שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  פרשת קפקא: הכתבים יועברו לספרייה הלאומית

  לאחר מאבק משפטי בן ארבע שנים בית המשפט קבע: כתביו הנדירים של פרנץ קפקא יועברו לספרייה הלאומית בירושלים

  סוף לפרשת עזבונו של פרנץ קפקא: בית המשפט לענייני משפחה בתל אביב, קבע בפסק דין ביום ו' האחרון, כי כתבי הסופר פרנץ קפקא הכלולים בעיזבון חברו הטוב מקס ברוד, יועברו לארכיון הספרייה הלאומית בירושלים. פסק הדין נקבע בתום ארבע שנות מאבק משפטי.

   

  הסכסוך המשפטי על חזקת הכתבים החל עם מותו של ברוד ב-1968. ברוד, שנחשב ליד ימינו של קפקא, אחד מהסופרים החשובים של המאה ה-20, הוריש את היצירות יקרות הערך למזכירתו, אסתר הופה, אבל הורה לה להעביר את החומרים לארכיון ציבורי לבחירתה.

   

  על אף שבבקשתו האחרונה לפני מותו, הורה קפקא לידידו לשרוף את מכלול עזבונו הכולל יומנים, כתבי יד בהם של "המשפט", "תיאורו של מאבק" והכנות לחתונה בכפר", לצד הערות ליצירותיו, מכתבים וציורים - ברוד בחר שלא להיענות לבקשה מפאת חשיבותם ההיסטורית ומאוחר יותר ערך ופרסם חלק מהם.

   

  "העיזבון של קפקא מכיל את האוצרות המופלאים ביותר - גם בהשוואה לשאר יצירותיו", נימק ברוד את החלטתו והוסיף, "עובדה יחידה זו, כלומר הערך הספרותי והמוסרי, היתה מספקת כדי לחזק את רוחי בהחלטתי ללא ערעור, גם אילולא היו לי טיעונים אחרים נגד תקפות ההוראות שבצוואת קפקא". בשל החשיבות שראה ברוד בעיזבון כמכלול, הורה מפורשות להופה להעבירו במלואו לספריית האוניברסיטה העברית בירושלים או לספרייה העירונית בתל אביב - או לכל גנזך ציבורי אחר על פי החלטתה.

   

  למרות בקשתו, הופה לא עשתה זאת ואף מכרה חלק מהיצירות תמורת כסף רב. לפני חמש שנים נפטרה והותירה את העיזבון לבנותיה. במשך כל הזמן הזה הוחזקו כתבי קפקא וחומרים נדירים אחרים של מקס ברוד, בדירת אחת מבנותיה בתל אביב בתנאים שנויים במחלוקת.

   

  בבית המשפט נידונה תקפות צוואתה של הופה שביקשה לפצל את העיזבון. בפסק הדין נקבע כי עם מותה של הופה יועבר עיזבונו במלואו לגנזך כמצוות צוואתו של ברוד. בלשון הפסיקה כתבה השופטת טליה קופלמן פרדו: "ברוד ציווה את כל רכושו למנוחה והורה לה לדאוג שיורשיה יקבלו תמלוגים, שכר סופרים וכולי. אך למקרא צוואתו והעובדה שביקש למנות מי שהוא יקר לו שיטפל בעיזבונו הספרותי, מלמד שככל שהעניין נוגע לעיזבונו, לא היתה למנוח שום כוונה אחרת זולת הפקדתו למשמרת בספרייה אותה ראה ראויה או בגנזך...אינני סבורה שהמנוח כיוון בהוראות צוואתו ליתן למנוחה את החופש המוחלט למכור חלקים מעזבונו ולחלקו".

   

  מנהל הספרייה הלאומית, אורן ויינברג, מסר בתגובה לפסק הדין, כי הספרייה מברכת על החלטת בית המשפט הקובעת באופן חד-משמעי כי כתבי קפקא וסופרים אחרים אכן שייכים לעיזבון מקס ברוד ולא למשפחת הופה. עוד אמר ויינברג כי הספרייה תפעל, כפי שהתחייבה וכפי שהיא נוהגת בכל אוסף וארכיון המגיעים אליה, להנגיש את העיזבון החשוב לטובת צרכי המחקר ולטובת הציבור הרחב.

   

  "עם קבלת העיזבון נשקוד ללמוד את תוכנו, לקטלג ולשמר אותו, ובעתיד הלא רחוק גם לסרוק אותו ולפתוח אותו לרשות הרבים באינטרנט, ובכך לקיים הלכה למעשה את רצונו של מקס ברוד - לפרסם את כתביו וכתבי קפקא בקרב כל שוחרי הספרות בארץ ובעולם", אמר ויינברג.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  פרנץ קפקא. סוף למאבק על העזבון
  לאתר ההטבות
  מומלצים