שתף קטע נבחר

נאבק על חייו: מאיר דגן עבר השתלת כבד בחו"ל

נשיא בלרוס חשף במסיבת עיתונאים כי מאיר דגן עבר את הניתוח בארצו לפני עשרה ימים. דגן שוהה בבידוד בשל חשש לזיהום ובני משפחתו מקווים שהכבד ייקלט בגופו. לדברי נשיא בלרוס, כמה מדינות סירבו לנתחו, אך הקרובים מכחישים

בכיר במערכת הביטחון נאבק על חייו: ראש המוסד לשעבר, מאיר דגן, 67, עבר השתלת כבד בבלרוס. כך חשף אתמול (ג') נשיא בלרוס, אלכסנדר לוקאשנקו, במהלך מסיבת עיתונאים. "אני לא רוצה לנקוב בשמו", אמר לוקאשנקו, "אבל הוא מוכר".

 

מאיר דגן - כתבות נוספות

 

דבר מחלתו של דגן נשמר בסוד, עד שנחשף על-ידי נשיא בלרוס במסיבת עיתונאים. דגן שוהה בבידוד בשל חשש לזיהום ובני משפחתו מקווים כי הכבד ייקלט בגופו. לדברי הנשיא הבלרוסי, ההשתלה התרחשה לפני עשרה ימים והסתיימה בהצלחה. לוקשנקו אמר כי בלרוס הסכימה כי הניתוח ייערך בתחומה לאחר שארצות הברית, גרמניה ושבדיה סירבו.

 

נתניהו נפרד מדגן בישיבת הממשלה האחרונה שבה השתתף, ינואר 2011 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
נתניהו נפרד מדגן בישיבת הממשלה האחרונה שבה השתתף, ינואר 2011(צילום: רויטרס)

 

טקס חילופי ראש המוסד. אפרים הלוי (מימין) ראש המוסד היוצא עם אריאל שרון (ראש הממשלה דאז) ומאיר דגן ראש המוסד הנכנס, 2002 (צילום: יעקב סער, לע"מ) (צילום: יעקב סער, לע
טקס חילופי ראש המוסד. אפרים הלוי (מימין) ראש המוסד היוצא עם אריאל שרון (ראש הממשלה דאז) ומאיר דגן ראש המוסד הנכנס, 2002(צילום: יעקב סער, לע"מ)

 

הנשיא הבלרוסי ציין כי כל הרופאים במדינות אלה המליצו על מרכז ההשתלות בבלרוס. לפי הדיווח, במרכז ההשתלות אישרו כי אזרח ישראל עבר השתלה במקום. מקורביו של מאיר דגן דחו את הטענות. לדבריהם, השבדים והאמריקנים לא סירבו לנתח אותו. אל השבדים כלל לא בוצעה פנייה, ואילו בארצות הברית הוא לא עמד בקריטריונים להשתלה. לכן הוא הופנה לבצע את ההשתלה בבלרוס.

 

דגן ב-2011: "עכשיו אין מי שיעצור את נתניהו וברק"

מאז סיים את תפקידו במוסד בינואר ב-2011 התבלט דגן בקריאותיו הנחרצות להנהגת המדינה להימנע מתקיפה באיראן. ראש המוסד לשעבר מזהיר: "אני צריך לקחת בחשבון תסריט שמרבית הישראלים ייהרגו, אם איראן תשתמש בנשק גרעיני נגד ישראל", אמר ראש המוסד לשעבר, מאיר דגן,

 

בחודש מרס 2012 התראיין דגן לתוכנית "60 דקות" ברשת CBS ואמר כי לדעתו אם ישראל תתקוף את מתקני הגרעין של איראן, אז לתגובה "תהיה השפעה הרסנית על יכולתנו להמשיך בחיי היום-יום. אני חושב שישראל תהיה במצב חמור ביותר למשך זמן לא קצר". הוא הוסיף ואמר: "זה יצית מלחמה אזורית. אתה יודע איך אתה מתחיל מלחמה, אבל אף פעם אינך יודע איך היא תסתיים".

 

ראש המוסד לשעבר קרא באותו ראיון לפעול בזמן שעוד נותר בדרכים אחרות, לפני יציאה לפעולה באיראן. הוא העריך בפני המראיינת כי יש פרק זמן של עד שלוש שנים שבמהלכן "זה לא יהיה נכון לתקוף לפני שבוחנים את כל האופציות האחרות". עם זאת, הוא הבהיר כי "אף פעם לא אמרתי שיש המון זמן, אבל אני חושב שיש עוד זמן".

 

ביוני 2011 דיווח "ידיעות אחרונות" כי בשיחות סגורות אמר דגן: "אני, אשכנזי ודיסקין יכולנו לבלום כל הרפתקה מסוכנת של ביבי וברק. עכשיו אין מי שיעצור אותם".

 

הקים את סיירת "רימון" ב-1970

דגן נולד ב-1945 בחארסון שבאוקראינה להורים ניצולי שואה. הוא עלה לישראל ב-1950, למעברת "מחנה ישראל" ששכנה ליד לוד. ב-1963 החל את שירותו הצבאי בחטיבת הצנחנים. במלחמת ששת הימים פיקד על פלוגה בקרבות בסיני.

 

ב-1970, תחת אלוף פיקוד הדרום אריאל שרון, הקים דגן את סיירת "רימון". הייתה זו יחידת מסתערבים שפעלה ברצועת עזה ועסקה באיתור מחבלים, מעצרם וחיסולם. לפעילות היחידה מיוחסת השפעה ניכרת על דיכוי גל הטרור בראשית שנות ה-70 בעזה.

 

דגן פרש מצה"ל ב-1995 בדרגת אלוף. בשנת 2002 מונה לראש המוסד למודיעין ותפקידים מיוחדים על ידי רה"מ דאז אריאל שרון. במהלך כהונתו פורסם כי פעל לקידום פעילות מבצעית לא פחות מאשר פעילות דיפלומטית ומודיעינית.

 

על פי פרסומים במקורות זרים שוודאותם העובדתית אינה ידועה בבירור, במהלך כהונתו ביצע המוסד כמה פעולות חיסול של פעילי טרור בלבנון ובסוריה. אחת הבולטות בפעולות אלה הייתה ההתנקשות בחייו של קצין המבצעים של ארגון חיזבאללה, עימאד מורנייה, בדמשק. בפברואר 2011 מונה דגן ליו"ר חברת נמלי ישראל והממונה על קידום מיזמי תחבורה אזוריים ואסטרטגיים. דגן נשוי ואב לשלושה ילדים.

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 16/10/2012 21:47

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים