבה ככל הידוע נפצעו עשרה בני אדם, שניים מהם קשה. לפי חמאס שני הנפגעים העיקריים היו רוכבי אופנוע. גורמים צבאיים בישראל אמרו כי התקיפה בוצעה נגד יעד טרור של הג'יהאד העולמי.

 

לפי צה"ל, בתקיפה נפגעו טלעת חליל מוחמד ג'רבי, בן 23, פעיל ג'יהאד עולמי מרפיח, ועבדאללה מוחמד חסן מקאווי, בן 24, חבר במועצת השורא של לוחמי הקודש בקצוות ירושלים, ארגון ג'יהאד עולמי שמרכזו ברצועת עזה. ג'רבי היה מעורב בפעילות טרור נרחבת נגד אזרחי ישראל ונגד צה"ל זה שנים, ובימים האחרונים היה מעורב בקידום פיגוע מורכב בסיני ובהכנתו.

 

דובר הזרוע הצבאית של חמאס, אבו עוביידה, אמר כי הירי מהווה מסר לישראל: "ההתנגדות לא תרשה להמשיך במשוואת התוקפנות מצד אחד בלבד תחת תירוצים מופרכים". הוא הוסיף כי הירי בשיתוף הג'יהאד האיסלאמי מסמל את התיאום בין הפלגים השונים בכל הנוגע לרצונם לעמוד מול ישראל. הוא הזהיר כי המשך התוקפנות נגד רצועת עזה יוביל לתגובה חזקה ורחבה יותר מצד ארגוני ההתנגדות הפלסטיניים.

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 08/10/2012 07:03

 

בהכנת הידיעה השתתפו יונתן גונן ואליאור לוי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרצל יוסף
האלוף רוסו באחד הקיבוצים שספגו נפילות
הרצל יוסף
כ-55 רקטות שוגרו מהבוקר
צילום: הרצל יוסף
הטיפול באחת העזים שנפגעו
צילום: הרצל יוסף
מומלצים