שתף קטע נבחר

קולות בעולם הערבי: 'הניחו לישראל, טפלו בסוריה'

מאמר המערכת של "א-שרק אל-אווסט", העיתון הנפוץ בעולם הערבי, טוען שבשאר אסד ואיראן משכו בחוטים הפלסטיניים וגרמו להסלמה בעזה: "הם ניסו לחמם את הגזרה הישראלית בגולן, בסיני ומול חיזבאללה. כשלא הצליחו, פנו לעזה"

בעוד בעולם הערבי מגנים מקיר לקיר את התקיפות הישראליות ברצועת עזה, ומבצע "עמוד ענן" תופס את כותרות המהדורות בערוצים הערביים, בסוריה ממשיכה להשתולל מלחמת האזרחים בין המורדים לבין משטרו של בשאר אסד - מלחמה שנמשכת כבר שנה ושמונה חודשים. ערוץ "סקיי ניוז" בשפה הערבית דיווח אמש (א') מפי פעילי אופוזיציה שהאלימות והקרבות נמשכים בכמה ערים במדינה, מה שהביא למותם של 51 הרוגים ביממה האחרונה וקרוב ל-200 מאז סוף השבוע.

 

 

על רקע זה בחר עורך העיתון הנפוץ בעולם הערבי "א-שרק אל-אווסט", טארק אל-חמיד, לנסות להפנות את תשומת הלב של קוראיו לטרגדיה אחרת של האומה הערבית, ולשורשים והסיבות שלדעתו הביאו להסלמה בדרום ישראל – האיראנים ואסד.

 

קרבות בגולן הסורי. האיראנים - מהנדסי המלחמות (צילום: AP) (צילום: AP)
קרבות בגולן הסורי. האיראנים - מהנדסי המלחמות(צילום: AP)

 

מבצע "עמוד ענן" - כתבות נוספות ב-ynet:

  

במאמר מערכת תחת הכותרת "הפתרון של עזה – החזרה לסוריה", כתב אל-חמיד: "המלחמות באזור שלנו הפכו לכיכר מרוץ, למרבה הצער, כאשר כל מלחמה מחפה על מלחמה נוספת, כלומר 'בריחה קדימה'. מה שקורה בעזה זו 'בריחה קדימה' בתקווה להגן על אסד או לגרום לכך שהמחיר של נפילתו יהיה גדול יותר עבור כולם. המהנדסים הבולטים של אותה בריחה הם האיראנים".

 

לדבריו, האיראנים ניסו באמצעות סוכניהם בגבולות ישראל לחמם את הגזרה. משלא הצליחו לעשות זאת בגבול הסורי או הלבנוני, בחרו בעזה. "מאז המל"ט איוב וכל הניסיונות בסיני, וכאשר החזית בגולן לא התחממה מהר כמו שרצו אסד ואיראן, הם השתמשו בחזית עזה כיוון שהיא הנפיצה ביותר. עזה עבור ישראל היא כמו שק אגרוף על מנת להתאמן ולעשות שרירים".

 

בנוגע לסוריה הוא כתב: "כעת הפתרון הטוב ביותר ליציאה מהמלחמה בעזה הוא החזרה לסוריה, ובכל הכוח, ומי שהזיז את הרקטות בעזה הפעיל אותן ביודעו שאין שוויון, וכל מה שרצוי הוא להציל את אסד, שימיו הפכו להיות ספורים ואפילו קרובים יותר לנפילתו".

 

סוריה מגנה את הברבריות של ישראל

מרכז המעקב הסורי אחר זכויות אדם דיווח ביום ראשון שכוחותיו של אסד תקפו כמה שכונות ואזורים בדרום דמשק, בהן אל-חג'ר אל-אסווד, אל-חג'ירה ואל-בוידה, אבל הקרבות העקובים מדם התרחשו בשבת, אז דיווחו גורמי אופוזיציה על 140 הרוגים. בהודעה של ועדות התיאום המקומיות, אחד מהארגונים הסוריים שפועלים בשטח,

נמסר שבהרוגים שלוש נשים ושישה ילדים.

 

הדיווחים סיפרו על 63 הרוגים בדמשק ובפרבריה, 30 הרוגים בחלב, 21 במחוז דיר א-זור, 11 הרוגים באידליב, שבעה בחרסטה, ארבעה בחומס, שניים בדרעא ושניים בחמה. מרכז המעקב הסורי אחר זכויות אדם דיווח כי מבין הרוגי השבת, 56 היו אזרחים ו-48 היו חיילי צבא המשטר.

 

סוריה, מצדה, כבר הספיקה בשבוע שעבר לנצל את המשבר בעזה ולגנות את מה שהיא כינתה "פשעיה הברבריים של ישראל נגד העם והממשלה הפלסטינית ברצועת עזה". היא קראה לקהילה הבינלאומית להפעיל לחץ על ישראל על מנת לעצור את תוקפנותה.

 

ביום חמישי ניצל העיתון הסורי הממסדי "א-תשרין" את ההתפתחויות בעזה כדי להסיט את תשומת הלב ממלחמת האזרחים בסוריה. בכותרת הגג נכתב: "עזה תחת ירי הכיבוש - תשעה הרוגים פלסטינים ועשרות פצועים בהתקפות מוגברות". בכותרת נכתב: "סוריה מגנה את הפשעים הישראליים הברבריים: נישאר תמיד ולנצח נאמנים למחויבויותינו הלאומיות".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בשאר אסד. "השתמשו בעזה כי היא הגזרה הכי נפיצה"
צילום: רויטרס
תוצאות תקיפה ישראלית בעזה. "פשעיה הברבריים של ישראל"
צילום: רויטרס
מומלצים