שתף קטע נבחר

שלושה הרוגים מפגיעת רקטה בקריית מלאכי

לראשונה מאז החל מבצע "עמוד ענן" של צה"ל, סופג העורף הישראלי פגיעה קשה. שלושה בני אדם נהרגו בקריית מלאכי מפגיעה ישירה של רקטה שנורתה מהרצועה. בנוסף, שישה בני אדם נפצעו מהירי, בהם ילד בן 4 שנפגע בינוני ושני תינוקות שנפצעו קל. אזעקות נשמעו ביישובים נוספים בדרום

ביום השני למבצע "עמוד ענן " של צה"ל ברצועת עזה, סופג העורף הישראלי פגיעה קשה ביותר: שתי נשים וגבר נהרגו הבוקר (יום ה') ושישה נפצעו מפגיעה ישירה של רקטה בבניין בקריית מלאכי. ילד בן 4 נפצע בינוני ופונה לקבלת טיפול בבית החולים ברזילי באשקלון. כמו כן, תינוקת בת שנה ותינוק בן שנה נפצעו קל ופונו לבית החולים קפלן ברחובות. אביו של התינוק נפצע באורח קל עד בינוני. עוד שני פצועים קל פונו לבית החולים ברזילי באשקלון. 10 בני אדם לקו בחרדה. 

 

רקטה נוספת פגעה ישירות בבניין אחר בקריית מלאכי, אולם באירוע זה לא היו נפגעים. ארגון חמאס קיבל אחריות לירי. מטחי רקטות נורו גם לעבר אשדוד, שם נפגע ישירות בית מגורים. לא היו נפגעים במקום. באופקים ספג בית ספר פגיעה ישירה ונזק נגרם לכיתות לימוד. מטחים נוספים שוגרו לבאר שבע, אשקלון, אשדוד וגן יבנה. חלק מהרקטות יורטו בידי מערכת "כיפת ברזל".

 

אזעקות נשמעות מדי פעם ביישובי הדרום והתושבים נקראים להישמע להנחיות פיקוד העורף (בהמשך הידיעה). עוד רקטות נורו גם אל המועצה האזורית שפיר הסמוכה לקריית מלאכי. הלילה נפגע מפעל באשקלון, שם לא היו נפגעים אך יש נזק. רקטות שוגרו מוקדם יותר אל המועצה האזורית מרחבים ואל המועצה האזורית אשכול. ארבע רקטות שוגרו בסביבות השעה 6:20 אל באר שבע, שלכיוונה נורו הלילה לפחות שבע רקטות נוספות. חלקן יורטו והיתר נפלו בשטחים פתוחים בלי לגרום לנפגעים. יותר מ-110 רקטות שוגרו לעבר ישראל מתחילת המבצע שנפתח אתמול בחיסולו של רמטכ"ל חמאס, אחמד ג'עברי.

 

תינוקת שנפצעה בקריית מלאכי, הבוקר (צילום: גדעון רחמים) (צילום: גדעון רחמים)
תינוקת שנפצעה בקריית מלאכי, הבוקר(צילום: גדעון רחמים)

  

במקביל, המשיך צה"ל לתקוף יעדי טרור ברצועה, בהם מרכזי שיגור רקטות. באחת התקיפות, בחאן יונס חוסלו שלושה מחבלים בעת שהתכוונו לשגר רקטות. בצה"ל נערכים להחרפה בירי הרקטות סביב שעת הלווייתו של ג'עברי ב-11:30 הבוקר.

 

 

הבוקר באשדוד: מחפשים מקום מקלט  (צילום: אמיר לוי) (צילום: אמיר לוי)
הבוקר באשדוד: מחפשים מקום מקלט (צילום: אמיר לוי)

 

יירוט רקטות באשקלון  (צילום: אלמוג) (צילום: אלמוג)
יירוט רקטות באשקלון (צילום: אלמוג)

 

מבצע "עמוד ענן " - כל הדיווחים ב-ynet

מטחים בלתי פוסקים, אושר לצה"ל לגייס מילואים

ההערכה: שיא הירי מעזה - במהלך הלוויית ג'עברי

השלב השני: חיל האוויר צד את משגרי הרקטות

לילה בממ"ד: "שמחים על החיסול - ומתים מפחד"

 

לפנות בוקר התכנסה מועצת הביטחון של האו"ם לדיון בנושא מבצע "עמוד ענן". הדיון הסתיים לאחר כשעה וחצי בלי שהתקבלה החלטה כלשהי. במהלך הדיון, שנקבע לבקשת מצרים, מרוקו והפלסטינים, קיבלו נציגי 15 המדינות החברות במועצה תדרוך מפיו של ג'פרי פלטמן, הממונה על נושאים פוליטיים באו"ם. המשקיף הפלסטיני, ריאד מנסור, פנה לחברות המועצה ואמר כי "הקהילה הבינלאומית שוב עדה להתקפה זדונית של ישראל, שמשתמשת בכלים הצבאיים הקטלניים ביותר ובאמצעים לא חוקיים נגד אוכלוסייה פלסטינית אזרחית שלא יכולה להגן על עצמה".

 

הדיפלומט הפלסטיני קרא למועצת הביטחון לפעול ואמר כי יש להעביר לישראל "מסר תקיף שלפיו עליה להפסיק באופן מיידי את המבצע הצבאי נגד העם הפלסטיני ולציית לכל מחויבויותיה בהתאם לחוק הבינלאומי". הוא הוסיף כי "כוחות הכיבוש הישראליים משנעים כוחות בשטח בזמן שאנו מדברים. בקרב האוכלוסייה הפלסטינית האזרחית מתפשטים פחד ופניקה".

 

השגרירה האמריקנית, סוזן רייס, הביעה תמיכה בישראל ואמרה כי "דבר לא מצדיק את האלימות של חמאס וארגוני טרור אחרים נגד אזרחי ישראל".

 

הפצצות חיל האוויר בעזה אחרי חיסול ג'עברי (צילום: AP) (צילום: AP)
הפצצות חיל האוויר בעזה אחרי חיסול ג'עברי(צילום: AP)

 


 

השגריר הישראלי באו"ם, רון פרושאור, אמר בתום הדיון כי "חלק מהנציגים במועצת הביטחון תמכו בזכות ישראל להגנה עצמית וגינו את הירי ללא הבחנה לעבר אזרחים". שגרירים ערבים שיצאו מהישיבה נראו מאוכזבים והגדירו אותה כ"חסרת תועלת". שגרירים אחרים אמרו שהיא הסתיימה "בלי תוצאה". הנשיא ההודי של מועצת הביטחון טען כי לא היה כל ניסיון לקבל החלטה.

 

פרושאור נשא דברים במהלך הדיון. "בחודשים האחרונים התרעתי אין ספור פעמים על אפשרות להסלמה בדרום אם ימשיכו אזרחי ישראל להיות לקורבנות התקפות הטרור של חמאס", אמר, "מועצת הביטחון בחרה לשתוק ולא עשתה דבר. לאורך השנים הפגנו איפוק מרבי. לישראל הזכות והחובה להגן על אזרחיה. לא נשחק ברולטה רוסית עם חיי אזרחינו". 

 

השגריר הישראלי פנה לחברות מועצת הביטחון: "דמיינו כיצד אתם הייתם נוהגים לו היו אלו משפחותיכם, ביתכם וילדיכם הנתונים להתקפת טילים בלתי פוסקת. חובתה של מועצת הביטחון לעשות עכשיו את המוטל עליה ולמלא את התפקיד שלשמו היא קיימת: גנו את חמאס, גנו את הטרור, גנו את ירי הטילים המשתק את חיי אזרחי ישראל".

 

לפני הפגישה אמר פרושאור לכתבים כי על הקהילה הבינלאומית לגנות את הירי מרצועת עזה לעבר אזרחים ישראלים, בהם נשים וילדים. במקביל, תקף את ישראל שגריר סודן, דאפא-אללה אל-חאג עלי אוסמאן, וקרא לגנות את "הפשעים הברבריים" שהיא מבצעת.

 

מתחילת מבצע "עמוד ענן" ברצועת עזה שוגרו לעבר ישראל כמעט 100 רקטות. שני ישראלים נפצעו קל מרסיסים ו-14 בני אדם לקו בחרדה. כיפת ברזל יירטה כמעט 30 רקטות. גורמים רפואיים בעזה מסרו כי בתקיפות צה"ל ברצועה נהרגו עד כה עשרה בני אדם, בהם ג'עברי. לטענתם, 45 איש נפצעו, ועשרה מהם נמצאים במצב אנוש. לדברי הפלסטינים, בהרוגים שלושה אזרחים - בהם תינוק בן 11 חודשים וילד בן 6.

 

תקיפה בעזה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
תקיפה בעזה(צילום: רויטרס)

עשרה פלסטינים נהרגו (צילום: EPA) (צילום: EPA)
עשרה פלסטינים נהרגו(צילום: EPA)

 

בישיבת הקבינט, שכונסה אמש, הוחלט פה אחד להנחות את צה"ל והשב"כ לפעול נגד תשתיות הטרור בעזה כדי להביא לשיפור המציאות הביטחונית. כמו כן, הוחלט לאפשר לצה"ל לגייס כוחות מילואים, לפי הצורך. עוד לפני כן נשלחו צווי 8 לכוחות מילואים של פיקוד העורף. בנוסף, הסמיך הקבינט את פורום השלישייה - ראש הממשלה, שר הביטחון ושר החוץ, בכפוף להתייעצויות עם שרים נוספים, להחליט על המשך מבצע "עמוד ענן".

 

פיקוד העורף פרסם הנחיות לתושבי הדרום שיישארו בתוקף עד היום בשעה 18:00. לפי ההנחיות, הלימודים במוסדות הממוקמים בטווח של עד 40 קילומטרים מרצועת עזה לא יתקיימו היום. פיקוד העורף מדגיש כי אין שינוי בהנחיות ההתגוננות בעקבות פעילות מערכת כיפת ברזל משום

שהמערכת אינה נותנת מענה הגנתי מלא לירי. לפיכך יש להישמע להנחיות, שהוכחו כמצילות חיים, להקפיד על כניסה למרחבים המוגנים ועל הישארות בהם עשר דקות מרגע הישמע האזעקה או קול נפץ. עדכונים שוטפים גם באתר פיקוד העורף.

 

אמש שוחח ראש הממשלה בנימין נתניהו עם הנשיא האמריקני ברק אובמה, שהביע תמיכה בישראל והדגיש כי זכותה להגן על עצמה. בהודעה מטעם הבית הלבן נאמר כי השניים "הסכימו שחמאס צריך להפסיק את ההתקפות שלו על ישראל ולאפשר להרגיע את המצב. שני המנהיגים הסכימו לשמור על קשר הדוק בימים הבאים". קודם לכן קיבל סגן הנשיא, ג'ו ביידן, תדרוך טלפוני מנתניהו על האירועים בעזה.

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 15/11/2012 05:35

 

בהכנת הידיעה השתתפו שחר אמאנו, כרמית ראובן, יצחק בן-חורין, אליאור לוי, אילנה קוריאל ויואב זיתון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
התינוקת שנפצעה בקריית מלאכי, הבוקר
צילום: גדעון רחמים
יירוט של כיפת ברזל מעל באר שבע
צילום: זוריק חוטוריאן
תקיפות פאג'ר בעזה
צילום: דובר צה"ל
אש בעזה
צילום: EPA
מכונית שנפגעה בבאר שבע
צילום: הרצל יוסף
תקיפה בעזה. עשרה נהרגו
צילום: AP
מומלצים