שתף קטע נבחר

התקווה נמוגה: נמצאה גופת החייל מג'די חלבי

7 שנות חיפושים הסתיימו במציאת גופת החייל הנעדר, לא הרחק מהמקום שבו נראה לאחרונה: עובד קק"ל שניסר עצים ביער בעוספיה לפני שבועיים מצא שם שרידי גופה, בדיקת DNA הבהירה כי מדובר בגופתו של מג'די חלבי. "אנחנו מאמינים בגורל", אמר האבא, "לא איבדנו תקווה לרגע"

התקווה הקלושה נמוגה: ביער סמוך ליישוב עוספיה שבכרמל נמצאו לפני שבועיים שרידי גופתו של החייל מג'די חלבי, שנעדר מביתו מאז חודש מאי 2005. עובד קק"ל שטייל ביער בעוספיה הוא שמצא את שרידי הגופה, לא הרחק מהמקום האחרון שבו נראה חלבי בפעם האחרונה, בדליית אל-כרמל הסמוכה. הלווייתו תיערך מחר ב-12:00 בבית העלמין הצבאי בעוספיה.

 

  • שבע שנות תעלומה: פרשת מג'די חלבי


לאחר השריפה בכרמל ביקשו בני המשפחה לחדש את החיפושים אחר החייל, כיוון שנוצר חישוף של היער. בסופו של דבר נמצאו שרידי הגופה כשאיברהים קוזלי מדליית אל כרמל הגיע לנסר עצים בסביבה אחרי השריפה. תוך כדי עבודה הוא הבחין בשרידים תלויים על חבל והזעיק את המשטרה. גם היום, שבועיים אחרי שנמצאו שרידי הגופה, המשיכו חוקרי ימ"ר חוף ואנשי המעבדה לזיהוי פלילי באיסוף ממצאים בזירה.

 

הודעה על מציאת הגופה נמסרה על ידי נציגי צה"ל למשפחתו. שרידי גופתו של חלבי הועברו למכון לרפואה משפטית באבו כביר, ושם נערכה בדיקת DNA ונקבע כי אכן מדובר בגופת החייל הנעדר. הסכם עד המדינה שנחתם השנה עם אסיר עולם שהבטיח כי יסייע באיתור לא תרם למציאת הגופה.

 

נורית בובליל, מומחית לזיהוי DNA במעבדה הביולוגית במכון לרפואה משפטית אמרה כי "בחודש ספטמבר קיבלנו שרידי גופה מצפון הארץ, האבחון הראשוני היה אם באמת מדובר בשרידי אדם ומשימת הבדיקה המשיכה לבדיקה ביולוגית לקביעת פרופיל גנטי. תהליך של קביעת הפרופיל הגנטי הוא תהליך ממושך שאורך זמן. התקבל פרופיל גנטי מאותם שרידים ולפי הבדיקה יצא שהם שייכים לחייל".

 

"במהלך השנים בדקנו הרבה מאות שרידים שונים. קביעת ה-DNA המקורית היא דגימה עצמית של החייל שהתקבלה מהצבא ב-2008 ואנחנו יכולים להגיד שההתאמה היא מוחלטת".

 

 

האלופה אורנה ברביבאי מחוץ לבית המשפחה (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
האלופה אורנה ברביבאי מחוץ לבית המשפחה(צילום: אבישג שאר-ישוב)

 

נציגי צה"ל בבית משפחת חלבי (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
נציגי צה"ל בבית משפחת חלבי(צילום: אבישג שאר-ישוב)

  

נג'אח, דודו של מג'די חלבי (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
נג'אח, דודו של מג'די חלבי(צילום: אבישג שאר-ישוב)

 

עשרות מתושבי דליית אל כרמל הגיעו לבית המשפחה. קרוב משפחה אמר ל-ynet: "לפני מספר ימים שמענו שהמשטרה מצאה גופה באחד היערות באזור, אבל לא חשבנו לרגע שזאת גופתו של מג'די חלבי". לדבריו, משאימתו את הדברים, "היה קשה מאוד לקבל את ההודעה. היינו רוצים שיחזור אלינו בחיים". הוא סיפר כי המשפחה מעוניינת שהמשטרה תמשיך בחקירה "כדי להגיע לפושעים שעמדו מאחורי הרצח. צריך להעניש אותם בעונש הכי כבד וקשה, הם הרסו לנו את החיים".

 

אביו של מג'די: "לא איבדנו תקווה לרגע"

ראש אגף כוח אדם, האלופה אורנה ברביבאי, אמרה לאחר שיצאה מבית המשפחה כי "צה"ל כולו והרמטכ"ל, שמעודכן בכל הפרטים, ימשיכו ללוות את המשפחה. עם סיום החקירה נמסור עוד פרטים למשפחה על נסיבות המוות. בשלב זה אני לא יכולה להתייחס לחקירת המשטרה". היא הוסיפה כי אביו של מג'די אמר לה שהוא היה אופטימי לאורך כל הדרך והיה בטוח שבנו ישוב הביתה.

 

נזמי חלבי, אביו של החייל מג'די, אמר לעיתונאים מחוץ לבית המשפחה כי "כל הזמן האמנו והייתה לנו תקווה, לא איבדנו תקווה לרגע אחד". לדבריו, "אנחנו אנשים מאמינים בגורל. קיבלנו שתי מכות תוך שנה, אנחנו במצב קשה אבל מאמינים בגורל ותודה שוב לכל מי שסייע לנו ותמך בנו".

 

"קיבלנו שתי מכות תוך שנה". נזמי חלבי (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
"קיבלנו שתי מכות תוך שנה". נזמי חלבי(צילום: אבישג שאר-ישוב)

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח עם אביו של חלבי ומסר את תנחומיו למשפחה ולעדה הדרוזית. ''ליבי איתכם", אמר נתניהו, "אני מבין את הכאב העמוק עם קבלת ההודעה הנוראה''.

 

מג'די חלבי יצא ב-24 במאי 2005 מביתו בדליית אל-כרמל לבסיס חיל החימוש בדרום חיפה שבו שירת. הוא הוציא כסף מכספומט במרכז היישוב, רכש פחית שתייה והתייצב בטרמפיאדה לכיוון חיפה. האחרונה שראתה אותו היא קרובת משפחה שעברה במקום. מאז נעלמו עקבותיו.

 

הצבא דיווח למשפחה על היעדרו כעבור יומיים, ונפתחו בעקבותיו חיפושים נרחבים. ב-30 במאי, שישה ימים לאחר שנעלם, הוכרז חלבי נעדר. במהלך השנים הקימה המשטרה כמה צוותים שחקרו את הפרשה. גם עמותת "לחופש נולד" לקחה חלק במאמצים לאיתורו והכריזה על פרס בשווי 10 מיליון דולר עבור מידע על אודות גורלו. מודעות עם תמונות של מג'די פורסמו באינטרנט והופצו במדינות ערב.

נציג האגף לאיתור נעדרים בצה"ל מחוץ לבית המשפחה (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
נציג האגף לאיתור נעדרים בצה"ל מחוץ לבית המשפחה(צילום: אבישג שאר-ישוב)
        

 

ראש צוות החקירה הראשון שטיפל בחיפושים היה ניצב-משנה בני אבליה, אז ראש משרד החקירות בתחנת חיפה. הוא אמר היום כי שמע בצער רב על מותו של חלבי והביע תקווה שתעלומת המוות תיפתר. לדבריו האזור שבו נמצאו שרידי הגופה, בנחל חיק, נסרק פעמים רבות על-ידי שוטרים, חיילים ומתנדבים.

 

בשנת 2010 התעוררה תקווה בקרב בני המשפחה, בעקבות ראיון של הרוצח יחיא פרחאן, שטען כי יש לו מידע על החייל הנעדר. הרוצח הסדרתי שנידון למאסרי עולם מצטברים דרש להשתחרר בתמורה לחשיפת הפרטים. עוד קודם לכן, ביולי 2008, קיבלה במפתיע משפחתו שיחת טלפון מאדם שהזדהה כאסיר,

ומסר שחלבי נחטף לשטחים ומוחזק ליד שכם. האיש אמר ש"חלבי מוחזק בריא ושלם", ומסר פרט מדויק - שהחייל הנעדר מעשן סיגריות LM אדום. עם זאת, רק שנתיים אחר כך נמצאה הגופה. 

   

באוקטובר שעבר פקדה את משפחת חלבי טרגדיה נוספת - אחיו הצעיר של מג'די, אדהם חלבי, נהרג בתאונת דרכים בכרמל. בחודש אפריל האחרון חתם האסיר משה מרדכי, המרצה שני מאסרי עולם על שני מקרי רצח, על הסכם לפיו הוא ימסור מידע על מקום הימצאו של החייל ובתמורה ישוחררו שני אסירים. מציאת הגופה אינה קשורה לפרשה זו. 

 

בהכנת הידיעה השתתף יואב זיתון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מג'די חלבי. נעדר ב-2005, גופתו אותרה ב-2012
צילום רפרודוקציה: אחיה ראב"ד
מומלצים