שתף קטע נבחר

אבו מאזן: "נבקש הכרה מהאו"ם בכ"ט בנובמבר"

הנשיא הפלסטיני אמר בקהיר כי הוא צופה שלבקשה יהיה רוב בעצרת הכללית. בתום כינוס הליגה הערבית בקהיר הוסיף אבו מאזן שיום לאחר ההצבעה הוא מוכן לשוב למשא ומתן עם ישראל, "זה לא נכון שההליכה לאו"ם תחזק את נתניהו"

נשיא הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, אמר אתמול (יום ב') כי הפלסטינים החליטו להגיש לעצרת הכללית של האו"ם את הבקשה לשדרוג מעמדם כמדינה משקיפה בסוף החודש, בכ"ט בנובמבר, שהוא גם יום ההכרה הבינלאומי לסולידריות עם העם הפלסטיני. הוא הוסיף כי יהיה מוכן לפתוח במשא ומתן עם ישראל יום לאחר מכן.

 

 

"דנו עם מזכ"ל הליגה הערבית, נביל אל-ערבי, במשך שבוע בנוגע למתי תוגש הבקשה לאו"ם והוסכם על כך שהבקשה תוגש ב-29 בחודש הנוכחי", אמר הנשיא הפלסטיני לעיתונאים בתום ישיבה מיוחדת של הליגה הערבית בקהיר בדרג שרי חוץ. "ביקרנו בחמש היבשות בעולם כדי להשיג את מספר הקולות הגדול ביותר האפשרי של קולות מדינות העולם. אנו נשיג את הרוב הנדרש". הוא ביקש מחברות הליגה הערבית לתמוך בפנייה הפלסטינית לאו"ם כדי להשיג מעמד של מדינה משקיפה.

  

אבו מאזן הוסיף כי "הפנייה הפלסטינית לאו"ם נועדה להשיג מעמד של מדינה משקיפה ובכך להעביר את הסטטוס משטח במחלוקת לפי הדעה הרווחת בישראל לסטטוס של מדינה תחת כיבוש". אבו מאזן הוסיף כי הפלסטינים מוכנים לשוב למשא ומתן מיד עם חזרתם מהאו"ם על פי ההחלטות החוקיות הבינלאומיות. "אנחנו לא מעוניינים בהתנגשות עם אף אחד. לא עם ארצות הברית ולא עם ישראל, ואם תהיה אפשרות שנתחיל בדיאלוג או במשא ומתן ביום ההצבעה עצמה - אנו מוכנים". הוא התייחס גם להערכות כי הוא מבקש להשפיע על תוצאות הבחירות בישראל, "אנו אומרים לכל מי שסבור שההליכה שלנו לאו"ם תחזק את נתניהו בבחירות שזה לא נכון".

 

הוא האשים את ישראל כי היא "מאיצה את הבנייה בהתנחלויות וכיסתה את ירושלים בהתנחלויות. אנחנו רוצים שהעולם יבין שהאדמות הפלסטיניות הן אדמות תחת כיבוש ואנו רוצים לומר שההתנחלויות לא ישנו את העובדה הזאת".

 

מוקדם יותר אתמול אמר חבר הוועד המרכזי של פתח, מחמד אשתייה, כי הפלסטינים יפנו לאו"ם לא יאוחר מ-29 בנובמבר.

 

מעמד של מדינה משקיפה, הזהה למעמד הוותיקן, יאפשר לפלסטינים להתקבל לכמה מסוכנויות האו"ם וגם לבית הדין הפלילי הבינלאומי. רוב בקרב 193 המדינות החברות באו"ם יספיק כדי לשדרג את מעמדם של הפלסטינים בלי צורך בהצבעה במועצת הביטחון - שם צפויה ארה"ב להטיל וטו על הבקשה.

 

שלשום שוחח בטלפון אבו מאזן עם נשיא ארצות הברית ברק אובמה, שהביע התנגדות לשדרוג מעמד הרשות הפלסטינית למעמד של מדינה משקיפה באו"ם.

בשיחה נימק אבו מאזן את המהלך בכך שהוא יסייע לעצור את הבנייה בהתנחלויות ואת "הפגיעה בפלסטינים וברכושם".

  

הבית הלבן פרסם פרטים מהשיחה, שבה הנשיא "חזר על התנגדות ארה"ב למאמצים החד-צדדיים באו"ם". יחד עם זאת חזר אובמה "על מחויבותו לשלום במזרח התיכון והתמיכה החזקה שלו בשיחות ישירות בין ישראל לפלסטינים, במטרה להשיג שתי מדינות שיחיו בשלום ובביטחון זו לצד זו".

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 12/11/2012 23:00

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
הנשיא הפלסטיני אבו מאזן
צילום: AFP
מומלצים