שתף קטע נבחר

סטודנטים בצו 8 - מוסד הלימודים דואג לכם?

לפני שאתם משליכים את ספרי הלימוד ועולים על מדי ב', כדאי שתדעו אלו זכויות מגיעות לכם ממוסד הלימודים כשאתם יוצאים למילואים. בדקנו האם מגיע לכם מועדי ג', מי אחראי על שיעורי ההשלמה באוניברסיטה ואיך אפשר לזכות בשנת לימוד חינם

לא מעט סטודנטים קיבלו בימים האחרונים צו 8 הקורא להם להתייצב ביחידתם במהירות. שר החינוך ויו"ר המועצה להשכלה גבוהה, גדעון סער, פנה לנשיאי ומנכ"לי המוסדות להשכלה גבוהה ברחבי הארץ והנחה אותם להקל ככל הניתן עם הסטודנטים במבצע "עמוד ענן".

 

 

"בימים האחרונים, כחלק ממבצע עמוד ענן אליו יצא צה"ל, נערכים גיוסי מילואים. מטבע הדברים, רבים מבין המגויסים הינם. הנני מנחה להקפיד ולמלא אחר כללי זכויות הסטודנט", כתב השר.

 

מהן זכויות הסטודנטים?

סטודנט המשרת במילואים זכאי להיעדר משיעורים ללא הגבלה ולא ייפגעו זכויותיו. הכוונה היא לדרישות נוכחות לצורך זכאות לגשת לבחינות, להגשת עבודות או למתן ציונים.

 

מוסד יאפשר לסטודנט ששירת שירות מילואים מצטבר של 10 ימים בסימסטר בקורס סימסטריאלי או 20 ימים לפחות במצטבר בשנתי, ונעדר בשל כך משיעורים בקורס, לדחות את הקורס ולחזור עליו ללא תשלום נוסף בתנאי שעדיין לא נבחן.

 

סטודנט שנעדר בשל שירות מילואים במועד שנקבע להגשת מטלה או בסמוך לו, יידחה מועד הגשת המטלה או מטלה חלופית בהתאם להחלטת המרצה, במספר הימים לפחות שבהם שירת במילואים.

 

כל מוסד יקבע כללים להסדרת זכויותיו של סטודנט שהפסיד, עקב שירות מילואים של 14 ימים ומעלה, את מועד הגשתן של למעלה משמונה עבודות.

 

בנוסף, מוסד יאפשר לסטודנט שנעדר בשל שירות מילואים מקורס במעבדה, סמינריון, סיור, סדנא או הכשרה מעשית, להשלים את שהחסיר או יפטור אותו מהשתתפותו, או יאפשר השתתפותו בהם במועד מאוחר יותר ללא תשלום נוסף.

 

בחינות

סטודנט שנעדר מבחינה בשל מילואים זכאי להיבחן במועד נוסף אחר עבור כל מועד שהפסיד.

 

סטודנט ששירת שירות מילואים של 10 ימים לפחות במצטבר במהלך תקופת הבחינות, או סטודנט שבמהלך הסמסטר הסמוך לתקופת הבחינות שירת שירות מילואים של 10 ימי מילואים רצופים לפחות או 21 ימים במצטבר, זכאי להיבחן בכל קורס שהיה אמור להיבחן בו בתקופת הבחינות, במועד נוסף בתום הסמסטר, או בסמוך לו.

 

מועד הבחינה הנוסף יתקיים לאחר תום שירות המילואים באופן שתינתן שהות לסטודנט להתכונן לקראת הבחינה. הזכאות למועד נוסף אי בה כדי לשנות את זכותו לגשת לשני מועדי בחינה בלבד בכל קורס, בהתאם לחוק.

 

השלמת חומרים

באחריות המוסד לסייע לסטודנט שנעדר בשל שירות מילואים בהשלמת חומר הלימוד שהפסיד באמצעות מתן הדרכה, חונכות, שיעורי עזר, חומרי עזר או בכל דרך אחרת שיקבע המוסד. בנוסף, יהיה זכאי להטבה שוות ערך ל-50 צילומים או הדפסות של חומר לימודים שהפסיד, בעד כל יום שבו נעדר.

 

סטודנט שנעדר בשל שירות מילואים זכאי למתן אפשרות, ככל שקיימת, לצפות בשעורים שהפסיד עקב שירות המילואים או להאזין להם. המוסד יפעל להכנת מאגר של הרצאות בקורסי מבואות וקורסים מרכזיים במדיה דיגיטלית ואפשרות גישה אליהם באמצעות האינטרנט או בכל דרך אחרת.

 

סטודנט שנעדר בשל שירות מילואים זכאי לעדיפות בשאילת ספרים בספרייה ולאפשרות שאילה של ספרים בכמות העולה על הכמות הרגילה, בתקופה הסמוכה לשירות המילואים, בהתאם לנוהלי המוסד. אם הסטודנט צפוי להיעדר בתקופת ההרשמה לקורסים הוא זכאי לרישום מוקדם לקורסים.

 

סטודנט ששירת שירות מילואים מצטבר של 150 ימים במהלך תקופת לימודיו התקנית יהיה זכאי להאריך את

לימודיו ב-2 סימסטרים, מבלי שיחויב בשכר לימוד או כל תשלום נוסף בשל הארכה זו.

 

מוסד יהיה רשאי להכיר בשירות מילואים כפעילות המזכה בנקודות זכות לצורך בחינת זכאות לקבלת מלגות ו/או בחינת זכאותו לקבלת מעונות.

 

על כל אוניברסיטה או מכללה למנות רכז מילואים לשם יישום ההוראות המוסד. המוסד יביא לידיעת הסטודנטים את שם רכז המילואים ואת כל הפרטים הדרושים לפנייה אליו.

 

רכז המילואים יקבע התאמות לסטודנטים לפי הוראות המוסד ובתיאום עם המרצה, יהיה עליו לעקוב כי הכל בוצע, במקרה של תלונה יהיה עליו לטפל בה והוא יהיה הגורם המתאם בין המוסד לבין צה"ל בנושאי דחייה או קיצור שירות מילואים.

 

אתר כל-זכות העלה פורטל חרום המרכז מידע על זכויות בכל התחומים בעת לחימה ובו גם זכויות הסטודנטים.

 

אורי רשטיק, סיו"ר התאחדות הסטודנטים בישראל מסר כי "מאז תחילת מבצע עמוד ענן אנו בהתאחדות הסטודנטים מקבלים פניות של סטודנטים ובהן בעיות אקדמיות שנוצרו בעקבות המבצע.

 

"פנינו למועצה להשכלה גבוהה בבקשה להוציא הנחיות ברורות למוסדות להשכלה גבוהה בעקבות מבצע 'עמוד ענן'. הנחיות הנוגעות לסוגיות שעלו בעקבות מצב הלחימה המתמשך וכהכנה למקרה של ימים נוספים של לחימה, לדוגמא: סטודנטים הלומדים במוסדות שנסגרו עקב הוראות פיקוד העורף , סטודנטים המתגוררים ביישובי הדרום ולומדים במוסדות מחוץ לאזור, ונאלצים להיעדר מהלימודים, מעמדם האקדמי של סטודנטים הלומדים באזורים שנכנסו בסוף השבוע לטווח הרקטות, וכן סיוע לסטודנטים וסטודנטיות שנקראו לשירות מילואים בצו 8.

 

"שר החינוך ויו"ר המל"ג גדעון סער הוציא הודעה לעיתונות ובה התייחסות לסוגיית הסטודנטים משרתי המילואים בלבד. לא נשלחו כלל הנחיות מדויקות אודות מה יעלה בגורלם של הסטודנטים הלומדים במוסדות הסגורים בשל הוראת פיקוד העורף (ישנם חוגים המחייבים הגשת מטלות מרחוק), סטודנטים הלומדים במוסדות הנמצאים במרכז אך הסטודנטים הלומדים בהם גרים בדרום. ההנחיות שהוציא המל"ג אינן מספקות ואינן נותנות מענה לכל בעיות הקיימות".


פורסם לראשונה 19/11/2012 15:11

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
צילום: דובר צה"ל
שר החינוך גדעון סער
צילום: מוטי קמחי
מומלצים