שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

אחרי סנדי, ניו יורק נערכת ל"גיהנום בתחבורה"

מערך האוטובוסים של ניו יורק יופעל ללא תשלום וצפוי לשוב לפעילות סדירה היום, כמו גם שניים מנמלי התעופה באזור. אולם חידוש תנועת הרכבת התחתית, שבה משתמשים 5.3 מיליון בני אדם בשבוע, יימשך 4-5 ימים. צפו בתיעוד הסופה מהחלל

אחרי ששרדו את הוריקן סנדי , שהפך לסופה אימתנית, נאלצים תושבי החוף המזרחי להתמודד עם הנזק, ובראשו – שיתוק התחבורה ומערכת החשמל. "מערכת הרכבת התחתית בניו יורק היא בת 108 שנים, אך היא מעולם לא עמדה בפני אסון כה הרסני", אמר אתמול (יום ג') יו"ר רשות התחבורה העירונית MTA, ג'וזף לוטה. הוא הוסיף כי רמת המים באחת התחנות "הגיעה עד לתקרה". ראש העיר מייקל בלומברג אמר כי הוא מתכנן להפעיל חלק ממערך האוטובוסים עוד אמש, ואת כולו היום, אך הודה כי השבת כל התחבורה לסדרה תיארך ארבעה עד חמישה ימים.

 

מנזקי הסופה. עצים קרסו, רחובות הוצפו (צילום: ישי שהרבני) (צילום: ישי שהרבני)
מנזקי הסופה. עצים קרסו, רחובות הוצפו(צילום: ישי שהרבני)

 

הכניסה לתחנת הרכבת באטרי פארק (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הכניסה לתחנת הרכבת באטרי פארק(צילום: AFP)

כניסה לתחנת רכבת במנהטן (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
כניסה לתחנת רכבת במנהטן(צילום: רויטרס)

 

צילמתם סרטונים ותמונות מהסופה הגדולה? שלחו לנו במייל האדום או ב-SMS ל-5335

 

"סנדי" היכתה - כתבות אחרונות:

אובמה: "זה עדיין לא נגמר, יש סכנה"

רומני נעלם, המושל הרפובליקני נלהב מאובמה

הרוגים בארה"ב, "רמת ההרס בחוף לא תיאמן"

אובמה הכריז: העיר ניו יורק "אזור אסון חמור"

עין הסערה בעין המצלמה: סנדי בתמונות

 

 

הסופה סנדי היכתה בחוף המזרחי במהלך הלילה אתמול ופגעה בעיקר בניו יורק וניו ג'רזי. היא הותירה מאחוריה 50 הרוגים ו-8.1 מיליון תושבים ללא חשמל. אך כדי לחזור לשגרה, זקוקים התושבים יותר מכול למערכת התחבורה המשוכללת של ניו יורק. מים חדרו לכל שבע תעלות הרכבת התחתית בין מנהטן, קווינס וברוקלין. דוברת MTA, דיירדה פרקר, הודיעה כי תהליך חידוש התעבורה יהיה מדורג.

 

במהלך השבוע משתמשים כ-5.3 מיליון בני אדם ברכבת התחתית, שפועלת סביב השעון. היא מורכבת מ-21 מסלולים שמחוברים ב-468 תחנות ומשתרעים לאורך 1,062 קילומטרים. מושל ניו ג'רזי, כריס כריסטי, הודיע כי מערך הרכבות שמחבר בין מדינתו לעיר ניו יורק, PATH, יישאר מושבת לפחות שבוע, ואולי אף עשרה ימים.

 

בתים שניזוקו בקווינס (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
בתים שניזוקו בקווינס(צילום: רויטרס)

תושב קווינס בודק את הריסות ביתו שעלה באש (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
תושב קווינס בודק את הריסות ביתו שעלה באש(צילום: רויטרס)

 

מנהטן (צילום: אלי חמרי) (צילום: אלי חמרי)
מנהטן(צילום: אלי חמרי)

ניו יורק, אחרי (צילום: חיים ויסוקי) (צילום: חיים ויסוקי)
ניו יורק, אחרי(צילום: חיים ויסוקי)

מזח באטלנטיק סיטי (צילום: AP) (צילום: AP)
מזח באטלנטיק סיטי(צילום: AP)

סירה על הפסים (צילום: Metropolitan Transportation Authority of the State of New York) (צילום: Metropolitan Transportation Authority of the State of New York)
סירה על הפסים(צילום: Metropolitan Transportation Authority of the State of New York)

 

אתר חדשות CBS כינה את הצפוי לתושבי ניו יורק "גיהנום תעבורתי". רשות התחבורה העירונית החלה לשאוב מים מהתעלות, אך עליה עוד לאמוד את הנזק שגרמו משקעי המלח וייתכן שיהיה צורך להחליף מאות חלקי ציוד שניזוקו. "אין לנו מושג כמה זמן זה ייקח", אמרה הדוברת.

 

ראש העיר בלומברג הבהיר אתמול כי חידוש התחבורה וחידוש החשמל עומדים בראש סדר העדיפויות של השירותים העירוניים, לאחר הפעולות הדרושות להצלת חיים. סגן נשיא חברת החשמל העירונית, ConEdison, אמר: "זו סופה לספרי השיאים. זו הפסקת החשמל הגדולה ביותר בתולדותנו שנגרמה מסופה".

 

הסופה מהחלל, כפי שתועדה על ידי נאס"א

 

חלק מאספקת החשמל נותק עוד בתחילת הסופה כדי למנוע נזקים, אולם בדרום מנהטן ניתוק החשמל נגרם מפיצוץ בתחנת ממסר. לא ברור אם הגורם לפיצוץ היה הצפה או פסולת שהועפה ופגעה בתחנה.

 

פינוי חולים במדרגות, בעלטה

אובדן החשמל הביא לפינוי דרמטי של בית החולים "טיש" של אוניברסיטת ניו יורק, לאחר ששני גנרטורים לשעת חירום שבקו. מאחר שהמעליות לא פעלו, צוות בית החולים נאלץ לפנות יותר מ-200 מטופלים דרך המדרגות, כשסביב שוררת עלטה. הראשונים שפונו היו 20 תינוקות שאושפזו במחלקה לטיפול נמרץ ילודים, וחלקם נזקקו למכונות הנשמה שהופעלו באמצעות סוללות. איש לא נפגע במהלך מבצע החילוץ, שנמשך כ-15 שעות.

 

"כל מי שכאן הוא גיבור", אמר ד"ר ברנרד בירנבאום, סגן נשיא בית החולים, לצוותים המותשים, "תודה לכם, תודה לכם, תודה לכם". עשרות אמבולנסים המתינו לקחת את המטופלים לבתי החולים האחרים בעיר, שרובם עבדו במתכונת מצומצמת. בלומברג נשמע כעוס כשדיבר במסיבת העיתונאים שערך אתמול על היערכות בית החולים, שלדבריו הבטיח לעיר כי הוא ערוך לסופה.

 

פינוי בית החולים. נמשך 15 שעות, בחושך (צילום: AFP) (צילום: AFP)
פינוי בית החולים. נמשך 15 שעות, בחושך(צילום: AFP)

פינוי בית החולים. "כולם כאן גיבורים" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
פינוי בית החולים. "כולם כאן גיבורים"(צילום: AFP)

פינוי בית החולים. עשרות אמבלונסים הסיעו את החולים (צילום: AP) (צילום: AP)
פינוי בית החולים. עשרות אמבלונסים הסיעו את החולים(צילום: AP)

 

שריפות כילו עשרות בתים בקווינס 

 

הצפה דרמטית בשכונה בניו ג'רזי 

 

צילומי אוויר מניו ג'רזי

 

הרשויות כבר החלו לפעול כדי "להעמיד את העיר שאנחנו אוהבים בחזרה על הרגליים", כדברי בלומברג. עובדי העירייה נקראו להתייצב לעבודתם ובלומברג גם קרא לכל העובדים שמסוגלים להגיע בבטחה למקומות עבודתם לעשות כן, כדי להשיב את החיים למסלולם. הוא הנחה את נהגי המוניות המפורסמות להסיע כמה נוסעים כדי להקל את העומס.

 

בכוונת הרשויות להפעיל עתה את מערך האוטובוסים ללא תשלום, ובלומברג הודיע כי הגשרים בעיר כבר נפתחו לתנועה. הבורסות ייפתחו היום כסדרן, אך בתי הספר יישארו סגורים. נמלי התעופה קנדי וניוארק ליברטי, שניים מתוך שלושת נמלי התעופה הגדולים באזור ניו יורק, יחדשו באופן חלקי את פעילותם הבוקר, אולם נמל התעופה לה גווארדיה יישאר סגור בשלב זה. בכל מקרה, יידרשו כמה ימים כדי להשיב את הסדר על כנו ולחזור ללוחות זמנים רגילים, לאחר שאלפי טיסות בוטלו בימים האחרונים.

 

הסופה נחלשה באופן משמעותי מאז שעלתה מן הים והיכתה בחוף ניו ג'רזי.

היא נעה כרגע מערבה, דרך דרום פנסילבניה, ומביאה עמה גשמים כבדים ורוחות עזות לאזור האגמים הגדולים.

 

הסופה מורגשת גם הרחק מהחוף. בהרי האפלצ'ים שבווירג'יניה המערבית ירדו יותר מ-30 ס"מ של שלג ובאזור הוכרזה כוננות מפני סופת שלגים. בדרום פנסילבניה ירדו יותר מ-20 ס"מ של שלג. במקומות אחרים ירדו כמויות עצומות של גשם.

 

על פי התחזיות האחרונות, הסופה תעבור במרכז פנסילבניה ובמערב מדינת ניו יורק, ואז תגיע לאזור דרום אונטריו. התנועה לפנים היבשה, הרחק ממקור הלחות באוקיינוס, תביא להפחתת כמויות הגשם.


פורסם לראשונה 30/10/2012 23:40

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הצפה בברוקלין
צילום: ניב רוזנברג
אובמה במרכז החירום של הצלב האדום
צילום: AFP
רומני מכין חבילות סיוע באוהיו
צילום: AFP
המושל כריסטי בתדרוך
צילום: רויטרס
מומלצים