שתף קטע נבחר

העמותה נגד הפלות: לא היינו בקשר עם הנערה

אמו של רז אטיאס, שנהרג כשנמלט עם חברתו ההרה, טענה כי מתנדבות "אפרת" לחצו על הנערה בת ה-17 לשמור על ההריון. בעמותה מכחישים קשר לפרשה. "אולי מישהי שמכירה את הפעילות דיברה איתה", אמר יו"ר הארגון ד"ר אליהו שוסהיים

הלחץ הנפשי הכבד על הזוג בנוגע לעתיד העובר היה כנראה חלק מרכזי מהטרגדיה, אך בעמותת "אפרת" מכחישים שהיו בקשר עם הנערה: "היא אמרה פעם שהיא רוצה לשמור את הילד ופעם שהיא לא רוצה", סיפרה אמו של רז אטיאס על ההתלבטות שהעסיקה את חברתו ההרה בימים שלפני הבריחה הדרמטית של השניים, שהובילה לאירוע הטרגי שבו נהרג אטיאס

 

"ודאי שלא נמשיך את ההריון, אין בכלל ספק", הצהירה אמה של הנערה, בת 17. בעמותת "אפרת" המתנגדת להפלות מכחישים כל קשר לפרשה ומדגישים שאינם פועלים בבתי חולים. "אם מישהו רואה דבר כזה שיפנה למשטרה", אומרים שם.

 

טרגדיית הנעורים - דיווחים אחרונים ב-ynet:

"החברים ידעו על כוונת ההתאבדות, ולא דיווחו"

אמהּ של הנערה: אנחנו עוטפים ומחבקים אותה

אהבה, תאונה, איום ומוות. כל הדרך לטרגדיה

"הבת שלי התחננה ואמרה: 'רז עומד לירות בי'"

 

מתוך עמוד הפייסבוק של רז אטיאס שנהרג ()
מתוך עמוד הפייסבוק של רז אטיאס שנהרג

 

ריקי אטיאס, אמו של רז שנהרג, טענה כי מתנדבות של "אפרת" הפעילו לחץ על הזוג. "הבעיה העיקרית הייתה שישבו שם שלוש 'שומרות הריון' מארגון 'אפרת', שאמרו לה: 'אל תפילי. אנחנו מארגון 'אפרת', אנחנו נתמוך בך'". אטיאס הוסיפה בהמשך כי ביום רביעי שעבר חשה ש"יש קצת לחץ על רז" שלא לבצע הפלה.

 

יו"ר עמותת "אפרת", ד"ר אליהו שוסהיים, אמר ל-ynet כי בבדיקה שערך נמצא שמתנדבות הארגון לא היו בקשר עם הנערה. "היא לא רשומה אצלנו", טען, אך הוסיף כי לא מן הנמנע שנשים אחרות, המכירות את פעילותו, ניסו לדבר על לבה על דעת עצמן.

 

"נשים לרוב מעדיפות לשמור את ההריון"

שוסהיים הבהיר כי "אפרת" אינה מטיפה לשמירת הריון בלתי רצוי, אלא שמה לה למטרה להציג בפני הנשים את כל המידע הרפואי הרלוונטי לקבלת החלטה בעניין. הוא הדגיש כי המידע שמציגה העמותה הוא מידע רפואי בלבד, ולא דתי, מוסרי או פילוסופי. "אני לא אסכן את הקריירה שלי כרופא", אמר, "אסור להשתמש אצלנו בטיעונים שאינם רפואיים".

 

שוסהיים אמר כי על פי רוב נשים, יותר מגברים, שוקלות לחיוב לשמור על ההריון, אף שלא היה רצוי מלכתחילה. "לא תמיד מה שהגבר רוצה זה מה שהאישה רוצה, ולכן אני לא מטפל בגברים אלא בנשים", אמר. עם זאת, נוכח מותו של רז אטיאס, הוסיף שוסהיים כי לא מן הנמנע שהפעם דווקא הורי הנערה יתמכו בהפלה ואילו משפחת אטיאס תרצה לממש את האפשרות היחידה שייוולד ילד לבנם שנהרג.

 

עמותת "אפרת - אגודה לעידוד הילודה" נוסדה בסוף שנות ה-70. לטענת שוסהיים טיפלה מאז ביותר מ-50 אלף נשים. הוא לא מתכחש לעובדה שמטרת הפעילות היא למנוע הפלות, אך מדגיש כי "העיקרון שמנחה אותנו הוא זכות האישה על גופה. מעולם לא אמרתי למישהי לא להפיל". לדבריו, אפרת הוא הארגון היחיד בעולם הפועל בתחום זה שהמסר הוא "בעד בחירה" ולא "בעד החיים".

 

"לא פועלים בבתי חולים"

למרות העובדה שד"ר שוסהיים עצמו חובש כיפה ומוסמך לרבנות, ו"אפרת" מזוהה בציבור כאגודה דתית, מדגיש היו"ר כי יש הפרדה מוחלטת בין תפישת העולם הפרטית שלו לפעילות המקצועית של הארגון. "הנושא הדתי לא משחק שום תפקיד", אמר, וציין כי מייסד "אפרת" היה אדם חילוני, ניצול שואה שביקש לעודד ילודה על מנת, לדבריו, "להעצים מחדש את העם היהודי".  

 

פעמים רבות נמתחה ביקורת על שיטות הפעולות של האגודה. מתנדבות הארגון נמצאות בקשר, לעתים ביוזמתן, עם נשים הרות ששוקלות הפלה ומנסות להניא אותן מכך. במקרים שבהם הרצון להפסקת ההריון נובע ממצוקה כלכלית מציעה להן "אפרת" תמיכה כלכלית עד לאחר הלידה, כולל בשלבים הראשונים של גידול התינוק.

 

ארגוני נשים: לחקור אותם

שוסהיים טוען כי אין בעיה בשיטה: "אנחנו לא מסתובבים ברחוב עם אולטרה סאונד ומחפשים נשים הרות. יש לנו פרסומות ומתנדבות ומי שרוצה מגיעה אלינו. לפעמים אנחנו מקבלים מידע מחברים, שכנים או בני משפחה, ואז נתקשר מיוזמתנו לאישה ונציע לה עזרה. רק אם היא תרצה לשמוע היא תקבל את המידע הרפואי".

 

אנשי העמותה נוהגים להתחייב בפני הנשים כי לא יצטערו על ההחלטה לשמור את ההריון, ומציעים להן לבדוק אם הרופא הממליץ לה על הפלה יכול להבטיח לה את אותו הדבר. "מהניסיון שלי עם 55 אלף נשים, 95% מאלה שהפילו מצטערות",

 טוען ד"ר שוסהיים ומדגיש כי ארגונו לא פועל בתוך בתי חולים. "למתנדבות שלנו אסור בשום פנים ואופן לעשות את זה. אם זה היה קורה היינו כל יום בכותרות. אם מישהו רואה דבר כזה שיתלונן, שיפנה למשטרה".

 

בעקבות המקרה, שורה של ארגוני נשים דורשים לחקור את פעילות העמותה. לטענתם, "אפרת" פועלת "נגד זכות האישה על גופה" ולתפיסה זו יש "ההשלכות רצחניות", כהגדרתם. "הטרגדיה האחרונה מחייבת את הרשויות לחקור לאלתר אגודה זו ולעצור לעת עתה את פעילותה עד אשר יובהר כי אין בפעילותה כדי לסכן נשים בישראל", נמסר מהארגונים, "לא יעלה על הדעת כי בישראל תפעל אגודה כזו, תוך יצירת קמפיינים מעוררי בעתה, שלא רק מצמצמים את גופה של האישה לכדי רחם בלבד, אלא גם מקדמים במקביל תפיסות גזעניות מבעיתות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"סביר שהוריו של אטיאס ירצו לשמור על ההריון". רז וחברתו בתמונה משותפת
אמו של אטיאס טענה שהרגישה "לחץ על רז"
צילום: מוטי קמחי
מומלצים