שתף קטע נבחר

הטלטקסט הראשון בעולם יוצא לגמלאות

38 שנה מאז שהועברו לראשונה סיביות הטקסט עם הגרפיקה המזעזעת, החליטו ב-BBC להפסיק את השירות. אנשי הממלכה בהלם (שהשירות עדיין היה קיים)

תם עידן. רשמית לפחות: אחרי 38 שנה ה-BBC מוציא לגמלאות את סיפקס (Ceefax) - שירות הטלטקס הראשון בעולם. הערוצים הבריטים ITV וערוץ 4 סגרו את השירות שלהם ב-2009.

 

סיפקס פותח על ידי ה-BBC כדרך להעביר כתוביות באמצעות חלקים לא מנוצלים של ספקטרום התדרים. המפתחים הבינו שהטכנולוגיה יכולה לשמש גם כדי להעביר דפי טקסט, מה שהוביל לניסוי הראשון ב-1974 ותחילת השידור הרשמי ב-1976.

 

בטלטקסט הוצגו דפים טקסטואליים עם מידע על נחיתות, ספורט ואפילו כתבות. הגרפיקה הייתה פרימיטיבית אבל היה יתרון משמעותי לטכנולוגיה: הצופה דפדף בעמודים כדי למצוא את המידע הרלוונטי לגביו. במהלך שנות ה-90 השירות הפך לא נחוץ כמובן, עם החדירה המסיבית של המחשבים האישיים והאינטרנט שהציע הרבה יותר מדפים טקסטואליים. המעבר ההדרגתי לשידור דיגיטלי בממלכה, תפס את התדרים שבהם שודר הטלטקסט, מה שהרג אותו סופית.

 

 

בישראל השירות הופעל על ידי הטלוויזיה החינוכית החל משנת 1982 וכונה "הערוץ השלישי". השירות עדיין קיים בערוץ 11 בצורה מאוד בסיסית בין השעות 8:30 עד 17:00. את הפרסומת לשירות, יש לפחות ילדה אחת שלא תשכח לעולם.

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים