שתף קטע נבחר

היטלר ב-45': הפסדנו בגלל העם הגרמני, שייחרב

יומניו של בכיר בסוכנות הביון הבריטית מעלים כי 8 ימים לפני שהתאבד, נשא הצורר הנאצי נאום תוקפני בפני בכירי משטרו וטען כי אינו אחראי לתבוסה המתקרבת - אלא הצבא, ה-SS והעם הגרמני. "הם לא לחמו באופן הרואי. כולם הונו אותי"

"כולם שיקרו לי, כולם הונו אותי". שמונה ימים לפני ששם קץ לחייו, נאם הצורר הנאצי אדולף היטלר בפני בכירים במשטרו והאשים את הצבא הגרמני, את ה-SS ואת העם הגרמני בתבוסה במלחמת העולם השנייה - כך עולה ממסמכים שמתפרסמים ביומניו של גיא לידל, מי שהיה סגן סוכנות הביון הבריטית MI5.

 

העיתון הבריטי "טלגרף" דיווח כי מהמסמכים עולה שבמהלך דיון שהתקיים ב-22 באפריל

1945 בבונקר שלו בברלין נאם הצורר הנאצי בפני הגנרלים שלו ובפני שר הפנים היינריך הימלר. "היטלר הגיע ב-8:30 והיה שבור לחלוטין", נכתב, "רק כמה קציני צבא היו איתו. הימלר האיץ בהיטלר בהיטלר לעזוב את ברלין".

 

אבל לפתע, הרודן הנאצי פתח בנאום כריזמטי. "כולם שיקרו לי, כולם הונו אותי", האשים, "אף אחד לא אמר לי את האמת. הכוחות המזויינים שיקרו לי ועכשיו ה-SS נטש אותי. העם הגרמני לא לחם באופן הרואי. מגיע לו להיחרב. לא אני הפסדתי במלחמה, אלא העם הגרמני". 

 

חשש שהרוסים ילכדו אותו בקרב

לאחר מכן, נכתב במסמכים, "פניו הפכו סגולות, ידו השמאלית שרעדה

נרגעה והוא לא הצליח להניח את רגלו השמאלית על הקרקע. לאורך הלילה הוא סבל מהתמוטטות עצבים והמשיך לדבר על כך שימצא את סופו בברלין".

 

שמונה ימים לאחר מכן, לפני התאבדותו, טן שר החימוש הנאצי אלברט שפר כי היטלר היה רגוע יותר. "הוא אמר שהיטלר הבין שכוכבו דעך ושהוא הפסיד במלחמה", נכתב, "הוא אמר לשפר שהוא חיכה למותו וראה אותו כשחרור מחיים מלאי קשיים". היטלר אמר לשר החימוש כי הוא חושש לצאת מהבונקר ולהשתתף בקרב בגלל האפשרות שייפצע ויילכד על-ידי הרוסים, ו"לכן הוא החליט לירות בעצמו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"פניו הפכו סגולות". אדולף היטלר
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים