שתף קטע נבחר

נשיא סודן: רוצה לתקוף בישראל כפי שתקפה פה

עומר אל-באשיר איים שארצו תגיב "באופן כואב" על התקיפה לכאורה של מפעל הנשק בחרטום. הוא אמר כי אחת האופציות של סודן היא לרכוש טכנולוגיה שתאפשר לה להגיב לישראל בהתקפה זהה: "אנחנו מנסים לרכוש טכנולוגיה כזו"

נשיא סודן, עומר אל-באשיר, איים היום (ה') כי התגובה של ארצו נגד ישראל, שלטענת סודן הפציצה מפעל נשק בחרטום בחודש שעבר, תהיה "כואבת". זו הפעם הראשונה שאל-באשיר, שהואשם בפשעי מלחמה בגין רצח העם בדרפור אך מעולם לא הוסגר לבית הדין הפלילי הבינלאומי, מאיים בעצמו לנקום בישראל על התקיפה לכאורה. כעבור כמה שעות הופיע אל-באשיר בטלוויזיה של ארצו והכריז כי ישראל היא "האויבת מספר אחת" וכי ינסה להשיג טכנולוגיה שתאפשר לנקום בה.

 

תחילה ציטטה תחנת הרדיו הממלכתית של סודן את אל-באשיר, בן 68, כמי שאמר: "בריאותי תקינה לגמרי, ותגובתנו לישראל תהיה כואבת". הוא הגיב בכך גם על השמועות על הידרדרות במצב בריאותו. אל-באשיר, שעלה לשלטון בהפיכת דמים ב-1989, עזב אתמול בית חולים בסעודיה אחרי שעבר שם ניתוח, שאותו הגדירה התקשורת הממלכתית בסודן "קטן ומוצלח".

 

מאוחר יותר, בהופעה בטלוויזיה של ארצו, אמר אל-באשיר שכדי למנוע התקפה נוספת, לסודן יש שתי אופציות: האחת היא לנרמל את היחסים עם ישראל, אופציה שלעולם לא תמומש, והשנייה היא "לרכוש טכנולוגיה שתאפשר לנו להגיב לישראל בהתקפה זהה... אני לא יכול לומר שזה בלתי אפשרי. אנחנו מנסים להשיג את הטכנולוגיה הזו".

 

הלהבת במפעל הנשק בסודן בחודש שעבר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הלהבת במפעל הנשק בסודן בחודש שעבר(צילום: רויטרס)

 

בסוף החודש שעבר האשימה סודן את ישראל כי הפציצה בשעת לילה את מתקן הנשק ירמוק בדרום חרטום. במקום היו פיצוצים ושריפת ענק, וארבעה בני אדם נהרגו. אחרי שעות של חוסר ודאות, טענו בסודן כי ישראל היא שהפציצה את

המפעל, שהיה כנראה מפעל נשק איראני. ישראל לא הגיבה על ההאשמות.

 

כבר לפני כשבועיים הזהיר שר ההסברה הסודני, אחמד בילאל עות'מאן, כי ממשלת סודן "תנקוט צעדים החלטיים יותר נגד אינטרסים ישראליים, שהפכו למטרות לגיטמיות עבור סודן, נוכח התוקפנות האחרונה". שר החוץ הסודני, עלי כרתי, אמר: "נתניהו רצה להדגיש בפני הישראלים כי הוא האדם שיגן על ביטחונם ועל האינטרסים שלהם".

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 08/11/2012 19:26

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים