שתף קטע נבחר

אושר: קרן לניהול הכנסות המדינה מרווחי הגז

הצעת החוק של שר האוצר להקים קרן ריבונית שתרכז את רווחי המדינה מהתמלוגים שישולמו לה על מכירת הגז הטבעי בים התיכון, אושרה בוועדת השרים. הריבית על ההשקעות שתבצע הקרן תועבר לתקציב המדינה ובמקרי חירום תוסמך המועצה בראשות שר האוצר להחליט על הוצאת כספים מהקרן

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום (ג') את הצעת החוק של שר האוצר, יובל שטייניץ, להקים קרן ריבונית שתרכז את רווחי המדינה מהתמלוגים שישולמו לה על מכירת הגז הטבעי שנתגלה במאגרי הים התיכון.

 

ייצוא הגז - סיכון אסטרטגי לטובת בעלי ההון

מענק של מיליונים למפעלים שיעברו לגז טבעי

חוק ששינסקי: בג"ץ פסק נגד חברות הגז

 

הקמת הקרן, שעליה המליצה ועדת ששינסקי (שגם קבעה כי יש להגדיל את היקף התמלוגים שישולמו למדינה), נועדה למנוע את התופעה המכונה "המחלה ההולנדית".

 

כינוי זה ניתן לתופעה שבה גילויים של אוצרות טבע יקרי ערך גורם לזרימה מאסיבית של כסף זר אל המדינה ועקב כך לגידול חד ומהיר בערכו של המטבע המקומי. גידול זה מוביל לפגיעה ברווחי התעשייה המקומית המייצאת, המרוויחה כסף בנושא הזר ומוציאה כסף במטבע מקומי, וכך בעקיפין הובילו גילוים של אוצרות הטבע להאטה כלכלית במקום לרווחה כלכלית.

 

בקרן שתוקם, ירוכזו כל הכספים שיתקבלו מתמלוגים על מכירת גז טבעי ובמקום להזרימם לתקציב המדינה תשקיע אותם המדינה במניות ואגרות חוב בחו"ל. ההשקעות ינוהלו על ידי מחלקה מיוחדת שתוקם בבנק ישראל ועל עבודתה תפקח וועדה של נציגי ציבור. כמו כן, תוקם מועצה לניהול הקרן שבראשה יעמוד שר האוצר.

 

הריבית על ההשקעות שתבצע הקרן תועבר לתקציב המדינה ובמקרי חירום, כמו מלחמה או משבר כלכלי חריף, תוסמך המועצה בראשות שר האוצר להחליט על הוצאת כספים מהקרן.

 

כספי הקרן לצד יתרות המט"ח של בנק ישראל, אמורים לשמש כעתודה כספית למדינה בעיתות מלחמה, כאשר מתעוררת סכנה שהמשק יושבת והממשלה תזדקק למטבע זר על מנת לרכוש אמצעי לחימה ומוצרים בסיסיים מחו"ל. "הקרן שהקמנו היום תהווה תעודת ביטוח למדינה, תפנה משאבים לתקציבים חברתיים ותגן על תעשיית הייצור" , כך אמר היום שר האוצר בעקבות אישור הצעת החוק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים