שתף קטע נבחר

עבריין מין שברח מהארץ זכה ל"הסדר מקל"

גבאי בית כנסת בירושלים ברח מהארץ לאחר שכבר הודה בביצוע שלושה מעשי סדום בבן 14. כששב לישראל, חזר בו וכתב האישום המתוקן מחק עבירה אחת ושינה אחרת. הוא נידון ל-30 חודשי מאסר

30 חודשי מאסר נגזרו היום (א') בבית המשפט המחוזי בירושלים על יחזקאל גרינבאום, גבאי בית כנסת בן 41 שהודה והורשע במסגרת הסדר טיעון בעבירות של מעשה סדום ושני מעשים מגונים בבן 14 שסובל מאינטליגנציה שכלית נמוכה ומהפרעת אישיות כפייתית-חרדתית. העונש - החמור ביותר ברף שהוצע במסגרת ההסדר - עשוי היה להיות חמור יותר אם גרינבאום לא היה בורח מהארץ לפני כשנתיים.

 

בחירות בארה"ב 2012 - לכל הכתבות של CNN ו-ynet בעמוד מיוחד

 

במסגרת הסדר טיעון קודם שעליו חתם גרינבאום ב-2010 עם פרקליטות מחוז ירושלים, הוא הודה והורשע בביצוע שלושה מעשי סדום באותה פרשה. סמוך לחתימת ההסכם ברח גרינבאום לחו"ל, וכששב, חודשו ההליכים נגדו. אך הוא חזר בו מהודאתו, ובעקבות כך בוטלה הכרעת הדין הראשונה.

 

הנער, שאותו הכיר גרינבאום במסגרתו עבודתו, הוזמן שוב להעיד, והצדדים הגיעו להסדר הנוכחי. במסגרתו נמחקה עבירה אחת של מעשה סדום בקטין, ועבירת מעשה סדום אחרת הומרה במעשה מגונה. "ההסדר הנוכחי מקל לאין שיעור מן ההסדר המקורי", אמרו בגזר הדין השופטים צבי סגל, משה יועד הכהן ובן-ציון גרינברגר.

 

"טרף קל"

על פי כתב האישום המתוקן, בין גרינבאום ובין הקטין נקשרו קשרי חברות בתקופה שבין חודש יוני לאוגוסט 2007. גרינבאום היה מודע למצבו השכלי והרגשי של הקטין, אך למרות זאת הסיע אותו פעמיים במכוניתו - לאזור יער רמות בירושלים ולחניון הסמוך לביתו, ושם ביצע בו מעשים מגונים. במקרה החמור ביותר בכתב האישום, שאירע במהלך אוגוסט 2007, תקף גרינבאום את הנער בחדר בקומה השנייה של בית הכנסת.

 

על פי השופטים, "פער הגילים ויחסי הקרבה בין הנאשם לבין המתלונן, כמו גם מצבו הרגשי והקוגניטיבי, הפכו את המתלונן ל'טרף קל' מבחינת הנאשם והקשו עליו להתנגד למעשים שבוצעו בו".

 

למרות טענות ההגנה כי יש להקל בעונש משום שעל פי הסדר הטיעון המעשים לא נעשו בכפייה, ציינו השופטים כי "נוכח בעיותיו הקוגניטיביות והרגשיות המשמעותיות, להן היה הנאשם מודע, קשה עד בלתי אפשרי לתפוס את הסכמתו לביצוע המעשים, ככל שהייתה, בבחינת הסכמה מדעת, לא כל שכן עת הנאשם מבוגר מהמתלונן בשנים רבות והאחרון ראה בו את מיטיבו ואיש חסדו".

 

בנוסף, ציינו לחומרה את הישנות המקרים, שבוצעו תוך תכנון מוקדם, ואת הפגיעה הקשה שהסבו מעשי גרינבאום לקטין, שהיה זקוק לאשפוז פסיכיאטרי, ולמשפחתו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אילוסטרציה
צילום: אבי מועלם
מומלצים