שתף קטע נבחר

אחרי חודשיים בבית: הילדה לומדת במוסד חילוני

בית הדין הרבני פסק שהילדה החילונית תלמד באולפנה דתית - אך היא העדיפה לשבת בבית. חודשיים תמימים לא ביקרה ח' בבית הספר, עד שבית המשפט הפך את ההחלטה. "היא הייתה כל היום בוכה. עם הלימודים עזרתי לה בעצמי", מספרת אמה

אחרי חודשיים של כיפופי ידיים בין אבא לאמא, ומירוץ סמכויות בין ערכאות משפטיות מקבילות - ח' חוזרת לבית הספר, ופותחת - באיחור מה - את שנת הלימודים. בית המשפט לענייני משפחה בירושלים קבע כי הילדה רשאית ללמוד במוסד חילוני, המתאים לאורח חייה, על אף החלטת בית הדין הרבני כי תלמד באולפנה דתית בלבד.

 

<<היכנסו לעמוד הפייסבוק של ynet יהדות>>

 

אמה של ח' בת ה-13 טענה כי בית הדין התערב בעניין חינוך הילדים ללא סמכות, רק מאחר שהאב התנה את מתן הגט בכך שהילדה תקבל חינוך דתי, ולכן פנתה בעניין לבית המשפט. לדבריה, השופטת אורלי שמאי-כתב קיבלה חוות דעת מקצועיות של גורמי רווחה בנוגע לטובת הילדה, ופסקה: היא תלך לבית הספר שאליו הייתה רשומה מלכתחילה, ושבו היא מבקשת ללמוד.

 

האם סיפרה כי בחודשיים האחרונים נאלצה לתמרן בין עבודתה, סידור לח' שבבית, והשלמת החומר שלומדות החברות בכיתה: "כבר חשבנו בכל זאת לשלוח אותה לאולפנה, לפחות עד שהעניין יסתדר, כדי שלא תפסיד, אבל היא פשוט אמרה שתברח. היא הייתה כל היום בוכה, וגם בעבודה לא היה לי שקט. הייתה תקופה מאוד קשה. עם הלימודים עזרתי לה בעצמי בזכות הניסיון שלי בהוראה".

 

האב הדתי דרש חינוך דתי

12 שעות בלבד לפני פתיחת שנת הלימודים, לפני כחודשיים, קיבלה אמהּ של ח' טלפון ממזכירות התיכון החילוני שבו הייתה אמורה להתחיל את לימודיה: "מצטערים, בית הדין הרבני החליט שהיא לא תלמד אצלנו, אלא במוסד דתי".

 

הוריה של ח' נמצאים בהליכי גירושין - אביה דתי, אך אמהּ נטשה את הדת בהדרגה בעשור האחרון. התיקים המשפטיים של הליך הגירושים עברו כמעט בכל ערכאה: משפטית אפשרית - בתי הדין האזורי והגדול, בית המשפט לענייני משפחה וגם בג"ץ. למרות הזמן הרב שעבר, האיש מסרב לתת גט לפרודתו - ובית הדין אינו כופה זאת עליו בשל המחלוקת על חינוך הילדים.

 

בעבר קבעו השופטים כי שני הילדים של בני הזוג יתחנכו במוסדות דתיים, על אף שהם נמצאים במשמורת אצל האם, אך כשעלה הבכור לכיתה ז' הפך בית המשפט את ההחלטה, והורה להעביר את הילד לבית ספר חילוני. בהתאם לכך ביקשה כעת האם לשלוח גם את ח' למוסד המתאים להשקפת העולם בבית שבו היא חיה, אך האב התנגד לכך.

 

"רצונה הפנימי הוא לגדול כדתייה"

ח' המקיימת אורח חיים חילוני למדי, ואף משתתפת בתחרויות בינלאומיות בריקודים סלונים שנערכות בשבת - סירבה ללכת לאולפנה תורנית. אבל ידי משרד החינוך והרשות המקומית היו כבולות. "אני מסורתית, עושה קידוש בשבת ואוכלת רק כשר, אבל הילדה פשוט לא מתאימה לאולפנה תורנית ולא רוצה ללמוד שם", הוסיפה האמא, "כבר בבית ספר הקודם היא סבלה – עשו עליה חרם כי היא היחידה שלא דתייה".

 

בתגובה אמר אז האב ל-ynet כי הילדה אינה חילונית - הן משום שאביה דתי והן משום שרוב חייה התחנכה במוסדות דתיים.

לדבריו, ייתכן שהילדה מעדיפה לכאורה בית ספר חילוני, אך זה רק באחר שהיא נתונה ללחץ מצד האם, והתרגלה בשנים האחרונות לאורח חיים חופשי. "רצונה הפנימי", אמר האב, "הוא לגדול כדתייה".

 

אלא שהילדה סירבה לשחק את המשחק, ונותרה בבית במשך חודשיים ימים - עד שלדברי האם הפך לאחרונה בית המשפט את ההחלטה, וח' החלה ללמוד בתיכון החילוני.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סירבה לבקר במוסד הדתי
צילום: חיים צח
מומלצים