שתף קטע נבחר

צילום: עופר עמרם, אוהד צויגנברג, חיים צח, עידו ארז

נתניהו: ליברמן יכול להיות שר הביטחון אם ירצה

ראש הממשלה הבין כנראה שההתנגדות בליכוד להסכם עם ליברמן רצינית, ולקראת ההצבעה הדרמטית מחר ביקש להיפגש בבהילות עם ראשי רשויות מהמפלגה. ישיבת שרי הליכוד לוותה בשתיקה מביכה, רק מיקי איתן העז לבטא התנגדות. נתניהו השיב לו: "הבנתי שליברמן מעדיף להישאר במשרד החוץ"

בעקבות הביקורת הגוברת בליכוד על הסכם האיחוד עם ישראל ביתנו, החליט ראש הממשלה בנימין נתניהו להיפגש הערב (יום א') בבהילות עם ראשי הרשויות של הליכוד במטרה לקבל את תמיכתם בהסכם. נתניהו שהכריז הבוקר כי אביגדור ליברמן יוכל לכהן גם כשר הביטחון בממשלה הבאה אם ירצה, שמע כי בקרב הפעילים וראשי הרשויות קיים זעם על הדיל החשאי - והחליט "לרכך את השטח" לקראת כינוס ועידת הליכוד מחר.

 

בחירות 2013 - כל הדיווחים ב-ynet

 

מתנגדי הסכם האיחוד בין הליכוד לישראל ביתנו טוענים כי הצליחו לגייס 400 חתימות לצורך הצבעה חשאית על הסכם האיחוד בין שתי הרשימות, שעשויה לפעול לרעת נתניהו. יחד עם זאת, ההחלטה על הצבעה חשאית תתקבל רק אם כל החותמים יהיו נוכחים במהלך ישיבת ועידת המפלגה.

 

הערב צפויים כמה כנסים וחוגי בית של פעילי ליכוד עם חברי כנסת ושרים כדי לגבש עמדה לקראת ההצבעה הדרמטית מחר. נתניהו הבין כי בשטח החלה התארגנות נגדית והחליט

 להזמין במקביל את ראשי הרשויות לביתו. על-פי אחד הגורמים בליכוד, נתניהו מנסה להביא לפגישה גם את ליברמן במטרה לשכנע את הפעילים.

 

הבוקר העדיפו כל שרי הליכוד, למעט השר מיכאל איתן, להפגין שתיקה רועמת ולא להגיב להסכם. הדבר אירע במהלך ישיבת פורום "שרינו" - שבה יכולים שרי הליכוד "לשחרר קיטור" ולדבר באופן פתוח וכן על הנושאים הפוליטיים והמדיניים הבוערים שעל סדר היום.

 

להבדיל ממקרים קודמים - בחרו הבוקר שרי הליכוד בשתיקה. אחד הנוכחים בישיבה העיד: "השתיקה הזו הייתה הפגנת מחאה הרבה יותר ברורה מאשר הביקורת שנשמעה על ההסכם הזה בחדרי חדרים. אף אחד לא הסכים לדבר על הנושא כאילו אין בכלל הסכם איחוד עם ליברמן. זה היה מביך".

 

 (גרפיקה: ידיעות אחרונות) (גרפיקה: ידיעות אחרונות)
(גרפיקה: ידיעות אחרונות)

 

היחיד שהעז להתעמת מול נתניהו הוא השר מיכאל איתן, שדרש מנתניהו לראות הסכם כתוב עם ליברמן. נתניהו אמר כי בקרוב יהיה הסכם כתוב והשיב לביקורת שהטיח איתן. נתניהו נשאל אם ליברמן יכול לבחור בכל אחד משלושת התיקים הבכירים בממשלה (ביטחון, חוץ או אוצר) והשיב בחיוב. איתן הקשה ושאל אם ליברמן יכול להיות שר הביטחון בממשלה הבאה. "כן, הוא יכול לבחור גם את תיק הביטחון אבל אני הבנתי ממנו שהוא מעוניין להמשיך לכהן כשר החוץ", הסביר ראש הממשלה. בליכוד ביקשו להבהיר כי נתניהו אמר שליברמן יכול לבחור את אחד משלושת התיקים הבכירים.

 

השר איתן אמר לפני ישיבת הממשלה הבוקר כי ההסכם המדובר הוא רע משלושה טעמים. לדבריו, "אין לנו אידיאולוגיה משותפת, השיתוף צריך להיות מבוסס על אידיאולוגיה משותפת וכאן היא לא קיימת. במסגרת הסכם השיתוף שעדיין לא ראינו, ליברמן מקבל גרעין שליטה בליכוד. בנוסף לכך, אומרים שנקבל יותר מנדטים ביחד. נהפוך הוא, ביחד שתי הרשימות יקבלו פחות מנדטים".

 

"הבנתי שהוא רוצה להמשיך כשר החוץ". נתניהו וליברמן (צילום: גיל יוחנן ) (צילום: גיל יוחנן )
"הבנתי שהוא רוצה להמשיך כשר החוץ". נתניהו וליברמן(צילום: גיל יוחנן )

 

ביום חמישי הדהימו נתניהו וליברמן את המערכת הפוליטית כשהחליטו על איחוד הרשימות. לנוכח ההתנגדות הגואה בליכוד נגד ההסכם - שלפי הערכות עלול דווקא להפחית ממספר המנדטים של הרשימה המשותפת - נפתחה בסוף השבוע חזית מתוחה בין שני מחנות: אלו התומכים בהצבעה גלויה ואלו התומכים בהצבעה חשאית. ראש הממשלה מעוניין בהצבעה גלויה, שלפי ההערכה תגרום לרבים לתמוך בהסכם בניגוד לעמדתם. "נתניהו יודע שמי שמתנגד להסכם", אמר בכיר בליכוד, "לא יעז לחשוף את עצמו בפומבי".

 

 (גרפיקה: ידיעות אחרונות) (גרפיקה: ידיעות אחרונות)
(גרפיקה: ידיעות אחרונות)

 

איתן טוען כי עצם ההצבעה על האחדות בטרם הוצג הסכם למצביעים היא מהלך פוליטי פסול. "אני לא חושב שאפשר להצביע על הסכם בלי הסכם", אמר איתן עוד אתמול. "מה רוצים מחברי הליכוד - שהם יחתמו על הסכם בלי שהם יודעים מה כתוב שם?"

 

התערבות ברשימה 

בתוך כך, ל-ynet ו"ידיעות אחרונות" נודע מוקדם יותר כי במסגרת האיחוד גיבשו בנימין נתניהו ואביגדור ליברמן נוסחה שתאפשר להם להתערב בקביעת הרשימה המשותפת לכנסת - אף על פי שזו נקבעת על ידי הפריימריז בליכוד ועל ידי הוועדה המסדרת בישראל ביתנו.

  

במהלך המגעים ביניהם החליטו יו"ר הליכוד נתניהו ויו"ר ישראל ביתנו ליברמן לאפשר לעצמם לבצע "שינויים" ו"תיקונים" ברשימה המשותפת, שמטרתם להציג את הנבחרת הטובה ביותר - לפחות לפי ראות עיניהם. הפריימריז בליכוד ייערכו ב־25 בנובמבר, ולאחר שתיקבע הרשימה ידאג ראש הממשלה ל"מקצה שיפורים" שבאמצעותו יוכל להכניס מועמד אחד או שניים על פי בחירתו האישית, על מכסת המקומות של ישראל ביתנו - בתנאי שהמינוי יהיה על דעתו של ליברמן.

 

המשמעות הלכה למעשה היא שאם אחד מהמועמדים שיו"ר הליכוד רוצה בהצלחתם לא יזכה במקום ריאלי ברשימה, הוא יוכל לשפר את מצבו בעזרת המקומות הגבוהים

השמורים לחברי מפלגתו של ליברמן.

 

"נתניהו למעשה יוכל להכניס מועמדים מטעמו לרשימה בלי פריימריז ובלי ועדה מסדרת", הסביר אחד ממקורביו של נתניהו בליכוד. "במשך ארבע שנים הוא ניסה לקבל אופציה להכניס ברשימה שריונים, אבל הליכוד לא נתן לו. בסוף הוא קיבל שריונים מליברמן".

 

במקביל הוחלט כי ישיבת פגרה מיוחדת שהייתה אמורה להתקיים מחר לצורך אישור הצעות חוק ממשלתיות דחופות, תידחה בשבוע. יו"ר הכנסת, ראובן (רובי) ריבלין, דחה את הישיבה בעקבות בקשתו של ראש הממשלה, נוכח כינוס ועידת הליכוד.

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הכתבה השתתפה מורן אזולאי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו וליברמן
צילום: גיל יוחנן
מומלצים