שתף קטע נבחר

חשד: צוות רפואי במוסד התעלל קשות בחוסים

75 מתוך 100 עובדי המוסד הרפואי הפרטי בפ"ת עוכבו לחקירה בפרשת תקיפה מינית, פיזית ונפשית של מאושפזים שלוקים במחלות נפש ובפיגור. "היה קשר של שתיקה", אמרו במשטרה. משרד הבריאות: התלוננו במשטרה, העברנו המוסד לניהולנו

חשד להתעללות חמורה במוסד פרטי לאנשים שלוקים במחלות ובפיגור שכלי: 75 עובדי הוסטל בפתח תקווה, בהם מנהלי המוסד, רופאים, אחיות וצוות הסיעוד, עוכבו הבוקר (יום ד') לחקירה במסגרת חשיפת פרשה מתמשכת של התעללות פיזית, מינית ונפשית בחוסים מאושפזים. חלק מהמעוכבים חשודים במעשי התעללות, חלקם באי-דיווח ונחקרים נוספים התבקשו רק למתן עדות.

 

בחירות 2013 - כל העדכונים ב-ynet

ארה"ב בוחרת 2012 - כל הכתבות של CNN ו-ynet

 

במוסד, שמאכלס 160 חוסים בני 20-70 שמוגדרים "קשים", עובדים כ-100 עובדים. רובם, על פי החשד, תקפו מינית את המטופלים, ביצעו בהם מעשים מגונים ונקטו נגדם מעשי אלימות. במקרים מסוימים, גרמו התקיפות לאשפוז החוסים בבית חולים.

 

החקירה הסמויה של המשטרה, תחת השם "אל תשליכני", כללה גם את אנשי משרד הבריאות ומשרד הרווחה. היא נפתחה לפני כשנה בעקבות תלונות קרובי משפחה וחברים של השוהים במוסד, שחשדו כי יקיריהם עוברים התעללות במקום. "היה קשר של שתיקה. מדובר בחקירה קשה וסבוכה", אמרה ל-ynet מפקדת משטרת פתח תקווה, סגן-ניצב סיגל בר צבי.

 

עם הפיכת החקירה לגלויה, פשטו כ-150 שוטרים על המוסד ועל בתי העובדים בו, ועיכבו אותם לחקירה, תוך ניסיון למנוע תיאום עדויות ביניהם. על פי בר צבי, צוותים מיוחדים של משרד הרווחה יגבו עדויות מהחוסים. "מדובר בהתעללות פיזית ומינית, בהזנחה ובתת-טיפול. לאחר שנחקור ונגבה עדויות מהמעוכבים, נחליט את מי מהם לעצור".

 

במקביל לפעולת המשטרה, הגיעו למקום צוותים מקצועיים מטעם משרד הבריאות, שיטפלו בחוסים.

 

שוטרים בפתח המוסד, הבוקר (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
שוטרים בפתח המוסד, הבוקר(צילום: ירון ברנר)
 

 

תגובות:

עורך דין דוד הורוביץ, שמייצג את המוסד, אמר כי "נסייע למשטרה לאתר מקרים של אלימות. לפני חצי שנה הגיעה אלינו תלונה של חוסה שאיש צוות הטריד מינית, והציע לה סיגריות תמורת יחסי מין. במקרה אחר, הגשנו תלונה בעקבות טענת משפחתו של חוסה שרצו להוציא אותו מהמוסד עקב כך שהוכה על ידי אנשי צוות. הצוות טען שהחוסה תקף אותם. החוסה הזה נשלח לבדיקה פסיכיאטרית בבית חולים 'גהה', חזר למוסד ואושפז במחלקה סגורה".

 

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "בעקבות תלונות על אלימות כלפי מטופלים במוסד רפואי פרטי במרכז הארץ, החליטה באפריל 2012 פסיכיאטרית מחוז המרכז להגיש תלונה למשטרה. במהלך תקופה זו ביצע משרד הבריאות בקרות

תכופות כולל בקרות פתע.

 

"היום הגיעו פסיכיאטרית מחוז המרכז, פסיכיאטרים מהאגף לבריאות הנפש, מבתי החולים באר יעקב, לב השרון ואברבנאל, צוותי בקרה מלשכות פסיכיאטרים של משרד הבריאות, אנשי צוות סיעודי, עובדים סוציאליים, מרפאות בעיסוק וצוות כוח עזר. צוות רפואי נרחב זה נועד להחליף את הצוות הקבוע במוסד לשם ביצוע חקירת המשטרה.

 

"החל משעות הבוקר, צוות של משרד הבריאות מיידע את משפחות המטופלים בנעשה.

 

"משרד הבריאות העביר את ניהול המקום לאחריותו בשלב זה. על צעד זה הוחלט מבעוד מועד כאשר משרד הבריאות שם לנגד עיניו לשמור על המטופלים וזכויותיהם".

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתפה כרמית ראובן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
המוסד הסיעודי, הבוקר
צילום: ירון ברנר
סגן-ניצב סיגל בר צבי
צילום: ירון ברנר
מומלצים