שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הוכרזו זוכי פרס לנדאו לאמנויות הבמה

  החל מהשנה יוענק לכל זוכה בפרס לנדאו סכום של 100 אלף שקלים. הזוכים לשנת 2012 הם במאי הקולנוע בני תורתי, הרקדן והכוריאוגרף ארקדי זיידס והג'אזיסט אבישי כהן

  וועדת פרסי לנדאו לאמנויות הבמה פרסמה היום (ד') את רשימת הזוכים לשנת 2012. הפרסים הכספיים המוענקים מטעם מפעל הפיס, הוכפלו, והחל מהשנה הנוכחית יקבל כל זוכה 100 אלף שקלים. בתחום הקולנוע העלילתי יוענק הפרס לבמאי בני תורתי. בנימוקיהם למתן הפרס כתבו חברי הוועדה, בראשותו של גידי אורשר: "במשך שנים ארוכות וללא ליאות מוסיף תורתי - במאי, תסריטאי, איש קולנוע חברתי וטרובדור של התרבות האותנטית - את הקול המיוחד שלו לסצנת הקולנוע הישראלי. כקול ייחודי, שונה, עיקש ואמיץ הוא מטפח את השורשים מהם ינק ואותם הוא שוקד לשמר בסרטיו ובפעילותו החברתית. בסגנון רב-רבדי המערב את הפולקלוריסטי באמנותי, את הפופולרי באלטיסטי, את הגבוה בנמוך, ובדמיון קולנועי רב הוא יוצר את סרטיו כדי להפנט ולרגש אותנו".

   

  ניקו ניתאי. שינה את פני התיאטרון הנסיוני בישראל (צילום: לינור קוצ'וק) (צילום: לינור קוצ'וק)
  ניקו ניתאי. שינה את פני התיאטרון הנסיוני בישראל(צילום: לינור קוצ'וק)

   

  בתחום המחול יוענק הפרס לכוריאוגרף ארקדי זיידס. חברי וועדת הפרס, בראשותה של תמר בורר, כתבו בנימוקיהם: "זיידס הוא רקדן ויוצר ישראלי מרתק שסולל את דרכו האמנותית בנאמנות וביושרה. במהלך השנים האחרונות פעל בצניעות ובמסירות, לזיקוק רעיונותיו תוך גיבוש כלים תנועתיים ובימתיים שבהם הוא יוצק שאלות קיומיות הקשורות באופן ישיר לחיינו בארץ. יצירותיו מייצבות את הנוף המקומי כאמן בעל אמירה צלולה, ייחודית ורלוונטית, והשפעתו על הקהל ועל דור היוצרים העכשווי בתחום המחול היא בבחינת אתגר וקריאת כיוון".

   

  ארקדי זיידס. אמן בעל אמירה צלולה וייחודית (צילום: איתי ויזר) (צילום: איתי ויזר)
  ארקדי זיידס. אמן בעל אמירה צלולה וייחודית(צילום: איתי ויזר)
   

  בתחום התיאטרון יוענק הפרס לשחקן ולבמאי ניקו ניתאי. חבר השופטים, בראשותו של אליקים ירון, כתב בנימוקיו למתן הפרס: "ניקו ניתאי הוא תופעה ייחודית בחיי התיאטרון הישראלי. הוא לוחם בודד, אולי מן המוהיקנים האחרונים אצלנו, שרואים בתיאטרון שליחות וייעוד. בתוך זה הוא גם פורץ דרך בתחום התיאטרון האלטרנטיבי, ובעל השפעה כבירה על יצירת התיאטרון בארץ לאורך השנים. ניתאי מגלה שחקנים צעירים ומטפח אותם.

  כל מאגרי הדרמה מעניינים אותו: קלאסית, מודרנית, עכשווית ומקורית - ואל כל אלה יש להוסיף את ההיבטים החברתיים שהם חלק בלתי נפרד מהעשייה שלו, פעילות שבמסגרתה צמחו שחקנים והמשיכו להפיץ את תורתו".

   

  בתחום מוזיקת הג'אז יוענק הפרס לאבישי כהן. בנימוקי הוועדה, בראשות דני גוטפריד, נכתב: "סגנון נגינתו ויצירותיו המקוריות מאופיינים בהכרה עמוקה של שרשי הג'אז המסורתי יחד עם טעם מודרני חופשי, ובשילוב ניחוחות המוזיקה הישראלית והים-תיכונית. תרומתו לסצנת הג'אז הישראלי בולטת וחשובה והוא מהווה מודל לאמני הג'אז הישראלים הצעירים ברמת נגינתו, יצירתו המקורית וההכרה הבינלאומית לה זכה".

   

  הפרס בתחום המוזיקה הקלאסית יוענק לגיל שוחט. חבר השופטים בראשותו של דן יוהס כתב בנימוקיו: "הישגיו מתפרסים על קשת רחשה של עשייה תוך שימת דגש על קירוב קהלים וחינוך מוזיקלי. המוזיקה של שוחט עתירת גוונים ודמיון יצירתי, היא נוגעת ומשיקה לסגנונות מוזיקליים רבים, ומעניקה ליצירותיו עוצמה אוניברסלית".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: דני דגון
  גיל שוחט. מוזיקה עתירת גוונים
  צילום: דני דגון
  לאתר ההטבות
  מומלצים