שתף קטע נבחר

המדינה תפקח על מחיר הגז: "חשש ממונופול"

רשות החשמל הודיעה כי תקבע מחיר גג לגז הטבעי שיימכר לחברת החשמל ולתחנות כוח פרטיות. הסיבה: חשש שבעלי הזיכיון במאגר תמר "ינצלו את מעמדו המונופוליסטי לרעה", בעקבות כישלון קידוחי הגז האחרונים במאגרים הקטנים

רשות החשמל הודיעה היום (ג') כי תקבע מחיר מקסימלי לגז שיימכר מהמאגרים בים התיכון לחברת החשמל וליצרני חשמל פרטיים

 

עוד על הגז הטבעי  - בכלכלה ירוקה:

 

ההחלטה מגיעה על רקע כישלון קידוחי הגז האחרונים במאגרים הקטנים, שבעקבותיהם מתעורר חשש, טוענים ברשות, כי בעלי הזיכיון במאגר תמר "ינצלו את מעמדו המונופוליסטי לרעה".

 

ההחלטה כוללת שני חלקים, האחד מתייחס לגז שיימכר לחברת החשמל והשני לגז שיימכר לתחנות כוח פרטיות. עבור חברת החשמל, קובעת ההחלטה כי במידה שחברת החשמל תבחר שלא לנצל את האופציה שלה לקנות גז נוסף ממאגר "תמר" ותבחר לקנות גז ממאגר אחר (לדוגמה "לוויתן") - תחול תקרת המחיר המוטלת כיום על גז ממאגר "תמר" גם על הגז מהמאגר האחר. 

 

באמצעות החלטה זו מבקשת הרשות לוודא כי בעלי הזיכיון למאגרי הגז לא ינצלו את התלות של חברת החשמל במאגרים כדי לגבות מחיר גבוה מדי, באופן שיחייב את חברת החשמל לבקש העלאה של התעריפים לאזרחי המדינה. 

 

החלק השני של ההחלטה נוגע להכרה בעלויות הגז שתכיר הרשות ליצרני חשמל פרטיים. בשבועות האחרונים, חתמו יצרניות חשמל שונות על הסכמי גז עם אספקה בלתי סדירה, וזאת בעיקר בשל מגבלות קיבולת צינור הגז של תמר.

 

ברשות קובלים על כך שמחיר בעסקאות הללו אינו נמוך יותר מהמחיר שנגבה בעסקאות שבהן מובטחת כמות גז ידועה מראש ליצרן החשמל, זאת למרות שעסקה לאספקה בלתי סדירה היא באופן מהותי פחות טובה מעסקה שבה כמות הגז שיקבל היצר מובטחת מראש. 

 

הרשות הורתה לספקי הגז להוריד ב-10% את המחיר בעסקאות לאספקה בלתי סדירה וציינה בהחלטה כי היא "רואה באי תיקון ההסכמים בהתאם, על פניו, כניצול מעמדה מונופוליסטי של תמר לרעה".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים