שתף קטע נבחר

צילום: עופר עמרם, אוהד צויגנברג, חיים צח, עידו ארז

נתניהו וליברמן הכריזו על איחוד: "ננהיג בעוצמה"

שלושה חודשים לפני הבחירות, הכריזו נתניהו וליברמן כי יתמודדו יחד תחת השם "הליכוד ביתנו" - בלי להשיב לשאלות או לפרט על הרכב הרשימה. "זה הזמן לשדר עוצמה מול אויבינו ואחדות בתוכנו", אמר נתניהו. ליברמן: "אנחנו זקוקים לאחריות לאומית"

רעידת אדמה פוליטית: פחות משלושה חודשים לפני הבחירות, כינסו אמש (יום ה') ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החוץ אביגדור ליברמן מסיבת עיתונאים דרמטית שבה הודיעו רשמית על איחוד בין רשימות הליכוד וישראל ביתנו. "נבקש יחד מנדט מהציבור כדי להנהיג בעוצמה את מדינת ישראל", אמר ראש הממשלה. מסיבת העיתונאים הועברה בשידור חי ב-ynet.

 

עוד על המפץ הפוליטי: 

מאחורי פצצת האיחוד: ירידה של הליכוד בסקרים

"איחוד כוחות ייתן לנו את הכוח להגן על ישראל והכוח לחולל שינויים כלכליים וחברתיים בתוך המדינה", אמר נתניהו. ראש הממשלה ושותפו החדש, שאותו כינה "איווט", סירבו להשיב לשאלות הכתבים במקום, לא פירטו לגבי הרכב הרשימה המאוחדת ולא התייחסו לאפשרות של רוטציה ביניהם בראשות הממשלה.
 
"עומדים בפני אתגרים אדירים" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
"עומדים בפני אתגרים אדירים"(צילום: גיל יוחנן)
 
לא השיבו לשאלות. מנהיגי "הליכוד ביתנו" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
לא השיבו לשאלות. מנהיגי "הליכוד ביתנו"(צילום: גיל יוחנן)
 
"אנחנו עומדים בפני אתגרים אדירים וזה הזמן לאחד את הכוחות למען מדינת ישראל", אמר ראש הממשלה, "לכן, הליכוד וישראל ביתנו ירוצו יחד ברשימה משותפת לכנסת הבאה בפתק אחד. ואנחנו נבקש יחד מנדט מהציבור כדי להנהיג בעוצמה את מדינת ישראל בשנים הבאות".
 
נתניהו מנה את האתגרים שעומדים בפני הממשלה הבאה, בהם תוכנית הגרעין האיראנית והמאבק בטרור. "יש עוד הרבה מה לעשות ובראש ובראשונה להפחית את יוקר המחייה ואחרי שהצלחנו לייצב את כלכלת ישראל מול המשבר הכלכלי העולמי המתמשך, נוכל להמשיך בכל העוצמה ולהתמקד בהפחתת יוקר המחייה. זה הזמן לשדר עוצמה מול אויבינו ואחדות בתוכנו. ראש ממשלה בישראל צריך כוח גדול ומלוכד מאחוריו".
 
"אנחנו נבקש יחד מנדט מהציבור", הוסיף ראש הממשלה, "כדי להנהיג בעוצמה את מדינת ישראל בשנים הבאות. זה יחזק מאוד את הממשלה, זה יחזק מאוד את ראש הממשלה ולכן זה יחזק מאוד את המדינה. אני מקווה לזכות שוב באמון הציבור ולקבל מאזרחי ישראל מנדט ברור שיאפשר לי להתמקד בעיקר ולא בתפל".
 
ראש הממשלה. תהיה רוטציה? (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ראש הממשלה. תהיה רוטציה?(צילום: גיל יוחנן)

"נותנים אלטרנטיבה". נתניהו וליברמן (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
"נותנים אלטרנטיבה". נתניהו וליברמן(צילום: גיל יוחנן)
 
אחרי ראש הממשלה דיבר ליברמן, שאמר: "איחוד הכוחות בינינו זה שילוב, כפי שאמרת, של ניסיון, של עוצמה ואחדות. זה מה שמצפים אזרחי ישראל היום ובין כל הבחירות והאלטרנטיבות בחרנו באופציה הכי ממלכתית ובאחריות לאומית". הוא הוסיף כי "נוכח האתגרים אנחנו זקוקים לאחריות לאומית. לא עוד רסיסי מפלגות האופנה שקמות לקדנציה אחת ונעלמות אחר כך. אנו נותנים אלטרנטיבה אמיתית והזדמנות לאזרחים לייצב את השלטון והממשלה".
 
הוא הביע ביטחון בסיכוייה של הרשימה המאוחדת לנצח בבחירות: "לי אין ספק מה תהיה התגובה של הציבור הישראלי, ואין לי ספק שנעמוד בכל הציפיות שיצרנו. אנו נמלא אחר כל ההבטחות וההתחייבויות ונעשה את זה יותר טוב מהקדנציה הקודמת".
 

לפיד מסרב לאיחוד מפלגות

זמן קצר אחרי מסיבת העיתונאים המשותפת, דחה יאיר לפיד את האפשרות לאיחוד כוחות במרכז-שמאל. "האיחוד הערב מבהיר את התמונה הפוליטית - נתניהו הלך עם הימין הקיצוני, יחימוביץ' שברה עמוק לשמאל והרוב הישראלי ההגון והמתון כבר מזמן לא מזהה את עצמו במפלגות של אתמול", אמר יו"ר מפלגת יש עתיד. יחימוביץ', לעומתו, קראה למרכז לאחד כוחות מאחוריה והבהירה כי לא תחבור לממשלה בראשות נתניהו וליברמן.

 

פרשן ערוץ 2, אמנון אברמוביץ', דיווח כי נתניהו וליברמן הסכימו על רוטציה ביניהם בראשות הממשלה - נתניהו יכהן שלוש שנים ואילו ליברמן יכהן במשך שנה אחת. שני הצדדים הכחישו את הדיווח.

 

אתמול, סמוך לשעה 18:00, נמסרה הודעה על מסיבת עיתונאים משותפת

שיערכו ראש הממשלה ושר החוץ בשעה 20:00 בירושלים על מנת למסור הודעה משותפת. תוך זמן קצר התברר כי השניים סיכמו כי יאחדו כוחות בבחירות שיתקיימו ב-22 בינואר, במהלך שאמור להבטיח שנתניהו ירכיב את הממשלה הבאה.

 

מאחורי ההחלטה הדרמטית עומדת מגמה של ירידה בכוחה של מפלגת הליכוד בסקרים, לצד החשש של ראש הממשלה מהאפשרות שקודמו אהוד אולמרט יחליט להתמודד מולו בבחירות, אולי ברשימה משותפת עם ציפי לבני. המגעים למהלך התקיימו בחשאי ורק בצהריים עדכן נתניהו חלק משרי הליכוד וביקש את ברכתם.

 

באופן פומבי בליכוד יישרו קו עם החלטתו של נתניהו לאחד כוחות עם ישראל ביתנו והשר מיכאל איתן היה היחיד שהביע התנגדות. עמיתיו, בני בגין ודן מרידור, סירבו להגיב. בסביבתו של יו"ר ישראל ביתנו התמוגגו ואמרו כי מדובר ב"מהלך היסטורי". במרכז ובשמאל המפה הפוליטית הביעו מחאה על המהלך והיו מי שקראו ליצירת גוש נגדי לנתניהו וליברמן.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"יש עוד הרבה מה לעשות". נתניהו
צילום: גיל יוחנן
ליברמן. "האופציה הכי ממלכתית"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים