שתף קטע נבחר

יצחק תשובה ימכור גז לתחנת כוח באשקלון

חוזה חדש לדלק אנרגיה: חברת דוראד צפויה לחתום מחר על הסכם לרכישת גז טבעי ממאגר תמר בהיקף של עד 4 מיליארד דולר, עבור תחנת הכוח הפרטית שהיא מקימה במתחם קצא"א

חברת דוראד, שמקימה תחנת כוח פרטית במתחם קצא"א שבאשקלון, צפויה לחתום מחר (ב') רשמית על חוזה לרכישת גז משותפות "תמר" בהיקף של עד 4 מיליארד דולר, סכום שכולל מימוש אופציות רכישה עתידיות - כך נודע ל"כלכליסט".

 

 

מדובר בחוזה לרכישת 0.7 עד 0.8 מיליארד מ"ק (BCM) גז טבעי לתקופה של כ-16 שנה, כאשר מועד אספקת הגז מתוכנן למחצית השנייה של 2013. תחנת הכוח הפרטית של דוראד תחל לעבוד במחצית 2013 והיא תספק בין 550 ל-800 מגה וואט, תלוי בדרישות המדינה להפעלה חלקית או מלאה.

 

המגעים לקראת סגירת העסקה החלו לפני כשנה עם היעלמותו של הגז המצרי. דוראד הייתה אחת הלקוחות הגדולות של EMG, היא ספקית הגז המצרי המושבתת בה מחזיק יוסי מימן בכ-21%, ובדצמבר 2007 היא חתמה על חוזה רכש גז בהיקף של יותר משני מיליארד דולר.

 

עם זאת, הפיצוצים החוזרים ונשנים במערכת ההולכה כמו גם ביטול חוזה הגז מאפריל האחרון השאירו אותה בלי מקור אנרגיה להפעיל את התחנה. כפי שנחשף ביוני האחרון ב"כלכלסיט", דוראד ניהלה מו" לרכישת גז והייתה קרובה לסיכום התנאים המסחריים מול שותפות "תמר". על פי הנחיות הממונה על ההגבלים העסקיים חוזה רכש הגז יהיה בנוי כך שבאמצע התקופה תוכל דוראד להכניס ספקים חדשים. בנוסף, דוראד תוכל למכור עודפי גז לצד ג' במידה וכאלו ימצאו. 

 

דוראד נמצאת בבעלות חברת קצא"א (37.5%), זורלו הטורקית (25%), אדלקום מקבוצת אדלטק (18.75%), ודורי תשתיות אנרגיה (18.75%) והיא מנוהלת על ידי אלי אסולין.

 

שותפות "תמר" מוחזקת בידי נובל אנרג'י (36%), דלק אנרגיה שבשליטת יצחק תשובה (31.25%, בחלוקה שווה בין דלק קידוחים ואבנר), ישראמקו (28.75%) ודור גז (4%).

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יצחק תשובה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים