שתף קטע נבחר

אירופה בסנקציות על איראן, וירוס חדש התגלה

הסנקציות החדשות של האיחוד האירופי מסמנות שינוי מדיניות מהתמקדות באישים ובחברות, לעיצומים גורפים. במקביל, נחשף הווירוס "מיני-פליים" שתקף "מטרות בעלות ערך גבוה"

האיחוד האירופי הטיל היום (יום ב') סנקציות נוספות על איראן, בתקווה ללחוץ אותה למו"מ רציני על תוכנית הגרעין שלה. דיפלומט באיחוד אמר כי הסנקציות החדשות כוללות איסור כללי על העברות פיננסיות, למעט כמה גורמים המעורבים בסיוע הומניטרי, רכישות מזון ותרופות ומספר יוצאים מן הכלל נוספים. זהו אחד הצעדים החזקים נגד איראן מצד האיחוד, שעד כה התמקד באישים מסוימים ובחברות, ופיגר אחר ארה"ב בהטלת סנקציות גורפות על מגזרים תעשייתיים, מחשש לפגיעה בעם.

 

בחירות בארה"ב 2012 - כל הכתבות של CNN ו-ynet

 

עוד על כלכלת איראן:

איראן מקצצת בייבוא, קוראת לקנות תוצרת עצמית

הקרב על הדולר. האם טהרן תשתלט על הסחר?

לא משקיעים: "פחד ממלחמה, הכול יאבד"

 

מעתה ייאלצו סוחרים אירופאים לבקש ממשלותיהם אישור לפני שיוכלו לממן סחר בסחורות מותרות. עד כה, הגישה של האיחוד האירופי דגלה באישור מסחר באופן כללי, ואיסור על מוצרים ספציפיים. גורמים מדיניים בכירים בישראל בירכו על הסנקציות וציינו כי כי מדובר במהלך חשוב. "יש איתותים מאיראן על שינויים בגישה שלהם", אמרו.

 

שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, לתוכנית הגרעין האיראנית בוועידת שרי החוץ האירופים שדנה בנושא בלוקסמבורג. "בהחלט יש מקום למשא ומתן עם איראן, אני מקווה שנוכל להתקדם בנושא", אמרה אשטון, שנפגשה לאחרונה עם ראש צוות המו"מ האיראני, סעיד ג'לילי, בספטמבר באיסטנבול.

 

המנהיג העליון של איראן, אייתוללה עלי חמינאי, אמר בתגובה לצעד האירופי כי המערב מבקש "להפר את השלום" בארצו באמצעות הלחץ הכלכלי. "כפי שנכשל בתחומים אחרים, כך גם ייכשל האויב בהתמודדות הכלכלית נגד האומה האיראנית", אמר חמינאי בנאום מול אלפים בצפון-מזרח המדינה, ששודר בטלוויזיה.

 

הבית הלבן בירך על הסנקציות. "איחוד העולם למען בידוד איראן והגברת הלחץ על הנהגתה כדי שתפסיק במאמציה להשיג נשק גרעיני עומדים בראש סדר העדיפויות של הנשיא", אמר דובר הבית הלבן ג'יי קרני.

 

הווירוס החדש: "כמו איזמל מנתחים"

במקביל, חשפה היום חברת אבטחת המחשבים קספרסקי, שגילתה בעבר את הווירוסים "להבה" ו"גאוס", וירוס חדש שפגע במחשבים במזרח התיכון. לדברי החברה, הווירוס החדש, "מיני-פליים", יכול לתקוף באופן ממוקד יותר. הוא תקף רק 50 מחשבים "בעלי ערך גבוה" בעיקר בלבנון ובאיראן, אך גם בשטחי הרשות הפלסטינית, בכוויית ובקטאר.

 

הווירוס "להבה" כרה מידע מ-5,000 מחשבים, בעיקר באיראן ובסודן. איראן האשימה

 את "להבה" בגרימת אובדן מידע במחשבים במסוף הנפט המרכזי שלה ובמשרד לענייני נפט. "'להבה' משמש כחרב ארוכה למכות נרחבות, בעוד 'מיני-פליים' הוא איזמל לניתוחים ממוקדים", הסביר רואל שאובנברג, חוקר בכיר במעבדת קספרסקי במוסקבה.

 

במעבדה סבורים שהווירוס החדש הופץ על ידי "להבה" ועל ידי תוכנת ריגול נוספת שהתגלתה לאחרונה, "גאוס", שהתגלתה בעיקר בלבנון וכנראה שימשה לריגול אחר העברות פיננסיות.

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הווירוס "להבה" שקדם ל"מיני-פליים"
צילום:מעבדות קספרסקי
אשטון. "יש מקום למשא ומתן"
צילום: AFP
מומלצים