שתף קטע נבחר

צילום: EPA

אישור לגיוס עוד מילואים: אלפים כבר בגבול עזה

בדרך לכניסה קרקעית או ניסיון לאיים על חמאס? חטיבת גבעתי והצנחנים, לצד לוחמי השריון של חטיבה 7, בהכנות אחרונות סביב הרצועה בשטחי הכינוס. "כל אחד מאיתנו השאיר אישה ושני ילדים קטנים בממ"ד, ובא בלי לחשוב פעמיים". ברק אישר לצה"ל לגייס יותר מ-30 אלף חיילים

ההכנות לכניסה קרקעית לעזה מגיעות לשיאן, ורגע ההכרעה מתקרב: אלפי חיילי מילואים שהוקפצו בצווי 8, זורמים בשעות האחרונות (יום ו') לנקודות הכינוס והגיוס בדרום. מאות משאיות צבאיות של אספקה, תחמושת, מים ודלק, וכן מובילי טנקים, נגמ"שים וג'יפים, ממלאים את כבישי עוטף עזה במראות שלא נראו באזור מאז מבצע עופרת יצוקה לפני ארבע שנים.

 

במקביל, שר הביטחון אהוד ברק אישר לצה"ל להרחיב את מכסות גיוס המילואים, מעבר למכסות שכבר אושרו בהחלטות קודמות וכללו כ-30 אלף איש (לא כולם גויסו בפועל עד כה). הבקשה הוגשה לאישור הממשלה.

 

 

כחלק מההכנות למבצע קרקעי ברצועה, פתחו בצה"ל את הימ"חים (יחידות מחסני החירום) של יחידות המילואים שגויסו ואמצעי לחימה רבים הועברו לכיוון עזה. בקריה בתל-אביב מסר דובר צה"ל, תת-אלוף יואב (פולי) מרדכי, תדרוך לכתבים. "יש גיוס מילואים נרחב מאוד, והכוחות ערוכים להמשך המשימה ולאפשרות של מהלך קרקעי לפי החלטת הדרך המדיני", אמר. בינתיים פיקוד העורף הורה לרשויות המקומיות להיערך לתקופת לחימה ממושכת, כזו של עד שבעה שבועות.

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הגיע לקריה בתל-אביב, כדי לקיים דיון בנוגע להמשך המבצע עם שר הביטחון, אהוד ברק, הרמטכ"ל, רב אלוף בני גנץ, ראש השב"כ, יורם כהן, וקצינים בכירים. הם מאשרים תוכניות להמשך.

 

במקביל לגיוס המילואים, נמשך כל העת הירי לעבר ישראל. מהבוקר נרשם ירי בלתי פוסק של רקטות לעבר יישובי הדרום, כולל הערים באר-שבע, אשקלון ואשדוד. בשעה 13:29 בצהריים נשמעה שוב אזעקה בתל-אביב וסביבתה, אחרי שאמש הופעלה אזעקת אמת בעיר לראשונה מאז מלחמת המפרץ הראשונה ב-1991. גם אחרי האזעקה היום בתל-אביב נשמע באזור העיר פיצוץ: רקטה התפוצצה בשטח פתוח, ונבדק אם רקטה נוספת התפוצצה באזור.

 

מח"ט הצנחנים אל"מ אמיר ברעם, היום מול המגויסים (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
מח"ט הצנחנים אל"מ אמיר ברעם, היום מול המגויסים(צילום: דובר צה"ל)

 

"כולם רוצים להתחיל כבר". עולים על מדים (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
"כולם רוצים להתחיל כבר". עולים על מדים(צילום: הרצל יוסף)

 

אבל מי שממשיכים לספוג את הרוב המוחלט של הירי על העורף הם תושבי הדרום. מאז שעות הבוקר שוגרו לעבר הדרום יותר מ-150 רקטות, והתושבים ממשיכים לתפוס מחסה במקלטים או לרוץ שוב ושוב אל המרחבים המוגנים. בסביבות השעה 16:00 אחר-הצהריים היו כמה סבבים נוספים של אזעקות באשדוד ובאר-שבע, וכיפת ברזל יירטה כמה רקטות. בכל המקרים לא היו נפגעים. מאז תחילת מבצע "עמוד ענן" יירטה כיפת ברזל יותר מ-160 רקטות. מוקדם יותר היום נפצעו שלושה חיילים מפיצוץ פיצצת מרגמה במועצת אשכול. אחד מהם נפצע בינוני, והשאר נפגעו קל. הם פונו לטיפול בבית החולים סורוקה בבאר-שבע.

 

ובחזרה לגיוס המילואים. הרמטכ"ל רב אלוף בני גנץ סייר היום בין שטחי הכינוס של חיילי המילואים והבסיסים יחד עם אלוף פיקוד הדרום, טל רוסו, ומפקד אוגדת עזה, תת אלוף מיקי אדלשטיין. השלושה שוחחו עם לוחמים והעבירו הנחיות למפקדים. החיילים הזורמים ללא הפסקה הגיעו בחלקם הגדול ברכבם הפרטי, ולצורך כך הוכשרו ביממה האחרונה חניוני ענק בשדות הפתוחים שליד בסיסי הגיוס. 

 

יורדים דרומה (צילום: אביהו שפירא ) (צילום: אביהו שפירא )
יורדים דרומה(צילום: אביהו שפירא )

 

"כשהגיע צו 8, אפילו הנפקדים באו מיד". היערכות המילואימניקים (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
"כשהגיע צו 8, אפילו הנפקדים באו מיד". היערכות המילואימניקים(צילום: אוהד צויגנברג)

 

לא מחפשים מחסה

במהלך ההתחיילות נשמעו מספר פעמים אזעקות, אבל אף אחד מהמילואימניקים לא עצר וחיפש מחסה. במקביל, לוחמי חטיבת גבעתי והצנחנים, לצד לוחמי השריון של חטיבה 7, עורכים הכנות אחרונות ומתרכזים סביב הרצועה בשטחי הכינוס הגדודיים.

 

מפקד חטיבת הצנחנים, אלוף משנה אמיר ברעם, תדרך את לוחמיו והכניס בהם רוח לחימה: "אנו נמצאים במבצע שהחל לפני 48 שעות וידענו שבסוף יקרה. דיברנו עליו באימונים ובכנסים. אין ספק שצריך לפעול וזו הסיבה שהתגייסנו".

 

אחד הקצינים בגדוד סדיר שעצר את אימוניו כדי לרדת לעזה אמר ל-ynet: "כולם רוצים כבר להתחיל. פתאום, איך שקיבלנו ההוראה לרדת לדרום, כל מי שהיה בגימלים או נפקד התייצב באורח פלא בבסיס".

 

כמו בעופרת יצוקה. סטודנטים עזבו את הלימודים באמצע הסימסטר (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
כמו בעופרת יצוקה. סטודנטים עזבו את הלימודים באמצע הסימסטר(צילום: אבי רוקח)

 

גם הבנות באו. "מקווים שלמילואים האלה יהיו הצדקה, שנגיב בעוצמה" (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
גם הבנות באו. "מקווים שלמילואים האלה יהיו הצדקה, שנגיב בעוצמה"(צילום: אוהד צויגנברג)

 

בשטחי כינוס המילואימניקים האווירה הייתה חיובית מאוד ולוותה גם בתחושות אישיות. חלק מהמילואימנקים הגיעו מהדרום. רונן חצ'ואל ורועי מזרחי מאשדוד, חברים מהסדיר ומהאזרחות, קיבלו את הטלפון מיחידת הקישור ב-4 וחצי לפנות בוקר. "כל אחד מאיתנו השאיר אישה ושני ילדים קטנים בממ"ד, ובא בלי לחשוב פעמיים", הם מספרים, "הוקפצנו ככה גם במלחמת לבנון השנייה וגם בעופרת יצוקה, והתייצבנו מיד".

 

"ישר העמסנו תיקים ויצאנו. אחרי כל הרקטות שנפלו לנו בשכונה, הגיע הזמן שנראה להם אחת ולתמיד איך להפסיק לירות עלינו. יצאנו להגן על הבית שלנו".

 

"חיכינו לצו הזה"

לאיציק טובול, נהג גרר בן 48 מדימונה, יש בן המשרת בצבא ועוד שלושה ילדים גדולים. הוא לא היסס: "חיכינו וחיכינו לצו הזה ולמלחמה הזו". "כתושב הדרום", אמר, "האישה דאגה אבל השלימה עם המצב וכבר רגילה לכך".


מילואימניקים מחכים לגיוס בשערי בית ספר בראשון-לציון (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
מילואימניקים מחכים לגיוס בשערי בית ספר בראשון-לציון(צילום: אבי מועלם)

נקודת כינוס, הבוקר (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
נקודת כינוס, הבוקר(צילום: אבי מועלם)

 

מיכאל פחימה, לוחם בחטיבת הצנחנים במילואים ממבוא חורון, הגיע יחד עם הוריו ואחיותיו, שקטעו חופשה בים המלח בעקבות צו ה-8 שקיבל. אימו נתנה לו לפני הפרידה בש.ג שקיות מלאות בפיצוחים, ממתקים ובקבוקי שתייה קלה, "בשביל כל הפלוגה לשבת".

 

היא מספרת שגם בנה השני משרת בגיזרה, ועשוי לקחת חלק בלחימה: "רק שיחזרו בשלום. רק שיטפלו בארגוני הטרור כמו שצריך סוף סוף".

 

מיכאל, שהשאיר בבית תינוקת בת שנה וחצי ואישה בהיריון, הוקפץ הבוקר אחרי משמרת לילה בעבודתו כמאבטח: "רק התחלתי סמסטר ראשון של לימודי התואר בביולוגיה בבר אילן, אבל אני שמח להגיע. את עזה אני כבר מכיר בתור לוחם בגדוד 890 של הצנחנים, כשלחמנו ברצועה בעופרת יצוקה. המשפחה תומכת וזה מה שחשוב".

 

בין המתגייסים הרבים גם שלוש חברות מראשון לציון, ששירתו בסדיר בחטיבה הדרומית של האוגדה, השתחררו לפני שנתיים וכעת חוזרות לגיזרה בתפקידים מבצעיים מסווגים.

 

שלושתן, גליה מוטטוב, לי ראשה, ועדי סעדון שגרה ברמלה, החלו לימודים אקדמאיים בביוטכנולגיה ובהנדסת ביוכימיה באוניברסיטת תל-אביב, וכעת הן על מדים. לי: "זה מרגש מאוד והאדרנלין בשמיים. אני מקווה שיהיו למילואים האלה הצדקה ונפעל בעוצמה ברצועה. אתמול שמענו את האזעקה בראשון-לציון וחשנו כעס. זה נתן לנו עוד מוטיבציה. אני מקווה שיהיה כאן כמו בעופרת יצוקה".

 

שר החוץ, אביגדור ליברמן, שוחח אחר הצהריים עם מזכירת המדינה האמריקנית, הילרי קלינטון, שר החוץ של רוסיה סרגיי לברוב ושר החוץ של רומניה, טיטוס קורלטן. ליברמן הודה לקלינטון על הגיבוי האמריקני, על התמיכה בישראל במועצת הביטחון ועל השיחות שערכה עם שרי החוץ של מצרים וטורקיה.


פורסם לראשונה 16/11/2012 15:52

 

בהכנת הידיעה השתתף איתמר אייכנר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מח"ט הצנחנים
צילום: דובר צה"ל
צילום: אוהד צויגנברג
היום בדרום
צילום: אוהד צויגנברג
"זה מרגש מאוד והאדרנלין בשמיים"
צילום: אבי מועלם
"המשפחה תומכת וזה מה שחשוב"
צילום: אבי מועלם
מומלצים