שתף קטע נבחר

הוריקן סנדי: שינויי אקלים או צירוף מקרים הרסני?

האם ההתחממות הגלובלית אחראית להשפעות הקשות של הסופה שפגעה בחוף המזרחי של ארה"ב? המדענים חלוקים בדעותיהם - חלק סבורים שהתמוססות הקרחונים ועליית פני הים הביאו לנזקים ההרסניים, ואילו אחרים חושבים שהיא נבעה מצירוף מקרים נדיר של מערכות מזג האוויר

הסופה סנדי  שפגעה בחוף המזרחי של ארצות הברית בשבוע שעבר, גבתה את חייהם של 110 אנשים והותירה מיליונים ללא חשמל. אולם המדענים חלוקים באשר לסיבותיה - בעוד שחלקם סבורים כי השפעותיה ההרסניות נבעו מהתחממות הגלובלית , אחרים סוברים כי מדובר בצירוף מקרים נדיר שנבע משילוב בין שתי סופות קשות.

 

הוריקן סנדי - כתבות נוספות ב-ynet:

 

חלק מהמדענים מציינים כי פני הים עלו ב-20 ס"מ ב-100 השנים האחרונות, כשהאשמים העיקריים הם התמוססות שכבות הקרח המכסות את האוקיינוסים. לדבריהם, שינויי האקלים הביאו לעלייה בטמפרטורת הים ובפני המים, ובכך תרמו להצפות הנרחבות.

 

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 

סטפן רמסטורף, פרופסור לפיזיקה של האוקיינוסים במכון פוטסדם למחקר השפעות אקלים בגרמניה, אמר כי ייתכן שקיים קשר בין מסלול הסערה, לנתוני שיא שנרשמו הקיץ בהתמוססות הקרחונים. "עלייה בפני הים הופכת את הסערה לחמורה יותר, והיא תמשיך לעשות כך בעתיד", אמר "כל סנטימטר נוסף מוסיף לנזק".

 

עוד מציינים המדענים, כי הטמפרטורות של חודש ספטמבר האחרון השתוו כמעט לנתונים שנרשמו ב-2005 - השנה החמה ביותר בהיסטוריה המודרנית על פי נתוני המרכז למדידות מזג אוויר בארה"ב, שבה גרם הוריקן קטרינה לנזקים הכבדים בניו אורלינס.

 

ניו ג'רזי. אחרי הסופה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ניו ג'רזי. אחרי הסופה(צילום: רויטרס)

 

מציאות חדשה

ממחקר שערכה האקדמיה האמריקאית למדעים עלה שקיים קשר בין שנים חמות יותר לבין הסיכוי להתרחשות הוריקנים באוקיינוס האטלנטי. "המחקרים האחרונים מורים על כך שהשינוי האקלימי יוביל למזג אוויר קיצוני יותר, ואירועים כמו הצפות ובצורת", אמר מייקל רולינס, מנהל מכון המחקר למערכת האקלימית באוניברסיטת מסצ'וסטס.

 

עם זאת, יש המדענים הסבורים כי הסיבה המרכזית להשפעות הסופה אינן קשורות בהתחממות, אלא נובעות מצירוף מקרים נדיר בין הוריקן טרופי לסערת חורף, שהובילו להתגברותה. "במקום שהסערה תתחיל מכלום, כבר בהתחלה היא יצרה סירקולציה בעוצמה של הוריקן", הסביר דייויד נולאן, פרופסור למטראולוגיה מאוניברסיטת מיאמי.  

 

קרי עמנואל, פרופסור למדע אטמוספרי מ-MIT, ציין שיש קשר בין שינויי האקלים לבין עליה באינטנסיביות של הוריקנים טרופיים. עם זאת הוא הוסיף, כי במקרה של הוריקן סנדי נדרש מחקר ארוך טווח, שיגלה אם ההתחממות אכן היתה גורם מרכזי. 

 

ובינתיים, מושל ניו יורק, אנדרו קואמו, הזהיר מפני התרחשות אירועי מזג אוויר קיצוניים נוספים ואמר כי התושבים יצטרכו להתרגל למציאות חדשה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים