שתף קטע נבחר

'חוזה מחייב': מוצאי גופת מג'די חלבי תובעים כסף

חבריו של החייל שמצאו את גופתו לאחר שנחשב נעדר במשך שבע שנים תובעים 10 מיליון דולר מהמדינה, ממשרד הביטחון ומעמותת "לחופש נולד". לדבריהם, הפרס שהובטח למוסרי המידע עליו הינו בגדר "הצעה מחייבת שמעולם לא בוטלה"

האחים איברהים וחאדר קוזלי מעוספיה, שמצאו לפני כחודשיים את גופתו של החייל מג'די חלבי מדליית אל כרמל, הגישו היום (ב') תביעה על סך יותר מ-39 מיליוני שקלים לבית המשפט המחוזי בחיפה. השניים טוענים כי המדינה הבטיחה למי שימסור מידע שיוביל למציאתו של חלבי סכום של עשרה מיליון דולר ועליה לעמוד בהתחייבותה.

 

התביעה, שהוגשה באמצעות עורכי הדין ווג'די כעביה וגל אמיר, מוקדה נגד המדינה, משרד הביטחון ועמותת "לחופש נולד", שהבטיחה את הפרס. בתביעה גם מצוטטת ההודעה שפרסמה העמותה באתר האינטרנט שלה, לפיה את הפרס תשלם ממשלת ישראל. "מכיוון שכך, מחויבים המדינה ומשרד הביטחון בתשלום הפרס הכספי כשם שהעמותה מחויבת בו בהתקיים התנאים האמורים", נכתב.

 

צוותי חיפוש בשטח שבו אותרה הגופה (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
צוותי חיפוש בשטח שבו אותרה הגופה(צילום: אבישג שאר-ישוב)
 

בנוסף, מתארת התביעה כיצד פרסמה העמותה מודעות בכל רחבי הארץ ובהן תמונתו של חלבי וקריאה למסור פרטים על אודותיו תמורת קבלת הפרס. "מודעות אלה הן בגדר פנייה לציבור, המהווה הצעה מחייבת", טוענים התובעים, תוך שהם מוסיפים כי העמותה מלכתחילה לא הייתה בעלת אמצעים לשלם את הפרס, וכי הכספים שבהם השתמשה הם כספים שקיבלה מהמדינה.

 

חלבי יצא ב-24 במאי 2005 מביתו בדליית אל-כרמל לבסיס חיל החימוש בדרום חיפה שבו שירת. הוא הוציא כסף מכספומט במרכז היישוב, רכש פחית שתייה והתייצב בטרמפיאדה לכיוון חיפה. האחרונה שראתה אותו היא קרובת משפחה שעברה במקום. מאז נעלמו עקבותיו, עד לחודש שעבר. סיבת מותו אינה ידועה ועדיין תחת חקירה. איברהים קוזלי, חברו של

חלבי, גילה את שרידי הגופה במקרה, בזמן שעבד עבור קק"ל בכריתה ואיסוף עצים שנפגעו בשריפה בכרמל.

 

בתביעה מצוין כי אמנם העמותה החלה בהליכי פירוק, אולם אלה לא התקדמו. "מעולם איש לא הודיע לציבור על ביטול המענק המובטח למוסר המידע בנוגע לחיילים נעדרים, וזה נשאר בתוקפו", נכתב. לדברי התובעים, בכך שמסרו מידע על מציאת הגופה למשטרת ישראל, "קיבלו התובעים את הצעת הנתבעות... וכרתו עמן חוזה מחייב".

 

בני משפחת חלבי ביקשו שלא להתייחס להגשת התביעה. "אנחנו עסוקים עכשיו בלאסוף את השברים ולנסות לשקם את המשפחה, כל הדבר הזה כלל לא נוגע לנו כרגע", אמר אחד מקרובי המשפחה.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מג'די חלבי
צילום: AP
הלווייתו של חלבי
צילום: אבישג שאר-ישוב
איברהים קוזלי
צילום: ערן יופי כהן
מומלצים