שתף קטע נבחר

צילום: עידו ארז

פצוע קשה באשקלון; ישראל לעזתים: תתפנו

בזמן שבקהיר פועלים להשגת הפסקת אש, נמשך במלוא העוצמה ירי הרקטות לעבר יישובי הדרום. אדם אחד נפצע קשה מפגיעה ישירה בבית באשקלון ושבעה בני אדם נפצעו קל במטח לאשדוד. במקביל, צה"ל נערך למתקפה קרקעית ופיזר כרוזים שקוראים לתושבי עזה לעזוב את בתיהם

במקביל למגעים המתקדמים להשגת הפסקת אש, נמשך הירי הכבד של רקטות על יישובי הדרום וכמו כן נמשכת היערכות צה"ל לכניסה קרקעית לרצועת עזה. באשקלון נפצע גבר בן 57 באורח קשה ואדם נוסף באורח קל מפגיעה ישירה בבניין. בנוסף, כמה אנשים לקו בחרדה. מוקדם יותר נפצעו שבעה בני אדם באורח קל מנפילות רקטות בשתי זירות באשדוד. הפצועים פונו לבתי החולים ברזילי באשקלון וקפלן ברחובות.

 

בתוך כך, צה"ל פיזר אחר הצהריים כרוזים לתושבים בשכונות הצפוניות של עזה ובהם קרא לתושבים לעזוב מיד את בתיהם ולהתרחק למרכז הרצועה. כך מסר גורם צבאי ל-ynet. לפי דיווח נוסף ברשת "אל-ערבייה", גם תושבי השכונות המזרחיות והדרומיות בעזה קיבלו הנחיה דומה. ממשלת חמאס קראה לתושבי עזה שלא להתפנות מבתיהם ואמרה שפיזור הכרוזים הוא לוחמה פסיכולוגית.

פגיעה ישירה בחנות. אשדוד, היום (צילום: נועם דביר (דבול)) (צילום: נועם דביר (דבול))
פגיעה ישירה בחנות. אשדוד, היום(צילום: נועם דביר (דבול))

 

מבצע "עמוד ענן " - דיווחים נוספים ב-ynet

שר החוץ הגרמני יצא לקהיר; מורסי: זה ייגמר היום

הפגזה כבדה על הרצועה: צה"ל יורה ארטילריה

מוחמד דף בהקלטה נדירה: דרכנו מובילה לגן עדן 

 

יוסי, מתנדב במד"א שביתו באשקלון נפגע סיפר כי "בבית היו אשתי והילדים. הם נכנסו לממ"ד וברוך השם אף אחד מבני המשפחה לא נפגע. קיבלתי ביפר על אירוע באשקלון ולא הבנתי שמדובר בבית שלי עד שאשתי התקשרה ואמרה שהיא והילדים לכודים בממ"ד. הם לא הצליחו לפתוח את הדלת ובבית היה עשן סמיך. הם ניצלו הודות לערנות שלהם. לא האמנתי שזה יגיע אליי הביתה".

 

באשדוד נפצעו כאמור אחר הצהריים שבעה בני אדם מרקטות שהתפוצצו בשתי זירות באשדוד. שלושה מהנפגעים באשדוד נפצעו מרקטה שנפלה בחנות במרכז מסחרי בלב אזור מאוכלס באשדוד.

 

סמוך לשעה 16:00 נורה מטח של רקטות מהרצועה ואזעקות נשמעו באשדוד, המועצה האזורית באר טוביה ושדרות. לאחר מכן נורה מטח של רקטות לעבר אשדוד, המועצה האזורית חוף אשקלון ויישובי אשכול, מבלי לגרום לנפגעים או לנזק. מערכת כיפת ברזל הצליחה ליירט כמה מהרקטות שנורו לדרום.

 

בעל החנות שספגה את הירי באשדוד סיפר כי "בזמן האזעקה יצאנו מהחנות ורצנו אל הבניין שממול, שם הסתתרנו ואז שמענו פיצוץ. במזל לא נפגענו אבל כל החנות שלי נהרסה וגם האוטו שלי הלך. עכשיו איאלץ לסגור את החנות".

 

צה"ל פיזר כאמור כרוזים ברצועה שבהם הוא ביקש מהאוכלוסייה המקומית להתפנות. השכונות שנקראו להתפנות נמצאות בצפון-מזרח רצועת עזה. באחד הכרוזים נכתב: "אל תושבי

 שייח עג'לין, את אל הווא, רימאל דרום, זייתון, סג'עייה, טורקמאן וסג'עייה ג'דידה: למען שלומכם, אתם נדרשים לפנות את מקום מגוריכם מיידית ולנוע אל מרכז העיר עזה דרך הצירים אל קהארה, ג'מעאת אל דול אל עראבייה, אל אקצא אל קסדייה, אם אלאיימון, צלאח אלדין, אל מקסורה, חלצ' מג'דד. במרכז העיר עליכם לשהות בין הצירים צאלח אל- דין ממערב, עמאר אלמוחתאר מצפון, אל נאצר ממזרח ורחוב אל קודס מדרום. צבא ההגנה לישראל".

 

בכרוז שני נכתב: "אל תושבי אזור פאתי שאטי: אלעטטרה בית להיה ובית חנון, למען שלומכם אתם נדרשים לפנות את מקום מגוריכם מיידית ולנוע אל מרכז העיר עזה דרך הצירים אל פאלוג'ה, אל אודה אלכסה רחוב צאלח אל דין.

במרכז העיר עליכם לשהות בין הצירים באלח אל- דין ממערב, עמאר אלמוחתאר מצפון, אל נאצר ממזרח ורחוב אל קודס מדרום. צבא ההגנה לישראל".

 

הכרוז שפיזר צה"ל ברצועה ()
הכרוז שפיזר צה"ל ברצועה

 

במקביל תקפו כלי טיס של חיל האוויר פעיל חמאס שניסה לבצע ירי של נ"ט לכיוון ישראל משדה התעופה של דהניה בדרום הרצועה. בצה"ל אמרו כי זוהתה פגיעה. כמו כן נמסר כי זו הפעם השלישית בתוך שעתיים שפעילי טרור ניסו לבצע ירי של נ"ט לעבר אזרחים או חיילים. חיל האוויר תקף גם פעיל חמאס בדרום העיר עזה בזמן שניסה לשגר רקטה לעבר ישראל.

 

איראן מנסה להעביר נשק

פרשננו רון בן ישי מציין כי האיראנים וארגון החסות שלהם, הג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני, עושים בימים אלה מאמצים ניכרים להעברת נשק ואמצעי לחימה לרצועת עזה. המאמץ החל זמן קצר אחרי שישראל פתחה במבצע עמוד ענן ולפי מקורות דיפלומטיים הוא בעיצומו גם כעת. ישראל התריעה על כך בפני מצרים.

 

לדברי בן ישי, הג'יהאד משתדל כעת לקבל רקטות כבדות מסוג פאג'ר שיאפשרו לו לפגוע בתל-אביב ובירושלים, וטילי כתף נגד מטוסים מדגמים מתקדמים. מדובר בטילי כתף מתוצרת רוסיה "איגלה 18" ו"איגלה 16" וכן טילי כתף נגד מטוסים מדגמים פחות מתקדמים מסוג "סטרלה 7" ואחרים.

 

עוד מציין פרשננו כי במהלך מבצע "עמוד ענן" ירו הפלסטינים כמעט מדי יום טילי כתף נגד מטוסים על כלי טיס של חיל האוויר מכל הסוגים, אך החטיאו. זה לא הפריע לארגוני הטרור להפיץ תעמולה ולפיה "הופלו" מסוקים ומטוסים. הטילים שירו מהרצועה גם הם מסוג "איגלה" ו"סטרלה" לדגמיהם השונים. 

 

7 פצועים בשתי זירות. אשדוד, היום (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
7 פצועים בשתי זירות. אשדוד, היום(צילום: עידו ארז)

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הערב למבצע במהלך טקס האזכרה הממלכתי לראש הממשלה הראשון דוד בן גוריון שנערך בשדה בוקר. "השמדנו כבר אלפי טילים ורקטות שכוונו לעבר אזרחי ישראל כולל את רוב הרקטות ארוכות הטווח. אנחנו ממשיכים לתקוף את החמאס, הג'יהאד האיסלאמי ושאר ארגוני הטרור".

 

נתניהו אמר עוד כי "אני מבקש להודות לאזרחי ישראל, שנמצאים תחת אש במשך שבוע ימים ומגלים חוסן נפשי בלתי רגיל, אני מעריך זאת מאוד. ידנו מושטת לשלום לאלה משכנינו שרוצים לכרות שלום עמנו וידנו האחרת אוחזת בחרב דוד באיתנות ובבטחה מול אלה שרוצים להכריתנו מן הארץ הזאת".

 

עוד רקטה לעבר ירושלים

בצהריים טווחה ירושלים בפעם השנייה מאז שהתחיל מבצע "עמוד ענן". בשעה 14:13 נשמעה אזעקה בבירה, אולם הרקטה שנורתה מהרצועה נפלה בשטח פתוח באזור גוש עציון, מבלי לגרום לנפגעים או לנזק. חמאס נטל אחריות לירי. כמה דקות לפני כן נפגע מבנה במועצה האזורית אשכול ואדם אחד נפגע מירי רקטות ופצצות מרגמה לעבר קיבוץ בשטחי המועצה. בירי נוסף לעבר המועצה האזורית אשכול נפצעו חמישה בני אדם באורח קל.

 

בינתיים נמשכים במלוא המרץ המגעים להשגת הפסקת אש. שר החוץ הגרמני, גידו ווסטרוולה, יצא בצהריים במפתיע מישראל לקהיר ויקיים שם פגישות עם המתווכים המצרים בעקבות הפגישות שקיים עם הצמרת הישראלית.

 

ההערכה היא שישראל ביקשה מווסטרוולה שיתערב כדי להכניס שיפורים בטיוטת הסכם הפסקת האש המתגבשת. במקביל, גם מזכ"ל האו"ם באן קי מון צפוי לחזור הלילה לקהיר.

 

חיילי צה"ל נערכים לכניסה קרקעית לעזה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
חיילי צה"ל נערכים לכניסה קרקעית לעזה(צילום: רויטרס)

 

דובר של הג'יהאד האיסלאמי מסר בשעה 17:00 כי "צפויה שתהיה הכרזה על הפסקת אש במהלך שלוש השעות הקרובות". שר החוץ, אביגדור ליברמן, נועד בצהריים עם באן והזהיר

ש"אם ישראל תיאלץ להיכנס לעזה למבצע קרקעי זה לא יהיה מבצע מוגבל ולא 'עמוד ענן 2' אלא 'חומת מגן 2'". לדבריו, "הדיבורים והקריאות הפומביות לישראל להימנע מפעילות קרקעית מחזקות את חמאס ומאריכות את העימות הנוכחי". ליברמן הביע את הערכתו לעמדת הקהילה הבינלאומית, "שגיבתה באופן חד משמעי את זכותה של ישראל להגן על עצמה ועל אזרחיה". הוא הודה למזכ"ל האו"ם על מאמציו להביא לשקט ולרגיעה באזור.

 

הגרמנים הביעו אופטימיות שניתן להגיע להסכם הפסקת אש בקרוב. גם בכירים בישראל מעריכים כי יש סיכוי טוב שהמגעים על הסכם הפסקת האש יושלמו במהלך הלילה - סביב ביקורה של מזכירת המדינה האמריקנית, הילרי קלינטון, בירושלים, רמאללה וקהיר.

 

בהכנת הכתבה השתתפו נרי ברנר, יואב זיתון, רועי קייס, אליאור לוי, איתמר אייכנר ונועם (דבול) דביר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עוד מטח רקטות. אשדוד, היום
צילום: עידו ארז
מומלצים