שתף קטע נבחר

שער הרחמים: מצייר וכותב בעזרת עיניו בלבד

ספרים, שירים ותערוכות ציורים הם מעט מההספק המדהים של רחמים מלמד - איש חינוך ואמן, הלוקה בניוון שרירים מתקדם, ומצליח להפעיל אך ורק את עיניו. ראיון מרגש על הבחירה בחיים, הכעס על אלוהים וכוחו של רצון - בעזרת העיניים

כבר 18 שנים מתמודד רחמים מלמד עם מחלת ניוון שרירים אכזרית, בשלב מתקדם מאוד, שפגעה בכל תפקודיו הפיזיים, והותירה אותו משותק כמעט לחלוטין ומחובר למכשירים. מלמד לא יכול להזיז שום איבר בגופו, למעט את עיניו - ובעזרתן הוא מצליח לחולל נפלאות ממש, ולהוכיח שכוח הרצון עולה על הכל.

 

 

"הטווח הממוצע של התקדמות המחלה הוא שנתיים עד חמש שנים", מספרת אלישבע מלמד, רעייתו. "שמונה-עשרה שנים זה פי-כמה". היא מוסיפה כי "די מהר התקבלה ההחלטה: אנחנו ממשיכים לחיות הלאה. מה שיהיה - יהיה, ובאיזה קצב שזה יהיה".

 

נאמן להחלטתו, המשיך מלמד בשיגרת חייו, גם כשזו הפכה לבלתי אפשרית כמעט. בזכות פלאי הטכנולוגיה וכוחות נפש עצומים, הוא הוציא כבר כמה ספרים, העלה תערוכות מציוריו, מנהל בית כנסת - ואף לומד תורה 6 שעות כל יום. בימים אלה יוצר ספרו "צבעים בתנ"ך - ספר שבו ציורים פרי עטו, ועבודת מחקר ארוכה על הצבעים בתנ"ך.

 

כששואלים את מלמד - איש חינוך כל ימיו, ואיש ציבור - אם הוא כועס על אלוהים, הוא אומר ל-ynet ו"אורות - טלוויזיה יהודית" שיש בו "מחאה וקבלה". כשלוחצים על תשובה מדויקת יותר, מעדיף מלמד לאמר: "ה' יראה ללבב"... על הקונפליקט שבתוכו הוא חי, ניתן ללמוד משיריו, שחלקם (כמו "אלוקים, אייכה?") הולחנו, ומהספר "ובחרת בחיים": "הוא ממליץ בכל זאת לבחור בחיים. גם כשזה קשה, יש בחיים דברים טובים".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים