שתף קטע נבחר

חגיגה באגף החרדי בעירייה: קניות במקום עבודה

דו"ח מבקר עיריית ירושלים חושף שורה של מעשים לא-כשרים לכאורה מצד עובדים באגף לחינוך חרדי: מ"שיפוץ" ידני של דיווח שעות העבודה, ועד לדיווח שקרי על ימי מחלה. עיריית ירושלים: "לא נעבור לסדר היום על מעשים שפוגעים באמון הציבור"

חלק מעובדי האגף לחינוך חרדי בעירייה "תיקנו" את שעות הכניסה והיציאה, אחרת מסרה שהיא חולה וניצלה את הזמן לשיפוץ ביתה ולקניות והיו גם כאלה שבזמן העבודה נצפו עוסקים בעיסוקים פרטיים - כך עולה מדו"ח מבקר עיריית ירושלים לשנת 2012 שמתפרסם היום (ה'). הדו"ח מפרט בדיקה על אודות מעשיהם של 40 עובדי מטה באגף לחינוך חרדי בעירייה בחודשים יולי-ספטמבר 2010. ראש העיר ניר ברקת אמר כי הוא רואה בחומרה את הממצאים.

 

בחירות 2013 - כל הדיווחים ב-ynet

 

בעקבות פניות שונות שהועברו למבקרת העירייה בנוגע לדיווחי נוכחות לקויים מצד העובדים באגף, הוחלט לבדוק את הנושא. הממצאים הצביעו על כך שהעובדים "שיחקו" עם דיווחי הנוכחות, הרבו לאחר ולא פעלו לפי הנהלים. במהלך הבדיקה נעשתה כאמור תצפית על מספר עובדי האגף.

 

בארבעה מקרים נמצא שעובדים "תיקנו" באופן ידני את שעת הכניסה לשעה מוקדמת יותר או את שעת היציאה לשעה מאוחרת יותר. חמישה עובדים נצפו עוסקים בעיסוקים פרטיים ושני עובדים ערכו קניות פרטיות בשעות שדיווחו על נוכחותם בעבודה.

 

עובדת אחרת שנעדרה מהעבודה למשך יומיים, נימקה את היעדרותה במחלה ואף מסרה אישור מחלה אלא שביומיים האלה נצפתה כשהיא עוסקת בשיפוץ ביתה ובקניות לצורך השיפוץ. המשותף לכל המקרים הוא שהממונים חתמו על גיליונות הנוכחות של העובדים ללא כל הסתייגות חרף הליקויים.

 

העובדת דיווחה על מחלה ועסקה בשיפוץ ביתה. עיריית ירושלים (צילום: רון פלד) (צילום: רון פלד)
העובדת דיווחה על מחלה ועסקה בשיפוץ ביתה. עיריית ירושלים(צילום: רון פלד)

 

במהלך החודש, עובדי העירייה אמורים להחתים שעון נוכחות בכניסה וביציאה. חודש אחרי הם מקבלים את גיליון הנוכחות ואז עושים תיקונים ידניים תוך צירוף אישורים שונים. על הגיליון המתוקן לעבור לחתימת הממונה.

 

באחד המקרים שמצוינים בדו"ח, הגישה עובדת באגף את גיליון הנוכחות שלה לאישור הממונה עליה. לאחר שהממונה חתם על גיליון הנוכחות, שינתה העובדת את דיווחי הנוכחות. הדיווח המקורי נכתב בעיפרון ואילו הדיווח המתוקן נכתב בעט. לאחר מכן העבירה העובדת את הגיליון להמשך טיפול לפקידת כוח האדם. "הביקורת רואה במעשה זה זיוף לכאורה והמליצה לבחון את מעשיה עם היועץ המשפטי לעירייה ולשקול אם להגיש תלונה למשטרה", צוין בדו"ח.

 

בדיקה משמעתית

הממצאים הראו עוד כי רוב עובדי המטה באגף מאחרים בכניסתם לעבודה - ביחס לשעת התחלת העבודה בעירייה וביחס למה שנקבע עמם בהסכם הנוכחות שלהם. עוד עולה מהדו"ח כי רוב עובדי המטה דיווחו ידנית באופן חלקי על שעות כניסתם ויציאתם מהעבודה במקום לעשות שימוש בשעון הנוכחות כמתחייב.

 

במקרה נוסף המופיע בדו"ח צוין כי עובדת בעלת הרשאה למערכת הנוכחות הזינה לגיליון הנוכחות האישי שלה דיווחים על שעות עבודה נוספות. שעות אלה לא הופיעו בגיליון הנוכחות המודפס אשר מועבר לאישור הממונה עליה והעובדת עשתה שימוש בהרשאתה והוסיפה אותן במערכת לצורך דיווח לתשלום. מהדו"ח עולה כי העירייה הגישה תובענה משמעתית נגד שמונה עובדים לאחר שנמצא כי דיווחי הנוכחות שלהם כוזבים לכאורה ולגבי שבעה מהם נפתחה חקירה פלילית.  

 

מהעירייה נמסר בתגובה כי היא רואה בחומרה תופעות מסוג זה, ופעלה מיידית ובנחישות לעקירתן מהשורש. "העובדים שנגדם נמצאו ממצאים מחשידים הועברו מיידית לטיפול בבית הדין למשמעת. העירייה לא תעבור לסדר היום על מעשים מסוג זה, שגורמים לפגיעה קשה באמון הציבור בעירייה ובעובדיה אשר מרביתם עובדים מסורים ונאמנים לעבודתם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"רואה בחומרה את הממצאים". ברקת
צילום: אוהד צויגנברג
זיופים וכזבים. עיריית ירושלים (ארכיון)
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים