שתף קטע נבחר

זוכי פרס נובל בכלכלה: אלווין רות' ולויד שאפלי

הפרס השנה התמקד בשאלה כיצד להתאים בין סוכנים שונים בצורה הטובה ביותר, כמו למשל בין סטודנטים לאוניברסיטה מתאימה או בין תורמי איברים למטופלים שזקוקים להם. רות': לא ציפיתי לזכות, ציפיתי לזכייה של שאפלי

האמריקאים אלווין רות' ולויד שאפלי הם הזוכים בפרס נובל לכלכלה לשנת 2012. האקדמיה המלכותית השבדית ציינה את שני הכלכלנים על "תיאוריה של הקצאה יציבה ופרקטיקה של תכנון שוק". 

 

 

הפרס השנה התמקד בשאלה כיצד להתאים בין סוכנים שונים בצורה הטובה ביותר. לדוגמה, כיצד לחבר בין סטודנטים לאוניברסיטה שתתאים להם, או בין תורמי איברים למטופלים שזקוקים להם. כיצד התאמה מסוג זה יכולה להתבצע בצורה היעילה ביותר?

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 

פרופסור אלווין רות' מאוניברסיטת הארוורד, פועל בתחום תורת המשחקים, תכנון שוק וכלכלה ניסויית. הוא עזר בעיצוב מחדש של המנגנונים לבחירת התמחויות ברפואה, בתי ספר תיכונים בעיר ניו יורק ובתי ספר ציבוריים בבוסטון.

 

בתחום תורת המשחקים הוא פיתח את התוכנית הלאומית להתאמת מתמחים ברפואה (NRMP), על בסיס תיאוריות שהוצגו על ידי לויד שאפלי, הזוכה בנוסף בפרס.

 

 

רות' עזר בבניית מערכת להתאמת תלמידי תיכון בניו יורק לבתי ספר, שהתגברה על החסרונות של המערכת הקודמת. המנגנון אושר ב-2003 והוא נמצא בשימוש למטרה זו מאז. בדומה, הציג רות' ב-2004 תוכנית להתאמת תלמידים לבתי ספר ציבוריים בבוסטון.

 

כחלק מפועלו, הקים רות' את התוכנית למציאת תורמי כליות של ניו אינגלנד - אמצעי להתאמת תורם כליה ומטופל הזקוק להשתלה.

 

פרופסור לויד שאפלי מאוניברסיטת קליפורניה, בעל תואר דוקטור מאוניברסיטת פרינסטון. חוקר בתחום תיאוריית המשחקים, בה יש ערך על שמו, Shapley Value, שהוצג ב-1953, המהווה גישה של פתרון בתיאוריית משחקים שיתופיים. הערך נותן לכל משחק שיתופי חלוקה ייחודית (בין השחקנים) מתוך עודף כולל שנוצר על ידי החיבור בין כל השחקנים.

 

יש לציין כי מבחינה טכנית לא מדובר בפרס נובל, כי בשונה מחמשת התחומים האחרים, הוא לא נוסד על פי צוואתו של אלפרד נובל. הפרס בתחום הכלכלה נוסד על ידי הבנק השבדי המרכזי לזכרו של נובל ב-1968, וחולק מאז יחד עם הפרסים האחרים.

 

רות': הסטודנטים יקשיבו יותר

רות' דיבר עם התקשורת בקליפורניה, על אף שהודה כי השעה מאד מוקדמת בבוקר. הוא סיפר כי ישן כאשר צלצל הטלפון עם הבשורה, ומודה כי הזכייה כלל לא הייתה צפויה.

 

"לא ציפיתי לזכות, אך הייתי מודע לכך שהפרס מחולק היום. אני מניח שכשאגיע לשיעור שלי היום, הסטודנטים יקשיבו לי יותר".

 

הוא הוסיף כי ציפה דווקא לזכייה של שאפלי, שבהחלט הגיעה לו הכרה על עבודתו. בתשובה לשאלה האם יש לו תובנות לגבי המשבר בגוש האירו ענה: "לא, אני לא כלכלן מהסוג הזה".

 

הוא הסביר כי העבודה שלו היא בתחום תכנון השוק "זהו תחום חדש". כאשר נשאל כיצד הוא מתכוון לחגוג, ענה "אשתה קפה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
ההכרזה על הזוכים בפרס
צילום: AFP
מומלצים