שתף קטע נבחר

צילום: AFP

אמריקה בוחרת: קרב צמוד גם ביום ההצבעה

עשרות מיליוני אמריקנים יילכו היום לקלפיות, והסקרים החדשים מראים שהמרוץ לנשיאות ארה"ב עדיין צמוד, אם כי מחלקם עולה שהפער לטובת אובמה מתרחב. רומני ביקר ברגע האחרון באוהיו ובפנסילבניה, שם הקרב "מתהדק", מודים גם במטה אובמה

האמריקנים יתייצבו היום בקלפיות, אך ההכרעה עדיין לא ברורה. ברק אובמה ומיט רומני ערכו לפנות בוקר (יום ג') עצרות בחירות אחרונות במדינות המתנדנדות אייווה ואוהיו, בניסיון להמריץ את תומכיהם במרוץ שנראה כצמוד ביותר בעידן הנוכחי. מלבד ההצבעה המוקדמת, גם יום הבחירות כבר נפתח למעשה - בעיירה הקטנה דיקסוויל נוטץ' שבניו המפשייר פתחו את הקלפי לאחר חצות כדי להיות הראשונים במדינה, וגם שם נרשם שוויון - חמישה קולות לכל מתמודד. ynet יעביר שידור מיוחד לכל אורך ליל הבחירות בארה"ב.

 

סקר המעקב היומי של רשת ABC ו"וושינגטון פוסט" מראה על פער מתרחב לטובת אובמה בכלל המדינה - 50% מול 47% לרומני. אתמול עמד הפער על אחוז אחד בלבד. על פי סקר רויטרס/איפסוס אובמה מוביל בשני אחוזים על פני יריבו הרפובליקני ברחבי המדינה, עם 48% לעומת 46%. ההפרש הוא במסגרת טעות הדגימה, אך בבחינת מאזן האלקטורים במדינות, מה שיקבע את המנצח, גורו הסטטיסטיקה של ה"ניו יורק טיימס" נט סילבר מעריך שסיכוייו של אובמה עומדים על 92 אחוזים.

 

בחירות בארה"ב 2012 - לכל הכתבות של CNN ו-ynet

אמריקה בוחרת 2012 - משדר בכורה מאולפן ynet החדש

  

רומני הופיע הלילה בקולומבוס שבאוהיו יחד עם אשתו, בכנס בחירות שנערך בהאנגר מטוסים ענק לעיני קהל משולהב. השניים ירדו ישירות מהמטוס אל הבמה. בנאומו חזר רומני על דבריו מהימים האחרונים, לפיהם הוא יצליח לשקם את הכלכלה האמריקנית הודות לניסיונו הכלכלי הרב, ועקץ את הנשיא אובמה, שהבטיח גדולות ונצורות ב-2008 ולטענת רומני לא עמד בהבטחותיו. "מחר נתחיל עתיד חדש", אמר רומני לקהל ששאג לעברו "רק עוד יום! רק עוד יום!".

 

היעד הבא היה פנסילבניה - מדינה שמספקת 20 אלקטורים והפכה בימים האחרונים למוקד שעשוי להכריע. שני המטות כמעט שלא ניהלו בה קמפיין בגלל הסקרים שניבאו לאובמה פער של יותר מעשרה אחוזים. בימים האחרונים החל רומני לפרסם תשדירי בחירות במדינה וביום ראשון הגיע לאירוע שבו נכחו 20 אלף איש. המועמד הרפובליקני הפתיע ויחזור ביום הבחירות עצמו לפנסילבניה בניסיון לחולל הפתעה מרעישה.

 

גם בקמפיין של אובמה מודים כי הפער מצטמק. סגנית מנהל הקמפיין, סטפני קאטר, אמרה הלילה לרשת CNN ש"פנסילבניה מתהדקת, בהחלט. אם הייתי בקמפיין של רומני, הייתי מנסה לתת הזדמנות". אתמול שיגרו הדמוקרטים את הנשיא לשעבר ביל קלינטון לשתי הופעות במדינה וקאטר הדגישה: "אנחנו לא לוקחים שום דבר כמובן מאליו".

 

2 מיליארד דולר על הקמפיין

מפנסילבניה המשיכו מיט ואן רומני לאירוע בחירות מסכם בניו המפשייר וחזרו לביתם בבוסטון. לעומתם, אובמה ורעייתו מישל הופיעו לפנות בוקר באירוע בחירות אחרון בדה-מוין שבאיווה, ובמהלכו הודה אובמה לתומכיו ואמר להם: "התחלתם תנועה שהתפשטה בכל רחבי המדינה, שאומרת שלכולנו מגיעה הזדמנות שווה. התקדמנו באופן משמעותי בארבע השנים האחרונות, אבל עוד לא סיימנו. יש לנו דרך ארוכה להמשיך בה".

 

הנשיא הפתיע את המשתתפים בעצרת כשהודה שאשתו, "בדומה לחלקכם, לא תמיד מסכימה איתי בכל החלטה שאני מחליט". הוא המשיך להתלוצץ ואמר: "אני יודע מה זה שינוי אמיתי. יש לי את הצלקות שמוכיחות את זה ואת השיער המאפיר שמוכיח את זה. כשנבחרתי השיער שלי לא התחיל בכלל להלבין". מאסיפת הבחירות באיווה יצאו בני הזוג לביתם בשיקגו.

 

בכך בא לסיומו מסע בחירות שבמהלכו הוצא סכום דמיוני של כמעט שני מיליארד דולרים. אף שהיום הוא יום הבחירות הרשמי, במדינות המפתח פלורידה ואוהיו הצביעו כבר מחצית מהרשומים להצביע ובאייווה הצביעו כבר 40% מהרשומים. אבל שני המתמודדים ממשיכים לקרוא לתומכיהם לצאת לקלפיות, ולעודד אחרים לעשות כן. 


הזוג רומני בעצרת בווירג'יניה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הזוג רומני בעצרת בווירג'יניה(צילום: AFP)

אובמה וספרינגסטין בהופעה משותפת בקולורדו (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אובמה וספרינגסטין בהופעה משותפת בקולורדו(צילום: AFP)

אובמה וספרינגסטין בהופעה משותפת בוויסקונסין (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אובמה וספרינגסטין בהופעה משותפת בוויסקונסין(צילום: AFP)

רומני עולה על הבמה בפלורידה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
רומני עולה על הבמה בפלורידה(צילום: AFP)

 

מתי נדע את התוצאות?

הרמזים הראשונים לתוצאות יתחילו לצוף מוקדם יחסית. אחת מהמדינות המתנדנדות החשובות, וירג'יניה, היא בראשונות שבהן מסתיימת ההצבעה, בשבע בערב (שתיים בלילה, שעון ישראל). כעבור חצי שעה תסגור את הקלפיות "מדינת הפרס", אוהיו. לנוכח הקרב הצמוד, ייתכן שיידרשו שעות ארוכות של ספירה ובדיקה עד שיוכרע מי המנצח, אבל אם התוצאות יהיו ברורות באחת המדינות, הדבר עשוי לשמש אינדיקציה לכיוון הרוח הכללי.

 

שמאנים בפרו מנסים לנבא את התוצאות (צילום: AFP) (צילום: AFP)
שמאנים בפרו מנסים לנבא את התוצאות(צילום: AFP)

 

ילד צופה ברומני באירוע בפלורידה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ילד צופה ברומני באירוע בפלורידה(צילום: AFP)

 

מפגינים משני הצדדים בפלורידה (צילום: MCT) (צילום: MCT)
מפגינים משני הצדדים בפלורידה(צילום: MCT)

 

יועצו הבכיר של אובמה אמר כי המטה יעקוב אחר אחוזי ההצבעה במחוזות נבחרים ברחבי ארה"ב, ותשומת לב מיוחדת תוקדש לתוצאות האמת הראשונות מווירג'יניה ומאוהיו. "נתמקד בכמה מהמחוזות באוהיו", אמר אקסלרוד ל"פוקס" אתמול. המנהל הפוליטי במטה רומני, ריץ' ביסון, אמר שהמטה יעקוב אחר דפוסים במספרים המוקדמים שיגיעו מפרברי צפון וירג'יניה ומהאזורים הדמוקרטיים מאוד בצפון-מזרח אוהיו.

 

הבאות בתור יהיו ניו המפשייר ופנסילבניה, ששם נסגרת ההצבעה בשמונה בערב (שלוש בלילה, שעון ישראל). ניו המפשייר, שמספקת רק ארבעה אלקטורים, תהיה קלה ומהירה לחישוב. גם בפלורידה החשובה ובפנסילבניה נסגרות הקלפיות בשמונה. הקלפיות בקולורדו, מישיגן, מינסוטה וויסקונסין המתנדנדות נסגרות בתשע, וכעבור שעה יינעלו השערים גם באייווה ובנוואדה.

 

המרוץ הצמוד מעלה זיכרונות מהבחירות ב-2000, שנגמרו בקרב משפטי. "לא יהיה ניסיון להכריז על התוצאות במהירות. הרשתות יהיו זהירות מאוד הפעם", אמר סטיבן שיר, מומחה למדע המדינה מקולג' קרלטון במינסוטה.

 

הסקרים האחרונים במתנדנדות

לא צפוי מזג אוויר סוער במיוחד ביום הבחירות, אך הקור עלול לפגוע במוטיבציה של המצביעים ולהפחית מנכונותם לעמוד בתור. לפי נחום מליק, החזאי הראשי בחברת מטאו טק, אמנם במדינות צפון-מזרח ארה"ב ישרור קור, אך ללא תופעות יוצאות דופן מעבר לגשם ושלג קל. מזג האוויר במדינות המתנדנדות צפוי לאפשר לבוחרים שלא ניצלו את ההצבעה המוקדמת לצאת לקלפיות, אם אינם חוששים מהקור. בנוואדה יהיה בהיר ולא קר, באוהיו, בקולורדו ובניו המפשייר יהיה בהיר, בצפון קרוליינה יהיה מעונן, באייווה יהיה מעונן חלקית וקר, וכך גם בווירג'יניה. בוויסקונסין ירד גשם ומדי פעם שלג, ודווקא בפלורידה, מדינת השמש, יהיה גשום. 

 

תור להצבעה בפלורידה. דווקא מחר יהיה גשם (צילום: MCT) (צילום: MCT)
תור להצבעה בפלורידה. דווקא מחר יהיה גשם(צילום: MCT)
 

סקרים אחרונים במדינות המתנדנדות:

 

קולורדו: 52% לאובמה, 46% לרומני.

 

פלורידה: סקרים רבים וסותרים – בין 47% ל-50% לאובמה, בין 45% ל-52% לרומני.

 

אייווה: 49% לרומני, 48% לאובמה.

 

ניו המפשייר: הסקרים חוזים ניצחון לאובמה, בהפרשים שונים – בין 49% ל-51% לאובמה, בין 46% ל-49% לרומני.

 

צפון קרוליינה: תיקו 49%.

 

אוהיו: הסקרים נעים בין תיקו לניצחון לאובמה בהפרשים שונים. בין 48% ל-50% לאובמה, בין 44% ל-49% לרומני.

 

פנסילבניה: בין 49% ל-51% לאובמה, בין 46% ל-47% לרומני.

 

וירג'יניה: סקרים סותרים. בין 44% ל-50% לרומני, בין 48% ל-52% לאובמה.

 

ויסקונסין: 49% לאובמה, 48% לרומני.


פורסם לראשונה 06/11/2012 00:11

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
תומכת במיט רומני באירוע בווירג'יניה
צילום: AFP
צילום: AFP
אובמה בקולורדו
צילום: AFP
צילום: AFP
רומני באייווה
צילום: AFP
מומלצים