שתף קטע נבחר

נסראללה מתגרה: המל"ט ששלחנו לא יהיה האחרון

מזכ"ל חיזבאללה הודה בראיון לרשת אל-מנאר כי ארגונו שלח בסוף השבוע "מטוס מפותח" לישראל. לדבריו, המטוס הוא מתוצרת איראן והוא הספיק לטוס מעל "כמה בסיסיים צבאיים חשובים עוד לפני שזוהה". לדבריו, המטוס התקרב לכור בדימונה

מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה הודה הערב (יום ה') כי ארגונו שלח את המל"ט שחדר בסוף השבוע למרחב האווירי של ישראל דרך רצועת עזה. "ההתנגדות בלבנון שלחה מל"ט מפותח", אמר נסראללה והדגיש כי כלי הטיס הספיק לטוס מעל "כמה בסיסים צבאיים חשובים עוד לפני שזוהה על ידי חיל האוויר הישראלי". בראיון לרשת "אל-מנאר" הוסיף נסראללה כי המל"ט הוא מתוצרת איראן, והזהיר כי "זו לא הגיחה הראשונה, ולא האחרונה".

 

לדברי נסראללה, "המטוס טס מאות קילומטרים מעל הים עד שחדר לדרומה של ישראל". הוא ציין כי המטוס הוא גדול וטוב מהמטוס ללא טייס שבו השתמש חיזבאללה בשנת 2006. "המטוס המריא וטס במסלול שהוגדר לו עשרות קילומטרים, המטוס מתוצרת איראנית ולא רוסית", הוסיף נסראללה בראיון ולדבריו, זו הייתה הפעם הראשונה בתולדות הארגון שבה נעשה שימוש במטוס כזה.

 

הוא הוסיף כי המטוס יצא וטס לפי מסלול מוגדר, "המטוס הזה הגיע לאזור הקרוב לכור הגרעיני בדימונה. בישראל דיברו על כך שהמטוס התגלה עוד מעל הים ונאלץ לעבור מעל שטחים פתוחים. זהו שקר בפני העם. המטוס עבר בשטח שמלא באמצעים אמריקניים וישראלים ובאמצעים של יוניפי"ל".

 

הוא אמר כי העובדה שהמטוס טס "מאות קילומטרים בתוך אזור מלא רדארים" היא הישג עבור חיזבאללה. "ההתפארות הישראלית לפיה המרחב האוירי לא ניתן לחדירה - נסדקה. המבצע הזה חושף כי ברשותנו יכולת להסתיר את היכולות שלנו ולחשוף אותן בזמן המתאים. זכותנו הטבעית לשלוח מל"טים מתי שנרצה, והגיחה הזאת לא היתה הראשונה ולא האחרונה. אנחנו נצליח להגיע למקומות רבים בזכות סוג זה של מטוסים".

 

"זאת לא הגיחה האחרונה". מקום יירוט המל"ט (צילום: חיים הורנשטיין) (צילום: חיים הורנשטיין)
"זאת לא הגיחה האחרונה". מקום יירוט המל"ט(צילום: חיים הורנשטיין)
 

מוקדם יותר היום הפך ראש הממשלה בנימין נתניהו לגורם הישראלי הרשמי הראשון שמתייחס למקור של המל"ט שחדר לשמי ישראל ביום שבת, ויורט ע"י מטוסי הקרב של חיל האוויר. "אנו נחושים להגן על גבולותינו בתקיפות, באוויר, בים וביבשה, כמו בסיכול של ניסיון חיזבאללה בסופ"ש להכניס מל"ט",

אמר נתניהו במהלך סיור בגבול מצרים. 

 

בניגוד לטענת נסראללה, בצה"ל טענו כי כלי הטיס היה תחת פיקוח לכל אורך טיסתו. מתחקיר ראשוני בצה"ל עלה כי סמוך לשעה 10:00 בשבת חדר המטוס לשטח מדינת ישראל מהים התיכון, באזור רצועת עזה, והחל לנוע מזרחה. הכלי זוהה מיד עם תנועתו משטח הרצועה, והוזנקו אליו מספר מטוסי קרב "סופה" (F-16) מבסיס רמון שבנגב.

 

דובר צה"ל, תת-אלוף יואב מרדכי, מסר כי לאורך כל טיסתו, היה המטוס תחת ליווי ובקרה מוחלטת של מטוסי הקרב, והיה ניתן להפילו בכל שלב, "אך משיקולים מבצעיים ומשיקולים של הגנה על יישובים, הוחלט ליירטו באזור יער יתיר שבדרום הר חברון.

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתף יונתן גונן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חסן נסראללה, הערב. מתגאה בהישג
צילום: EPA
מומלצים