שתף קטע נבחר

שיר של אשדות נפסל בגל"צ: "בז לחיילי צה"ל"

מפקד התחנה ירון דקל פסל את השיר החדש "עניין של הרגל", שיזהר אשדות אמור היה לבצע בתוכניתו של יואב קוטנר. בתחנה אומרים: "צריכים להימנע מלחגוג שיר המציג חיילים באור דמוני". אשדות: "שיר הופך להיות פוליטי כשמתייחסים אליו בדרך זו"

צנזורה מוזיקלית בגלי צה"ל: מפקד התחנה ירון דקל פסל היום (א') לשידור את שירו החדש של יזהר אשדות, "עניין של הרגל". השיר נאסר לביצוע בתוכנית "מוזיקה היום עם יואב קוטנר", שם מתארח אשדות בשעה זו ומבצע את שיריו באולפן.

 

"בשל תוכנו של השיר, הבז לחיילי צה"ל, החליט מפקד גל"צ, כי אין מקום בגלי צה"ל לחגוג היום באופן מופגן שיר המגנה ובז לחיילי צה"ל ואת אלו שהקריבו חייהם למען ביטחון המדינה", נמסר בהודעה לעיתונות שהוציאה התחנה. "האמן יזהר אשדות מוערך מאוד בגלי צה"ל, אך במקרה נקודתי זה, אנו בגל"צ מאמינים כי לצד הביטוי האמנותי שניתן לאמנים, גל"צ כתחנה של החיילים ואשר משרתים בה חיילים רבים, צריכה להימנע מלחגוג שיר המציג חיילים באור דמוני".

 

גורם הבקי בפרטים סיפר ל-ynet כי לאחר שהשיר הושמע בתוכניות אחרות בתחנה, התבקש אשדות על ידי דקל שלא לבצע את השיר אצל קוטנר, ולבסוף נענה לבקשה - ואף החליט שלא לפרסם את התקרית. אבל במהלך אירוחו החליטו בדוברות גלי צה"ל להוציא את ההודעה לעיתונות על איסור ביצוע השיר בתוכנית.

בהמשך, אשדות התייחס לתקרית במהלך שיחתו עם קוטנר ואמר: "זה שיר שמדבר על הפחדים של כל אחד מאיתנו כהורה, כשכל העקרנות שאנחנו גידלנו את הילדים שלנו על פיהם עומדים במבחן לא פשוט כשהם מגיעים לצבא. יש אנשים שאולי מבינים אותו קצת אחרת, וחושבים שהוא נגד חיילים ונגד הצבא. צריך להקשיב לו. אני חושב שזה מאוד ברור שהוא בעד האנשים, בעד הילדים, החיילים, בעד האהבה, בעד שהם יהיו בני אדם. הוא סוג של מראה ותמרור אזהרה. ולא צריך לפחד משירים. שיר שהופך להיות שיר פוליטי, והופך להיות אייטם, כשמתייחסים אליו כך".

 

השיר, הלקוח מתוך אלבומו החדש של אשדות, החל לעורר סערה כבר עם צאתו לפני מספר שבועות. כשנחשף הקליפ ב-ynet, זכה למאות תגובות נסערות. "ללמוד להרוג, זה עניין של תנופה, מתחיל בקטן ואחר כך זה בא", שר אשדות

את המילים שכתבה זוגתו, אלונה קמחי. "הלב מתפרע, פועל מבוהל, הוא יודע - להבא, זה יהיה יותר קל. הם לא איש, לא אשה, הם רק חפץ, רק צל, ללמוד להרוג, זה עניין של הרגל".

 

בראיון מיוחד שפורסם ב-ynet ובו ראיינה קמחי את בעלה, סיפר לה אשדות: "אני גאה בשיר הזה כפי שמזמן לא היתי גאה בשיר שלנו. אולי מאז 'הירושימה שלי'. אני מקוה שתסכימי להמשיך לכתוב איתי שירים ונמשיך יחד לסרוק את מעגל החיים, מהמכונס לפוליטי".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יזהר אשדות. פסול
צילום: אריאל ואן סטרטן
לאתר ההטבות
מומלצים