שתף קטע נבחר

צילום: EPA

נפילה בתל-אביב; מתקפת טילים על כל הדרום

בשעה 13:29 הופעלה אזעקה בתל-אביב בעקבות שיגור רקטה לכיוון גוש דן. נפילה אחת זוהתה בשטח פתוח והמקלטים נפתחו לשימוש. נבדק אם רקטה נוספת התפוצצה באזור. במועצה האזורית אשכול נפצע חייל באורח בינוני ושניים נפגעו קל מפגיעת רקטה. רקטות נפלו גם בבאר-שבע, באשקלון ובבאר טוביה, שם לא דווח על נפגעים. מתחילת המבצע שוגרו לישראל 510 רקטות

ירי הרקטות לעבר יישובי הדרום לא נפסק גם בשעות הצהריים (יום ו') ובשעה 13:29 שוב נשמעה אזעקה בתל-אביב, שלאחריה נשמע היטב פיצוץ ברחבי העיר. הרקטה התפוצצה בשטח פתוח, ונבדק אם רקטה נוספת התפוצצה באזור. כרגע לא ידוע על נפגעים או על נזק. המשטרה פתחה בסריקות. מוקדם יותר היום אמר השר משה (בוגי) יעלון: "אני לא יודע אם נשאר להם עוד טיל אחד או שניים, אבל אין להם מאגר שיכול לאיים על גוש דן". מירי פצצת מרגמה לעבר המועצה האזורית אשכול נפצע חייל באורח בינוני. עוד שני חיילים מטופלים בבית החולים סורוקה בבאר שבע כשמצבם מוגדר קל.

 

עמוד ענן - דיווחים נוספים בחדשות ynet:

טיל פגע בג'יפ שבו נסעו צלמים בשדות נגב

האב שנפצע ושכל את אשתו: היו נסים גדולים

בריטניה נגד מהלך קרקעי: "ישראל תאבד הגיבוי"

 

תופסים מחסה בתל אביב (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
תופסים מחסה בתל אביב(צילום: מוטי קמחי)
 

אזעקה ברחובות העיר (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
אזעקה ברחובות העיר(צילום: מוטי קמחי)

 

מסעדה בתל אביב בעת האזעקה (צילום: אוהד ‏אשכנזי) (צילום: אוהד ‏אשכנזי)
מסעדה בתל אביב בעת האזעקה(צילום: אוהד ‏אשכנזי)

 

זמן קצר לפני השיגור, חמאס הודיע כי הוא "מכין הפתעה" לישראל. את ההודעה שיגר דובר התנועה לאחר תפילות יום השישי. בהמשך קיבל הארגון אחריות לשיגור לעבר תל אביב. לטענתם, מדובר ברקטת קסאם מסוג 75M מייצור עצמי. מקורות פלסטיניים ברצועת עזה דיווחו כי פעיל בזרוע הצבאית של חמאס נהרג ואחר נפצע באורח בינוני בתקיפה ישראלית על החוף המזרחי של חאן יונס.

 

עוד לפני הישמע האזעקה בתל אביב נשמעה אזעקה בבאר-שבע, קריית גת, קריית מלאכי, אופקים והמועצות האזורית אשכול ובני שמעון במקביל, בטווח של דקות ספורות. בבאר-שבע התפוצצה רקטה ליד בניין מגורים, ובאשקלון - בחניית מבנה רב קומות. מערכת "כיפת ברזל" יירטה ארבע רקטות נוספות, שנורו לעבר בירת הנגב. יירוטים נרשמו גם באזור אשדוד וגן יבנה. במועצה האזורית באר טוביה חדר רסיס של טיל היירוט של "כיפת ברזל" לסלון בית דרך התקרה. בני המשפחה לא היו במקום, כך שאיש לא נפגע אך נזק נגרם למבנה.

 

גם בשעות הצהריים המאוחרות נמשך הירי לעבר אשקלון ושער הנגב. אזעקות נשמעו בבאר שבע ובאופקים. עוד שתי רקטות שנורו לעבר מועצת שער הנגב יורטו על ידי מערכת "כיפת ברזל". מספר כבישים באזור הדרום נסגרו מחשש לירי: מיד מרדכי עד לארז, כביש 232 מגבים לסעד, כביש 25 מנתיבות לסעד, כביש 234 מאורים עד לרעים, וכביש 222 מצומת גבולות לכיוון צפון.

 

מתחילת המבצע שוגרו לישראל 510 רקטות, כך על פי צה"ל. רק 26 פגעו בשטחים בנויים. מערכת "כיפת ברזל" יירטה יותר מ-160 רקטות.

 

בית קפה תל אביבי בעת האזעקה (צילום: דנה קופל) (צילום: דנה קופל)
בית קפה תל אביבי בעת האזעקה(צילום: דנה קופל)
 

סמוך לשעה 12:50 נשמעו בזו אחר זו אזעקות רבות ביישובים רבים בדרום, בעקבות זיהוי שיגורי רקטות מרצועת עזה. הרקטה שנורתה לכיוון קריית מלאכי, נחתה שם בשעה שהתקיימה בעיר הלווייתו של יצחק אמסלם (27) שנהרג מפגיעת רקטה אתמול. בעיר נשמעה אזעקה והרקטה יורטה על ידי מערכת "כיפת ברזל".

 

מוקדם יותר, סמוך לשעה 12:00, יירטה מערכת "כיפת ברזל" שתי רקטות שנורו לעבר שדרות. באזור נשמעה אזעקה. 20 דקות לאחר מכן שוגרו שתי רקטות נוספות מרצועת עזה לעבר המועצה האזורית אשכול. כמה דקות לאחר מכן התפוצצו עוד ארבע רקטות בשטחי המועצה.

 

 

אזעקה באשקלון (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
אזעקה באשקלון(צילום: אבי רוקח)

 (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
(צילום: אבי רוקח)

 

מפקד מחוז דרום במשטרה, ניצב יורם הלוי, קיים הערכת מצב עם גורמי החירום וההצלה, והנחה להמשיך באותה היערכות מוגברת בסוף השבוע ובימים הקרובים. זו תכלול נוכחות של כל אנשי פיקוד המחוז בשטח, עם השוטרים. מפקד המחוז שיבח את התנהגותם המופתית של תושבי הדרום וביקש להמשיך ולשמור על משמעת אזרחית המצילה חיים. נוכח ריבוי אמצעי הלחימה המצויים בשטח, ביקש ניצב הלוי מהתושבים לגלות אחריות ולהתקשר למשטרה במקרה של איתור אמצעים אלו. הוא אף הזהיר מפני נהגים אשר עוצרים בצד הדרך כדי לתעד את יירוטי הרקטות, והסביר כי מדובר בסיכון חיים ויש להמנע מכך. משעות הבוקר המוקדמות שוגרו 134 רקטות לעבר גזרת המחוז, שבו מספר נפגעי חרדה. נזקים נגרמו למספר מבנים וכלי רכב.

 

תל אביב: "בסוף נתרגל לזה"

מעיריית תל אביב נמסר כי כלל המקלטים בעיר נפתחו לשימוש הציבור. "יש להמשיך ולפעול על פי הנחיות פיקוד העורף", אמרו. קרן לב הייתה בשדרות בן ציון כששמעה את האזעקה. לדבריה, "היינו ברחוב, שמענו פתאום את האזעקה. באופן אירוני הייתה גם הפגנה תחת הכותרת 'די לכיבוש'. קצת נלחצנו, הסתתרנו ושמענו בום". מעיין סיפרה: "שמענו את האזעקה. הייתי יותר רגועה מהאזעקה אתמול. הייתי ברחוב, רצתי לחניון בתחילת שד' ציון, איתי נכנסו עוד 20 איש והסתתרנו שם". היא סבורה ש"בסוף נתרגל לזה, אלו החיים".  

 

מתכנסים תחת המדרגות. תל אביב (צילום: דנה קופל) (צילום: דנה קופל)
מתכנסים תחת המדרגות. תל אביב(צילום: דנה קופל)

קניון עזריאלי בעת האזעקה (צילום: עידן רודקין) (צילום: עידן רודקין)
קניון עזריאלי בעת האזעקה(צילום: עידן רודקין)
 

לאחר לילה שקט יחסי, שבו שוגרו 11 רקטות ופצצות מרגמה מרצועת עזה, חודש הירי בבוקר כששתי רקטות שוגרו לעבר אשדוד. אחת הרקטות התפוצצה בחצר בית. צוותי מד"א טיפלו בכמה נפגעי חרדה. הירי מרצועת עזה לא פסק גם כשראש ממשלת מצרים, הישאם קנדיל, ביקר ברצועת עזה ונפגש עם ראש ממשלת חמאס, איסמעיל הנייה, שיצא לראשונה ממחבואו מאז חיסול רמטכ"ל חמאס, אחמד ג'עברי.

 

במקביל החל צה"ל בגיוס כוחות מילואים לאחר שהרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, אישר את גיוסם של 16 אלף חיילים למקרה של כניסה לרצועת עזה. מדובר בכמחצית מאנשי המילואים שביקש שר הביטחון אהוד ברק לאשר את גיוסם. במקביל, בצבא נעשים מאמצים להעביר בהקדם לחיל האוויר סוללה חמישית של כיפת ברזל, שנמצאת בשלבי פיתוח סופיים והייתה אמורה להימסר ממשרד הביטחון ורפא"ל רק בינואר.

 

"צה"ל נערך לגיוס מילואים לצורך תמרון קרקעי ברצועה ובמקביל אגף המודיעין ממשיך במאמצים ליצירת יעדי תקיפה איכותיים נוספים", אמר דובר צה"ל, תת-אלוף יואב (פולי) מרדכי. "בסך הכול שוגרו לעבר ישראל מתחילת המבצע 400 רקטות ופצצות מרגמה, והירי מתבצע מצפון הרצועה, ממרכזה ומדרומה. רק הלילה הותקפו 250 יעדים ברחבי הרצועה". 

 

 

בהכנת הידיעה השתתפו אילנה קוריאל, נרי ברנר, אליאור לוי, גלעד מורג, מורן אזולאי ואלי סניור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
אזעקה בתל אביב
צילום: מוטי קמחי
מערכת כיפת ברזל בפעולה. ארכיון
צילום: רויטרס
מומלצים