שתף קטע נבחר

הארי פוטר, כבר הנחת תפילין?

למה הרמיוני התאבנה? מדוע זקנו של האגריד כה ארוך? ומה הקשר של סיריוס בלק לחנוך דאום? כל התשובות בממים של דף הפייסבוק "הארי פוטר היהודי"

אומנם ידוע לכול שהשחקן דניאל רדקליף, המגלם את דמותו של הארי פוטר בסדרת הסרטים, הוא בעל שורשים יהודיים - אבל יש שהחליטו לקחת את הקשר בין הקוסם הצעיר ליהדות צעד אחד קדימה. התוצאה היא דף הפייסבוק של "Jewish Harry Potter", שמציג את הארי פוטר כמו שמעולם לא ראיתם. דוס.

 

>>> כניסה מהירה לפייסבוק שלנו - כאן! <<<

 

הדף "הארי פוטר היהודי", שמנוהל על-ידי גיל סלוביק ואסף וול, מלא ב"ממים" עם תמונות מתוך סדרת הסרטים המצליחה. "הקישור בין פוטר ליהדות הוא בעיקר המצאה שלנו", אומר סלוביק, "אומנם יש גם דפי בדיחות נוצריים על הארי פוטר, אבל רק היהדות הצליחה לדחוק את עצמה לפרטים הכי קטנים בחיי היומיום - מסדר קשירת הנעליים בבוקר, ועד למלאכים שמלווים אותנו בקריאת שמע על המיטה.

 

"התוצאה היא שמאוד קל למצוא סיטואציות יומיומיות בסדרת הארי פוטר ולמצוא להן מקבילות בחיי היומיום היהודיים. עדיין לא ברור לנו מה אידיוטי יותר - ערבה מפליקה או חיבוט ערבות. בנוסף, ליהודים היה מאז ומעולם הומור עצמי משובח, וזה לא עניין של מה בכך: לקחת את אמונתך ברצינות גמורה ועם זאת לצחוק מעצמך כשצריך - זה דבר שמחייב ראייה מורכבת של העולם. אגב, מספרים שהיה דף פייסבוק של 'הארי פוטר המוסלמי', אבל למרבה הצער אותו הארי התאבד כשטס על המטאטא שלו היישר אל המגדל הצפוני בהוגוורטס".

 

המם שזכה לכמות הלייקים הגדולה ביותר, מספר סלוביק, מסביר את התאבנותה של הרמיוני (מתוך הספר השני) בכך שהציצה על הכהנים בברכת כהנים. "רבים טועים לחשוש שזה בגלל שהיא הציצה בהשתקפותו של בסיליסק", מתקן סלוביק. "אגב, כשצ'אק נוריס מסתכל על הכהנים – הם מתעוורים.

 

 

"מם משובח נוסף הוא זה שהציג חיבור מושלם בין עולמו של הארי פוטר (סיריוס בלק מצביע על אילן יוחסין משפחתי שבו תמונתו הושחרה) לבין העולם הדתי (חנוך דאום מתעסק עם השחרת תמונתו בתמונת המחזור של הישיבה לצעירים ב'מחוברים').

 

(גדעון פרויליך)

 

"ועוד אחד שעשה 'רעש' הוא מם שהציג את זקנו המגודל של שומר הקרקעות האגריד, והעניק הסבר משכנע לכך.

 

 

מה בכלל המטרה של העמוד הזה?

 

"כמו בכל הפרוייקטים שלנו – החל בפשקווילים של מוצש, דרך אתר הסאטירה נוניוז וכלה בפרויקטי המתכנה שלנו - אנחנו קודם כל רוצים להצחיק. אם על הדרך זה גם סאטירי – מה טוב ומה נעים. כך, למשל, הפכנו את 'ספר המפלצות

המפלצתי' ל'ספר התנ"ך המפלצתי', העברנו חוק נוסף של המחוקקת המרשעת אמברידג' האוסר על לימוד תנ"ך בגובה העיניים בהוגוורטס, וגם הבאנו פסיקה של הרב אבינר שאיסור שמירת נגיעה קיים גם כאשר מדובר בדייט עם רוח רפאים, במקרה זה – מירטל המייללת.

 

בניגוד לסאטירה הדתית מחוץ לרשת, שבדרך כלל נצרכת על-ידי דתיים, פה גם ישנה האפשרות הסבירה כי כאלה שאינם דתיים קוראים את הדף. אתם מתלבטים מה להעלות בדלל זה?

 

"מה שמצחיק – עולה. חלק מהבדיחות יובנו על ידי כל הקהלים, וחלק רק לדתיים, כמו למשל ספרו של 'ניק כמעט בלי ראש' על 'עגלה כמעט ערופה'.

 

  

"בכל מקרה, העובדה היא שחלק מהממים עולים גם באתרים שאינם דתיים, דוגמת 'סטטוסים מצייצים'. אגב, תופעה שלא הכרנו קודם, היא שמשתמשים רבים בדף הם ילדים, ואנחנו לוקחים זאת לתשומת לבנו ונזהרים שלא לחצות גבולות מסוימים. הילדים גם לא תמיד מבינים מה אנחנו רוצים מהם, למשל על המם הזה שאלו כמה גולשים מה זה "שנור"?

 

 

כמובן שלא הכל עובר בשקט. דתיים, זה די ידוע, נוטים להיעלב מכל דבר ועניין - אך נוטים לבוא שוב ושוב, כדי להיעלב עוד פעם עד עמקי נשמתם. 

 

המם שעורר הכי הרבה תגובות נזעמות היה זה שבו ראשו של דמבלדור הוחלף בראשו של החפץ חיים, הדוחק בהארי ללמוד "הלטת לשון הרע", בדומה לשיעורי "הלטת הכרה" שהארי עובר בהוגוורטס.

 

(אביחי יצחקי)  

 

בינתיים נראה שדף הפייסבוק של הארי פוטר היהודי, ממשיך לפרות ולרבות - ממש כמו הבטחת האלוהים, ואולי רק לחש סילנציו יפסיק את הפעילות בעמוד.

 

 

  • את גיל סלוביק ניתן לראות גם במופע "וישב על הספה " בסוף החודש במודיעין ובתל-אביב. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הארי פוטר דואג לכניסת השבת
מומלצים