שתף קטע נבחר

למה עשית שיהיה חם?

להדריך מטיילים ישראלים זו חוויה. רובם באו ליהנות. אבל קשה לשכוח את מי שתוהים: "למה לא אמרת קודם", "לא את האוכל הכשר הזה רציתי" ועל הדרך מנסים לשדך לי את הבת שלהם

בוקר טוב! לי קוראים יונתן ואני אהיה המדריך שלכם לשבוע הקרוב.

אני יודע, באתם מרחוק, הטיסה מישראל הייתה ארוכה ומייגעת, אתם רוצים רק להנות מהחופשה שלכם בחו"ל ולהרגע קצת. אתם יודעים מה? אני איתכם. אני אעשה כל מה שאני יכול וכל מה שאני יודע כדי שתהיו עם חיוך על הפנים כל זמן שאתם ערים, ואם אפשר גם בזמן שאתם ישנים, לא משנה אם בסוף היום במלון או במהלך ההסברים שלי באוטובוס.

 

משרתם של ישראלים - טורים אחרונים ב-ynet:

עמך הספר  / נעמי, מוכרת בחנות ספרים

לא, אשתי ארזה לי  / קצין ביטחון בנתב"ג

זה נראה לך חם? ביקשתי קפה רותח! / מלצרית

 

אך לעיתים, המטיילים בטיול מאורגן חושבים שאני מנהל החברה, סוכן הנסיעות ונהג האוטובוס גם יחד, מלבד היותי חבר טלפוני. הם מתקשרים אלי בשבת ומתלוננים שלא עונים במשרד והם רק רצו לאשר את האישור שהועבר למשרד, ואם אפשר אז שאשמור להם מקומות ראשונים באוטובוס, הם בסך הכל ארבעה, שלא רוצים לקום מוקדם ולהגיע ראשונים לנקודת האיסוף, "אז תעשה טובה, תדאג לנו".

 

למה לא אמרת קודם?

כאשר מטייל שואל אותי שאלה כזו, אני יודע שאין לו מושג לאן הוא הולך ואיפה הוא נמצא. לפעמים מטיילים לא טורחים לבדוק ולו דבר אחד על יעדי הטיול. להבדיל, כשאדם קונה כרטיס לרכבת (או לאוטובוס) הוא בודק מבעוד מועד מה יהיה משך הנסיעה, ולא מצפה מהפקידה מאחורי החלון שתיידע אותו בכך.

 

לא כן הדבר בטיול המאורגן. לדידו של המטייל הממוצע, כל היעדים בעולם הם במרחק של לא יותר משעתיים-שלוש נסיעה. אם לא - המטייל הישראלי מתחיל להתלונן שלא יידעו אותו מראש. הרי אם היה יודע, לא היו מצטרף לטיול. 

 

טסים ומקטרים. ישראלים בנתב"ג (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
טסים ומקטרים. ישראלים בנתב"ג(צילום: גיל יוחנן)
 

באמת? טסת למרחק חצי עולם מארץ ישראל הקטנה, ישבת במטוס ובשדות התעופה 10-20 שעות ומה שישבור אותך הן שש שעות נסיעה באוטובוס? בהצלחה עם הטיסה חזרה לארץ. אתה עלול להיווכח שהיא אורכת מעט יותר משש שעות.

 

לקבוצת ה"למה לא אמרו קודם" מצטרפות השאלות: "למה לא אמרו לי שאהיה במלון בקומה גבוהה / נמוכה / ליד המעלית / רחוק מהמעלית?". את החדרים במלון מסדר המלון ולי אין שליטה על מי ישן איפה. ודאי לא ידעתי זאת חודשיים לפני הטיול כשרק נרשמתם. "למה לא אמרו שיש בטיול רק זקנים / ילדים / תינוקות?" .יש בטיול מטיילים ומטיילות. ככאלו הם מגיעים בשלל צבעים, צורות, גדלים וגילאים. הדבר היחיד המשותף לכולם הוא שהם דוברי עברית.

 

הצעת הייעול המוזרה ביותר בנוגע לניהול הקבוצות הייתה לחלק את הקבוצות לפי מוצא והשכלה אקדמאית. הצעה זו הגיעה ממטיילת שלא כל כך נהנתה מנוכחותם של מטיילים ממוצא אתני שונה משלה. עד היום אני לא יודע מה הייתה רמת השכלתם. גם לא מה הייתה השכלתה.

 

לא אמרת שעכשיו אוכלים

נכון שכולנו באנו ליהנות בטיול. נכון שכולנו רק רוצים להניח ראש ולהירגע. הבעיה היא שישנם מטיילים השואבים את ההנאה שלהם מכך שהם לא נהנים. כך במיוחד נוסעת אחת שהגיעה עם בתה ועם אחותה לטיול של שבוע, התיישבה במושב לידי ובמשך שבוע שלם לא הפסיקה לקטר: "למה לא אמרת שעכשיו אוכלים?", תהתה אחרי שהובלתי אותה למסעדה ספציפית שביקשה. "למה עשית שיהיה היום כל כך חם?", המשיכה לשאול.

 

כשרות בחו"ל. שומרים? לא בטוח (צילום: AFP) (צילום: AFP)
כשרות בחו"ל. שומרים? לא בטוח(צילום: AFP)
 

"בצום בגללך כבר 3 ימים"

מישהו אמר פעם שכאשר אנחנו מטיילים עלינו לזכור שבני המקום חיים שם כפי שנוח להם לא כפי שנוח לנו. הרשו לי לגלות לכם דבר מה, מטיילים ומטיילות יקרים: אחת המילים שמדריך טיולים מתחלחל כאשר הוא שומע אותן היא "כשר". אז אין ולא משנה כמה תכעסו ותגידו לי שבארץ הסוכן שלכם אמר שהמדריך יראה איפה יש אוכל כשר. כבר פגשתי מטיילים שהגדילו לעשות ואחרי שהובלתי אותם אל המסעדה הכשרה היחידה באזור הם ענו "אוכל כזה אני לא רוצה כרגע. אוכל כבר במסעדה אחרת". לפתע פתאום עניין הכשרות כבר לא היה כל כך חשוב.

 

אחת המטיילות שלי טענה שהיא בצום כבר שלושה ימים בגללי מפני שלא הראיתי לה איפה יש אוכל כשר. הזמנתי אותה לשבת איתי לארוחה במסעדה כשרה, אבל היא אמרה שהיא רוצה אוכל אחר. כשהלכתי איתה יד ביד אל הסופר הקרוב כדי שתוכל למצוא לה תחליף, היא קנתה חטיף שוקולד וצ'יפס. אני המשכתי את הטיול שבע, היא המשיכה את הטיול ממורמרת. 

 

בוא תכיר את הבת שלי

אני לא יודע אם הסוד טמון בי או באמהות הישראליות, אבל מטיילות נוטות לנסות לשדך לי את הבנות שלהן. במהלך הטיולים הרבים למדתי מסיפוריהן של

מטיילות אינספור, שכל הבחורות היהודיות בארה"ב מתגוררות בניו יורק, בדרך כלל במנהטן, הן כולן בגילי, יפות יותר מדוגמניות מסלול, חכמות בצורה יוצאת מן הכלל ובעלות תארים אקדמאים מתקדמים, בשלניות נפלאות, רזות וחטובות כמו דוגמניות ספורטס-אילוסטרייטד אחרי פוטושופ וכולן רווקות ומחפשות גבר ישראלי נחמד כמוני. אולי אני מסכים שהן יתנו את הטלפון שלי לבת שלהן?

 

להדריך מטיילים ישראלים זו חוויה. רוב מוחלט של המטיילים באמת באו ליהנות, להקשיב, לראות ולחוות. למרבה הצער, אותם אני זוכר פחות. את אלו שלא ירדו לי מהווריד במשך כל הטיול אני מנסה לשכוח. 

 

יונתן, מדריך טיולים בחו"ל.

 

גולשים המעוניינים להציע טורים יכולים לשלוח אותם לאי-מייל: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פריז. לא במסעדה הזו
צילום: AFP
חו"ל. הישראלי מאתגר
מומלצים