שתף קטע נבחר

גרמניה האחרת: קהילות יהודיות בעדשת המצלמה

תערוכה חדשה מציגה את חיי הקהילה היהודית המשגשגת בגרמניה, שבעים שנה אחרי שהוקאה מאדמתה. רב ניצול שואה וצלמת גרמניה נוצרייה עומדים מאחורי "אברהם היה אופטימיסט" - תמונות, ספר וגם אמירה אידיאולוגית

משך שנה וחצי תיעדו הרב ויליאם וולף והצלמת מנואלה קוסקה-יגר את חיי הקהילה היהודית בשווירין שבמערב פומרניה. הוא - רב קהילת מקלנבורג–פורפומרן. היא - צלמת גרמניה נוצרייה, שפגשה את הרב באקראי, ונדדה בעקבותיו בין תחנות שונות בחייו כניצול שואה, ועד לעשייה הנוכחית שלו בגרמניה של אחרי המלחמה. הרבה אחריה.

 

>>> כניסה מהירה לפייסבוק שלנו - כאן! <<<

 

המסע הוליד תערוכה וספר: "אברהם היה אופטימיסט", שמגיעה לישראל בימים אלה ממש. אמש (יום ד') נפתחה התערוכה במרכז חינוך ליאו בק, בחסות שגריר גרמניה בישראל, אנדריאס מישאליס, ובהשתתפות שרת המשפטים והתרבות של מקלנבורג–פורפומרן, אוטה מריה קודר, הרב וולף והצלמת מנואלה קוסקה–ייגר.

 

יש קהילה יהודית בגרמניה. מתוך התערוכה (צילום: מנואלה קוסקה-ייגר) (צילום: מנואלה קוסקה-ייגר)
יש קהילה יהודית בגרמניה. מתוך התערוכה(צילום: מנואלה קוסקה-ייגר)

 

באזור מקלנבורג–פורפומרן שלוש קהילות יהודיות, שבהן חיים למעלה ממאה אלף יהודים. בדברים

שנשאו עם פתיחת התערוכה, ציינו השגריר והשרה כי הם רואים ביהודים ובקהילות המתחדשות בגרמניה חלק אינטגרלי מן התרבות הגרמנית.

 

דני פסלר, מנכ"ל מרכז חינוך ליאו באק, ציין בדבריו כי "חובה עלינו לחנך דור המאמין בדיאלוג ובהבנה. עלינו לזכור מאיפה הגענו, אך גם להאמין ביכולתנו לשנות. התערוכה מדגישה את הנורמליות, ונותנת הרגשה שהחיים יכולים להימשך". התערוכה תוצג ב"ליאו בק" שבחיפה במשך חודשיים.

 

 • את הסיפור הזה אסור להחמיץ: בחסידות נדהמו: הגוי של שבת - יהודי
 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: באדיבות מחלקה אור קולית מרכז חינוך ליאו באק
  הרב וולף ומנואלה קוסקה ייגר
  צילום: באדיבות מחלקה אור קולית מרכז חינוך ליאו באק
  מומלצים