שתף קטע נבחר

הרב אבינר: לאשה אסור לכהן בכנסת. זה לא צנוע

בשיעורו התבטא הרב אבינר נגד זכותן של נשים לבחור ולהיבחר לכנסת. הוא הבהיר כי התמודדות בפריימריז "מנוגדת לתפיסה היהודית", והוסיף כי "יש חוגי בית שנשים צריכות לדעת מהן בוחרות, ומדובר באירועים שעושים סלט בין גברים לנשים"

הרב שלמה אבינר, מבכירי הרבנים בציונות הדתית, קובע כי על פי ההלכה אסור לאישה להתמודד בבחירות לכנסת, משום שהדבר אינו צנוע, לדבריו. הוא הוסיף כי נכון היה לאסור על נשים גם את זכות ההצבעה, אך אפשר להקל בכך כיום.

 

 • עוד לא ביקרתם בעמוד הפייסבוק של ynet יהדות?

   

  "לאישה אסור לכהן כחברת כנסת. זה לא צנוע", אמר הרב - ראש ישיבת "עטרת ירושלים" לתלמידיו, במהלך שיעור שנתן.

  "החשיפה ברבים מנוגדת לתפיסה היהודית של כל כבודה בת מלך פנימה". הרב אבינר נחשב לאחד ממובילי הקו השמרני בציונות הדתית, במיוחד בתחומי מעמד האישה בחברה. דבריו פורסמו באתר "כיפה".

   

  בשיעורו ביקש הרב לבסס את פסיקתו על תשובותיו של הרב אברהם יצחק הכהן קוק, מאבות הציונות הדתית. "זה לא רק להגיע לקלפי, לשים פתק וללכת הביתה. זה בסדר", אמר הרב על זכות הנשים לבחור ולהיבחר. "הבעיה היא שיש חוגי בית שנשים צריכות לדעת מה הן בוחרות, ומדובר באירועים ציבוריים שאינם צנועים, ועושים סלט בין גברים לנשים".

   

  ח"כ חוטובלי קיבלה אישור מהרב

  את תפקידה של דבורה הנביאה שנשאה בתפקיד ציבורי, הסביר כ"עניין של פיקוח נפש... לא הייתה ברירה אחרת, אז היא הלכה למלחמה... היא הנהיגה כי לא היה מישהו אחר".

   

  דבריו של הרב גרמו לתסיסה בציבור הדתי, במיוחד לקראת הפריימריז במפלגת "הבית היהודי - מפד"ל החדשה", שם מתמודדות נשים רבות על מקום ברשימה לכנסת, וככל הנראה אף שוריין מקום ברשימה לאישה. אחת מהן, ליאורה מינקה יו"ר תנועת "אמונה", אמרה בתגובה, כי דברי הרב אבינר הם "עדות נוספת לאותו קיפאון שאחז, ועדיין מקיף, לא מעטים מבין הרבנים המתיימרים לייצג את הציונות הדתית. ראשם בשמים – או באותה ספרות תורנית – אבל רגליהם שלהם לא נטועות עדיין בקרקע המציאות. אין תימה, אפוא, שיש פער גדול – והוא הולך ומתרחב – גם בין הציבור הכללי, אבל גם בציבור הדתי, בין קבוצות רבות באוכלוסייה לבין הממסד הרבני, השמרני, הקופא על שמריו".

   

  "האידיאל של תורה הוא שנשים לא תהיינה מעורבות בפוליטיקה" ()
  "האידיאל של תורה הוא שנשים לא תהיינה מעורבות בפוליטיקה"

   

  היא הוסיפה "כי יש פה צער גדול מאוד על תלמידי חכמים, שבמקום להרבות שלום בעולם... הם מורידים מסך שחור על

  המציאות, ומשחקים ב'כאילו'. בסופו של דבר, ימשיך העולם להתנהל ולהשתכלל ולהתקדם – גם בעזרת נשים מוכשרות, שרק מוסיפות כבוד ויקר ליהדות ולציונות הדתית – ואילו הם אלה שייאלצו להישאר בבדידות לא מזהרת, מאחורי אותו מסך".

   

  ח"כ ציפי חוטובלי ("הליכוד"), דתייה בעצמה, מציגה מכתב שקיבלה מהרב אבינר, ובו לדבריה הבהיר לה כי דיבר רק על מצב אידיאלי, וכי מותר לה להמשיך להתמודד בפריימריז. בתגובה לפנייתה, השיב לה הרב אבינר כי "האידיאל של תורה הוא שנשים לא תהיינה מעורבות בפוליטיקה", אך הוסיף כי מכיוון שבכל מקרה ישנן מפלגות שבהן מקומות משוריינים לנשים, הרי שצריך לבחור באישה המתאימה ביותר".

   

  בעבר עורר הרב אבינר סערה כאשר תמך בטשטושה של רותי פוגל, שנרצחה בפיגוע באיתמר, על דפי עלון בתי הכנסת של "מכון מאיר" בירושלים, ואמר כי "טשטושה של רותי פוגל - כבודה".

   


 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  גם לא בעד שיצביעו. הרב שלמה אבינר
  צילום: אורות
  צילום: יוסי זליגר, אמונה
  רבנים בקיפאון. ליאורה מינקה
  צילום: יוסי זליגר, אמונה
  קיבלה אישור. ח"כ ציפי חוטובלי
  צילום: אוהד צויגנברג
  מומלצים