שתף קטע נבחר

עצורי המשט באשדוד: "ירו עליהם בטייזר"

בניגוד להודעת צה"ל לפיה ההשתלטות על "אסטל" בוצעה ללא הפעלת כוח, משיחת הטלפון שערך יונתן שפירא, אחד הישראלים במשט, עם אמו, נעשה שימוש ברובי ההלם המחשמלים בזמן ההשתלטות על הספינה. "לא מאמינה לדובר צה"ל"

כוחות חיל הים השתמשו ברובי טייזר בזמן ההשתלטות על הספינה "אסטל ": כך עולה משיחת הטלפון שערכה הלילה (א') ד"ר צביה שפירא עם בנה, פעיל השמאל יונתן שפירא, שנעצר על הספינה, יחד עם אליק אלחנן ורעות מור. בהודעת הצבא לאחר שחיל הים השתלט על הספינה נמסר כי "ההשתלטות בוצעה ללא הפעלת כוח".

 

 

שפירא התקשר מתחנת המשטרה באשדוד, לשם הועבר לאחר מעצרו, לאמו, שהפגינה מחוץ לתחנה יחד עם פעילי שמאל נוספים, וביקש את מספר הטלפון של עורך הדין שייצג אותו בחקירתו. לאחר מכן סיפר שפירא כי הוא ושני האזרחים הישראלים האחרים שנעצרו על הספינה במצב טוב, אף שלדבריו הכוחות שהשתלטו על הספינה השתמשו ברובי טייזר, המחשמלים את הנפגעים מהם.

 

ההשתלטות על המשט - דיווחים אחרונים ב-ynet:

הספינה "אסטל" באשדוד: "ללא ציוד הומניטרי"

לוחמי חיל הים השתלטו על הספינה לעזה

 

"אסטל" בנמל אשדוד (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
"אסטל" בנמל אשדוד(צילום: אבי רוקח)

 

בשיחת הטלפון שערכה ד"ר שפירא עם בנה היא שאלה אותו אם נמסר לשלושת הישראלים שנעצרו על הספינה כי קרובי משפחתם ותומכיהם מפגינים מחוץ לתחנה: "אתם בתוך התחנה? הם הגיעו ממש עכשיו... הם צריכים את הטלפון של עורך הדין... אתם בתחנה באשדוד, איפה שאנחנו עומדים? אה, אותו קצין של הפעם שעברה... וראיתם את כולנו, שאנחנו עומדים פה כל כך הרבה חבר'ה? לא, הכניסו אותם מאחור. יונתן, אנחנו כאן המון המון אנשים. ואליק בסדר? ורעות? ירו בכם עם חשמל? וגם על רעות? הם הבטיחו שייתנו לנו לבוא לראות אתכם... מה? אתה אוהב אותי... גם אני אותך...".

 

בתום השיחה חזרה ד"ר שפירא בפני הנוכחים על תוכן השיחה: "יונתן אמר שהכניסו אותם מאחור, שאמרו להם שיש פה המון אנשים ושהוא צריך את עורך הדין כי הם לא מוכנים לדבר בלעדיו... ירו בהם בטייזר, ברגליים, בידיים, נורא... אבל הוא נשמע רגוע, כמו יונתן. רגוע גם כשהחבל על הצוואר. הוא נשמע בסדר. הוא אמר שאליק בסדר גמור, למרות שירו בהם הרבה בטייזרים".

 

לפני הטלפון: "אני גאה בו. הוא פטריוט ואמיץ מכולם"

מוקדם יותר אמרה ד"ר צביה שפירא ל-ynet כי היא גאה בבנה וטענה כי הוא פטריוט ישראלי: "אני מחכה פה מהבוקר. מחכה לראות את הבן שלי יונתן. אני מאוד מאוד גאה במעשה שלו. אני מייחלת שהרבה ישראלים היו עושים מה שהוא. הוא הולך עם הלב שלו ועם הערכים שהוא גדל עליהם, של כבוד האדם ושל זכויות לכל בני האדם. הוא ממש לא שונא ישראל, הוא ממש לא בוגד. הוא פטריוט גדול יותר מכולם, אבל הוא גם אמיץ יותר מהרבה אנשים אחרים. הוא יודע שמה שממשלת ישראל עושה, שהמצור על עזה, הוא דבר שלא ייעשה, ושככה לא נוכל להגיע לשום הסכם ולשום סיום של הסכסוך בינינו".

 

ד"ר שפירא הטילה ספק בגרסת דובר צה"ל לפיה לא היה ציוד הומניטרי על סיפונה של "אסטל": "הפעולה שלו, למרות שהוא שיער שהוא לא יוכל להגיע לעזה, אבל הוא

רוצה שלא ישכח העולם ושלא ישכחו הישראלים וגם - הוא כן עם עצמו, הוא יודע שהוא לא יכול לחיות עם עצמו כשהוא יודע מה שאנחנו מעוללים לאחרים. הלוואי שירבו כמותו בישראל. אני עומדת פה יותר מ-12 שעות וזה מחיר קטן לעומת מה שאנחנו עושים לאחרים. אני לא מאמינה לדובר צה"ל. אם הוא רוצה, אז שיראו לנו את הצילומים בתוך האונייה ויראו שבאמת אין ציוד (הומניטרי). אני יותר מאמינה ליונתן שסיפר לי שיש שם מלט, תרופות, צעצועים".

 

היא הדגישה כי "הפרובוקציה נועדה לעורר דעת קהל. זה בדיוק מה שהם עושים. אפילו שהם שיערו שהם לא יצליחו להגיע לעזה... כל עוד שזו פרובוקציה חכמה, לא אלימה, אז אני גאה בפרובוקציה כזו".

 

ומה עם הפעילים הזרים? הם הועברו לטיפול משרד הפנים. 19 מהמפליגים בספינה, בהם שתי נשים שהגיעו אתמול ונעצרו, נכלאו בלילה בכלא גבעון ברמלה. בהמשך הם צפויים לעבור הליך גירוש מהארץ.

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתף רענן בן-צור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הספינה "אסטל"
צילום: Ship to Gaza Sweden
יונתן שפירא (ארכיון)
צילום: AFP
מומלצים