שתף קטע נבחר

צילום: עידו ארז

רקטה נורתה לירושלים, פגיעות ופצועים באשכול

האש מהדרום לא פוסקת: אזעקה נשמעה בירושלים בשעה 14:13, דקות ספורות לפני הגעת מזכ"ל האו"ם לבירה. אין נזק או נפגעים. תושבים באזור גוש עציון איתרו את אזור פגיעת הרקטה, בשטח פתוח בין שני כפרים פלסטיניים. 80 רקטות נורו מעזה. שתי פגיעות ישירות באשכול: באחד המקרים אדם נפגע ובשני נפצעו קל חמישה

הירי מעזה מתגבר, וירושלים שוב מטווחת: בפעם השנייה מאז תחילת מבצע "עמוד ענן", וזמן קצר לפני הגעתו של מזכ"ל האו"ם לעיר, נשמעה בשעה 14:13 אזעקה בבירה. נפילה אחת באזור גוש עציון. אין נפגעים ואין נזק. חמאס נטל על עצמו אחריות לירי. תושבים ישראלים ופלסטינים באזור אמרו ל-ynet שאיתרו את אזור פגיעת הרקטה, בשטח פתוח בין שני כפרים פלסטיניים. כמה דקות לפני כן נפגע מבנה במועצה האזורית אשכול ואדם אחד נפגע מירי רקטות ופצצות מרגמה לקיבוץ במועצה. הקיבוץ טווח במשך דקות ארוכות. בנוסף נפגע מבנה במועצה האזורית אשכול, וחמישה נפצעו קל. בהמשך נשמעו אזעקות בשדרות ובאשדוד.

 

מעט לפני השעה 16:00 נורה מטח רקטות אל אשדוד. אחת הרקטות פגעה במבנה. ארבע רקטות יורטו.

 

"עמוד ענן " - כל הדיווחים בחדשות ynet

 

צה"ל מפעיל כוחות אוויר וארטילריה ותקף עשרות יעדי טרור ברחבי הרצועה. על פי הודעת הצבא, שלושה פעילי חמאס שהיו מעורבים בירי לעבר ירושלים ובירי לכיוון הדרום נהרגו בתקיפות, וכן עשרות משגרי רקטות ודירה של מפקד בחמאס שבה הוחבאו אמצעי לחימה.

 

"האזעקה גרמה לבהלה גדולה, אנשים באזור רצו למבנים סמוכים ותפסו מחסה", סיפרה ל-ynet חנה מור, עובדת במרכז ירושלים. "אנחנו לא מוכנים להתרגל למצב החדש הזה, אנחנו שותפים לסבל של תושבי הדרום ומבקשים שהמבצע יימשך עד שתושג הפסקת אש מלאה".

 

האזעקה בבירה תפסה את שר החוץ, אביגדור ליברמן, בעת ששוחח בטלפון עם עמיתו היפניקואיצ'ירו גמבה. ליברמן קטע את השיחה ואמר לעמיתו: "אני מצטער, אבל יש אצלנו כרגע אזעקה. אני נאלץ ללכת למרחב מוגן. אני אחזור אליך". כעבור כמה דקות, חזר ליברמן ללשכתו והמשיך את השיחה. "תתאר לעצמך שהיית יושב במשרד החוץ בטוקיו והייתי צריך לצאת באמצע פגישה או שיחה עם שר חוץ", אמר לגמבה. "בגלל זה נאלצנו לצאת למבצע הזה. אי אפשר להמשיך ככה". לאחר מכן, נפגש ליברמן עם מזכ"ל האו"ם ששהה בזמן האזעקה באזור נתב"ג.

 

בפגישה עם באן אמר השר ליברמן: "אנו מעריכים את עמדתה של הקהילה הבינלאומית שגיבתה באופן חד משמעי את זכותה של ישראל להגן על עצמה ועל אזרחיה". הוא הודה למזכ"ל האו"ם על מאמציו להביא לשקט ולרגיעה באזור. "יחד עם זאת", אמר השר ליברמן "הדיבורים והקריאות הפומביות לישראל להימנע מפעילות קרקעית מחזקות את חמאס ומאריכות את העימות הנוכחי. אם ישראל תיאלץ להיכנס לעזה למבצע קרקעי זה לא יהיה מבצע מוגבל ולא 'עמוד ענן 2' אלא 'חומת מגן 2'", אמר השר ליברמן. 

 

ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, אמר לאחר נפילת הרקטות כי "לא הייתה כל נפילה בעיר ירושלים, ניתן להמשיך את שגרת החיים. באם נשמעת אזעקה יש להישמע להוראות פיקוד העורף ולהיכנס למרחב מוגן. העירייה תרגלה את כלל תלמידי בתי הספר ואת כל התרחישים וערוכה להם. ירושלים ממשיכה לארח אלפי ילדים מדי יום מיישובי הדרום ליום כיף והפוגה בירושלים ומחבקת את תושבי הדרום".

 

מחצות ועד לשעה זו נורו לעבר ישראל יותר מ-80 רקטות - על רקע הדיווחים כי התשיעייה בחרה בדרך של הפסקת האש וכי הסכם שכזה עשוי להיחתם תוך שעות. מערכת ההגנה האווירית כיפת ברזל יירטה 28 מאותן רקטות.

 

אזעקה בירושלים, היום (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
אזעקה בירושלים, היום(צילום: אוהד צויגנברג)

 

מזכ"ל האו"ם נוחת בישראל, היום ()
מזכ"ל האו"ם נוחת בישראל, היום

 

 (צילום: לירן תמרי) (צילום: לירן תמרי)
(צילום: לירן תמרי)

 

כמה מהרקטות שכיפת ברזל לא הצליחה ליירט חוללו הרס רב. בשעות הצהריים פגעה רקטה ישירות במפעל במועצה האזורית שדות נגב, אחרת נפלה במבנה ביישוב בשטח המועצה האזורית חוף אשקלון. 

 

הבוקר, במטח קודם לאשכול, נפצע מרסיסים קצין שריון במיל' בדרגת רס"ן. בבאר שבע פגעה רקטה בבניין, לאחר שמוקדם יותר ניזוקו אוטובוס, מכוניות, מגרש כדורגל ובניינים מגראדים לעיר. רקטה אחרת התפוצצה במגרש חניה במוסד חינוכי בדרום ושתי רקטות נוספות נפלו ליד בתים בשדרות ובנתיבות. כל העת, נמשכו האזעקות בדרום - וצה"ל הוסיף לתקוף ברצועת עזה.

 

בהכנת הידיעה השתתפו נועם (דבול) דביר, אילנה קוריאל, אליאור לוי, רועי קייס, יואב זיתון, מורן אזולאי, איתמר פליישמן, עומרי אפרים וחן לחמני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אזעקה בירושלים
צילום: לירן תמרי
אזעקה בכותל
צילום: ליאת קלר
מומלצים