שתף קטע נבחר

חצי מהבריטים תומכים בפרישה מהאיחוד האירופי

39 שנה אחרי שהצטרפה לגוש המדינות, אזרחי בריטניה סבורים כי מקומה מחוצה לו. לפי סקר חדש, 49% מהם היו מצביעים במשאל עם בעד עזיבת האיחוד, ורק פחות משליש היו תומכים בהישארות בו. איך יגיב ראש הממשלה קמרון?

כמעט חצי מהבריטים היו מצביעים בעד פרישה של הממלכה מהאיחוד האירופי לו משאל עם בנושא היה נערך היום, ופחות משליש היו מצביעים בעד הישארות בו. כך עולה מסקר שפורסם היום (ה'), ושמדגיש עוד יותר את חילוקי הדעות העומדים בפני ראש הממשלה, דיוויד קמרון.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

לפי מכון הסקרים YouGov, 49% מהבריטים תומכים בפרישה מהאיחוד האירופי, 28% רוצים להישאר בגוש בן 27

המדינות, 17% אמרו כי אין להם תשובה ברורה והשאר אמרו כי לא היו משתתפים במשאל עם בנושא.

 

ראש ממשלת בריטניה ניצב בפני לחץ הולך וגובר מצד מבקרים במפלגתו לנקוט גישה נוקשה יותר נגד בריסל, כשישתתף בדיוני התקציב של האיחוד האירופי מאוחר יותר החודש. הוא מתמודד גם עם אתגר גובר מצד מפלגת העצמאות הבריטית המתנגדת לאיחוד האירופי, וגישה ציבורית הולכת ומחריפה נגד בריסל. כל אלה באים בשעה שבאיחוד האירופי ננקטים צעדי צנע ושוררת דאגה גדולה בנוגע למשבר החוב של האיחוד.

 

הסקר של YouGov, המבוסס של מדגם מייצג של 1,637 בגירים שהשיבו על השאלות בסוף אוקטובר - עולה בקנה אחד עם סקרים נוספים. בגרמניה, לשם השוואה, 57% מהגרמנים מאמינים כי ארצם צריכה להישאר חלק מהאיחוד האירופי, ו-25% סבורים כי עליה לעזוב אותו.

 

קמרון (במרכז למעלה) בפסגת האיחוד האירופי מוקדם יותר השנה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
קמרון (במרכז למעלה) בפסגת האיחוד האירופי מוקדם יותר השנה(צילום: רויטרס)

 

"קמרון חייב לנסות להיתפש כמרכיב מועיל באיחוד, ובה בעת לנסות לרצות את דעת הקהל בארצו שלו", הסביר מנהל מכון הסקרים, ג'ו טווימן. היחס הצונן בדרך-כלל של בריטניה כלפי אירופה הכעיס גורמים רבים באיחוד האירופי והזין את

ההתלחשויות סביב האפשרות שלונדון תעזוב את הגוש, שאליו הצטרפה ב-1973. קמרון מתנגד לעריכת משאל עם על הישארות בריטניה באיחוד האירופי, ובמקום זאת רוצה לנהל משא ומתן על תפקיד ארצו באירופה.

 

המבחן הבא של היחסים הטעונים-לרוב של בריטניה עם אירופה יבוא בחודש הבא בבריסל, שם ינסו להשיג הסכם על תקציב ארוך טווח לאיחוד האירופי. קמרון איים להטיל וטו על כל הסכם שירגיש שאינו משרת את האינטרסים של בריטניה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דגל האיחוד האירופי
צילום: AFP
מומלצים