שתף קטע נבחר

נתניהו ב-2009: אנחנו לא נעצור את צה"ל בעזה

"ציפי לבני וממשלת קדימה עצרו את צה"ל לפני השלמת המלאכה", תקף נתניהו כמה שבועות לאחר סיום מבצע "עופרת יצוקה". שלוש שנים קודם לכן הצהיר כי הוא "חזק מול חמאס". כעת עומד נתניהו על סף הסכם הפסקת אש

"אנחנו צריכים פעולה, פעולה שתסיר את האיום. יש רק פעולה אחת שתעשה את זה, וזה למוטט את שלטון החמאס בעזה". את הדברים האלה אמר בנימין נתניהו בתחילת פברואר 2009, כמה שבועות לאחר תום מבצע "עופרת יצוקה" ושבוע לפני הבחירות לכנסת ה-18, בזמן שביקר באשקלון - כמה שעות לאחר שגראד פגע בעיר. השנים חלפו וכעת נתניהו עומד על סף הסכמה על הפסקת אש עם אותו שלטון שהבטיח למוטט.

 

נתניהו ב-2009: למוטט את שלטון החמאס
 

ב-3 בפברואר 2009 הגיע נתניהו לאשקלון. הוא התבטא בחריפות נגד מממשלת קדימה ושרת החוץ דאז ציפי לבני, על שהפסיקו את המבצע מבלי ששלטון חמאס הופל. "אני התרעתי מפני חמאסטאן לפני כמה שנים. אני התרעתי מפני זה שיעופו טילים מעזה לאשקלון", הוא אמר. "ציפי לבני וקדימה גיחכו. הם ביטלו את האיומים האלה, הם אמרו שאנחנו רואי שחורות, שאנחנו מפחידים את העם".

 

בהמשך דבריו הוא שיבח את הליכוד ותקף בחריפות את ממשלת קדימה. "מסתבר שאנחנו יכולנו לראות נכוחה את מה שהם בעיוורונם לא ראו. ולא רק שהם לא ראו את הסכנה, כשהיא כבר התעוררה, הם גילו חולשה מולה. הם הבליגו, הם עשו תהאדיה, הם נתנו לחמאס להתחמש עם עוד ועוד טילים. ולבסוף, כשכבר יצאו לפעולה, וצה"ל עשה עבודה יוצאת מן הכלל, ציפי לבני וממשלת קדימה עצרו את צה"ל לפני השלמת המלאכה", תקף נתניהו ב-2009.

 

נתניהו המשיך בקו התקיף והבטיח להפיל את שלטון חמאס ברצועת עזה. "אז אני רוצה להגיד כאן ועכשיו שאנחנו לא נעצור את צה"ל. אנחנו נשלים את המלאכה. אנחנו נמוטט את שלטון הטרור של חמאס", הבטיח אז נתניהו. "אנחנו נחזיר את הביטחון לתושבי אשקלון, לתושבי אשדוד, ותושבי שדרות ובאר שבע ויבנה. אנחנו נחזיר את הביטחון לתושבי ישראל". נתניהו חזר על דבריו: "אנחנו נמוטט את שלטון הטרור של חמאס, אנחנו נחזיר לכם, לכולכם, לכם, את הביטחון".

 

"עופרת יצוקה נעצרה מוקדם מדי"

יום לאחר מכן, בכנס הרצליה, הוא דיבר על הקשר בין איראן לחמאס ותקף את ממשלת אהוד אולמרט. הוא אמר כי מדיניות ממשלת קדימה התפרשה אצל חמאס כחולשה. "התהאדיה עזרה לחמאס לשכלל את הטילים ולהגדיל את עוצמתם ואת נזקם", הוא אמר. "המדיניות הזו הביאה טרור, היא הביאה טילים. תחילה טפטוף של רקטות, אחר כך גשם של קסאמים ואחר כך סופה של קסאמים וגראדים. האמת ברורה לכולם - הממשלה עצרה את המבצע הזה מוקדם מדי".

 

אבל זו לא ההבטחה הראשונה של נתניהו למוטט את שלטון חמאס. עוד לפני הבחירות בחורף 2006 יצא הליכוד בסיסמה: "חזק מול החמאס - בנימין נתניהו". הסיסמה החדשה נבחרה לאחר שבליכוד ערכו אז בדיקות ומצאו שרוב הישראלים מודאגים מניצחון חמאס בבחירות ברשות הפלסטינית. מהבדיקה עלה עוד שבהשוואה למתמודדים האחרים, המצביעים ראו בנתניהו מועמד חזק יותר, ומסוגל לעמוד בצורה טובה יותר על האינטרסים של ישראל.

 

השבוע נשמע ראש הממשלה נתניהו תקיף יותר. בישיבת הממשלה ביום ראשון אמר נתניהו: "המבצע ברצועת עזה נמשך ואנחנו נערכים להרחבתו. אני מעריך את ההתגייסות

 המהירה והמרשימה של אנשי המילואים שבאו מכל חלקי הארץ. הם באו מכל חלקי הארץ והתייצבו למשימה. חיילי המילואים והסדיר נכונים לכל פקודה שיקבלו".

 

הבוקר הוא כבר דיבר על רגיעה. "אני מעדיף פתרון מדיני. אני מקווה שנוכל להשיג פתרון כזה, אך אם לא, יש לנו את הזכות המלאה להגן על עצמנו באמצעים אחרים ונשתמש בהם", אמר נתניהו בפגישה עם שר החוץ הגרמני, גידו ווסטרוולה. "אנו מחפשים פתרון מדיני באמצעות מגעים להפסקת אש, אך אם הירי יימשך נאלץ לנקוט צעדים רחבים יותר ולא נהסס לעשות זאת". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. דברים שרואים משם לא רואים מכאן
צילום: רויטרס
מומלצים