שתף קטע נבחר

צה"ל תקף יעדים ברצועה; רקטות נורו לאשדוד

על רקע הדיווחים על דחיית הפסקת האש, המשיך צה"ל בתקיפה מסיבית של יעדים ברחבי עזה. הותקפו מנהרות, מחסנים ואתרים לייצור אמל"ח. עד כה תקף צה"ל יותר מ-1,500 יעדים. 2 רקטות יורטו מעל אשדוד, ואזעקה נשמעה בבאר טוביה, גן יבנה וגדרה

ההכרזה על הפסקת האש נדחתה ככל הנראה להיום (יום ד'), וצה"ל ממשיך לתקוף יעדי טרור ואתרים אסטרטגיים ברחבי רצועת עזה. במהלך הלילה נורו שתי רקטות לעבר אשדוד והמועצה האזורית חוף אשקלון, ומערכת "כיפת ברזל" יירטה אותן. בסביבות 5:20 נשמעה אזעקה במועצה האזורית באר טוביה ובגן יבנה. לא נמסר על נפגעים. 

 

סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" דיווחה כי הזרוע הצבאית של חמאס, גדודי עז א-דין אל-קסאם, טענה כי ירתה חמש רקטות גראד לעבר אשדוד. בשעות הערב אמש תקף צה"ל בנק המשמש את חמאס, אתר לקידום פעילות טרור בדרום רצועת עזה, מפקדה בשימוש חמאס בצפון רצועת עזה, דירת מסתור צבאית, וכן מקום מפגש של בכירי פעילי הטרור. בסרטון הבא: כך הופצץ ביתו של אבו מוסא אבו טמאעא, בכיר בזרוע הצבאית של חמאס. 

 

מבצע "עמוד ענן " - דיווחים נוספים ב-ynet

הפגיעה בראשון לציון: רצה לראות יירוט - ונפצע

הותר לפרסום: חייל ואזרח נהרגו מירי באשכול

הפגנות נגד הפסקת אש: "למחוק את חמאס"

 

כמו כן, הותקפו מנהרות תופת, מערך של מנהרות שבהן מועבר דלק המיועד לפעילות חמאס, ארבעה מחסני אמצעי לחימה ושני אתרי ייצור אמצעי לחימה. כלי טיס של חיל האוויר תקפו מספר חוליות מחבלים שעסקו בניסיונות ירי נגד טנקים. חיל האוויר גם ירה לעבר מחבלים נוספים ברחבי רצועת עזה. לוחמי חיל הים וכלי טיס של חיל האוויר תקפו מספר נקודות שיגור ושבעה משגרים שהוטמנו בקרקע. במקביל, אחרי כמה שעות של שקט בצד הישראלי נפלו במועצת אשכול ארבע רקטות, מבלי לגרום לנפגעים או לנזק.

 

תקיפת מחסן אמל"ח ברצועה (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
תקיפת מחסן אמל"ח ברצועה(צילום: דובר צה"ל)

 

ירי מסיבי לעבר הרצועה (צילום: אליעד לוי) (צילום: אליעד לוי)
ירי מסיבי לעבר הרצועה(צילום: אליעד לוי)

 

למעשה, צה"ל הסלים את התקיפות בכל רחבי הרצועה. כוחות תותחנים, טנקים, מטוסי קרב ומסוקי קרב החריפו בשעות הלילה את האש נגד יעדי טרור ברחבי הרצועה. למרות הפרסומים על הפסקת אש מתגבשת אל תוך הלילה או הבוקר, הרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ הורה לכוחות צה"ל להחריף את התקיפות נגד יעדי טרור ברצועת עזה.

 

הירי כולל אש ארטילרית ללא הפוגה בעיקר באזור צפון הרצועה, ממרחבי שיגור הרקטות שירו רקטות לאשדוד, לאשקלון ולגוש דן. הטנקים והתותחים מבצעים ירי למרחבים שמהם משוגרות רקטות לעבר ישראל. הרמטכ"ל גנץ הנחה את חיל האוויר ואמ"ן להמשיך ביתר שאת את תקיפת סמלי השלטון של חמאס. בצה"ל הסבירו כי מנהרות הברחת הדלק מהוות את אחד ממקורות המימון המרכזיים והקריטיים של חמאס.

 

תקיפה ארטילרית לאורך כל הלילה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
תקיפה ארטילרית לאורך כל הלילה(צילום: AFP)

 

כיפת ברזל מיירטת רקטה באשדוד (צילום: אבגר אידן) (צילום: אבגר אידן)
כיפת ברזל מיירטת רקטה באשדוד(צילום: אבגר אידן)

 

בעוטף עזה, הדריכות לכניסה קרקעית לרצועה הגיעה לשיא עם הורדת פקודות ללוחמים על אפשרות של חציית הגדר תוך זמן קצר מרגע קבלת הפקודה. במקביל, כל העת נמשכים האימונים באש של חטיבות המילואים, כאשר הלוחמים שהוקפצו בצו 8 במהלך סוף השבוע מתרגלים כיבוש של מתחמים בנויים ברצועה.

 

באמ"ן ממשיכים לייצר מטרות תוך כדי לחימה, והלילה דיווחה סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" כי חיל האוויר תקף מתחם של מנגנוני הביטחון של חמאס ליד רפיח ותחנת משטרה בחאן יונס. כמו כן, נשמעו פיצוצים עזים בעיר עזה. צה"ל מגביר את המאמץ כדי להביא לכך שאם הלחימה ברצועה תסתיים בבוקר, יושמדו כמה שיותר מטרות איכות של חמאס והג'יהאד האיסלאמי. המטרה: להגדיל ולהחזיר את ההרתעה. עד כה תקף צה"ל יותר מ-1,500 יעדים ברצועת עזה.

 

סוכנויות הידיעות דיווחו על התגברות התקיפות הישראליות בעזה תוך כדי הדיבורים על הפסקת אש. סוכנות הידיעות הצרפתית דיווחה כי 26 בני אדם נהרגו אתמול בעזה. על פי גורמי רפואה ברצועה, עד כה נהרגו במבצע 133 פלסטינים, מהם 54 אזרחים. כ-840 נפצעו, בהם 225 ילדים.

 

סוכנות הידיעות AP דיווחה על אש כבדה של טנקים וספינות חיל הים לפני פגישת ראש הממשלה בנימין נתניהו ומזכירת המדינה האמריקנית הילרי קלינטון. בהתקפה אווירית נהרגו שני אחים שנסעו על אופנוע. בין היתר נהרגו שלושה עיתונאים של ערוץ הטלוויזיה של חמאס, אל-אקצא, כשכלי טיס של חיל האוויר ירה על מכוניותיהם.

 

צה"ל אישר כי הם היו מטרת התקיפה, וכי היו להם קשרים לארגון הטרור. מנהל התחנה אמר ששניים מההרוגים היו צלמים שנסעו במכוניתם, שסומנה בכיתוב "עיתונות", בעת ששבו מצילום כתבה בבית החולים שיפה בעזה. מאוחר יותר נהרג עיתונאי ב"רדיו החינוכי אל-קודס", תחנה פרטית ברצועה.

 

ירי ארטילרי של צה"ל (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ירי ארטילרי של צה"ל(צילום: רויטרס)

 

צה"ל פיזר אתמול אחר הצהריים כרוזים לתושבים בשכונות הצפוניות של עזה ובהם קרא לתושבים לעזוב מיד את בתיהם ולהתרחק למרכז הרצועה. כך מסר גורם צבאי ל-ynet. לפי דיווח נוסף ברשת "אל-ערבייה", גם תושבי השכונות המזרחיות והדרומיות בעזה קיבלו הנחיה דומה. ממשלת חמאס קראה לתושבי עזה שלא להתפנות מבתיהם ואמרה שפיזור הכרוזים הוא לוחמה פסיכולוגית. 

 

שני הרוגים באזור אשכול, ירי אל ראשל"צ

במקביל, במשך כל היום נמשך ירי בלתי-פוסק מהרצועה לכיוון ישראל והמשיך לגבות קורבנות: מירי תלול מסלול לעבר אשכול נהרגו אתמול חייל צה"ל ואזרח בשתי תקריות שונות. בתקרית אחת נהרג רב-טוראי יוסף פרטוק, לאחר שהקיבוץ שבו הוא נהרג טווח במשך דקות ארוכות. בתקרית אחרת נהרג עליאן סאלם אלנבארי מהפזורה הבדואית. בתקרית זו נפצע אזרח נוסף באורח קשה ו-15 חיילים נפצעו קל והם פונו לקבלת טיפול בבית החולים סורוקה בבאר שבע. בכך עלה לחמישה מניין הקורבנות בצד הישראלי מאז תחילת מבצע "עמוד ענן" לפני שמונה ימים.

 

הפגיעה בבניין בראשון לציון (צילום: דודו אזולאי) (צילום: דודו אזולאי)
הפגיעה בבניין בראשון לציון(צילום: דודו אזולאי)

 

אמש גם אירעה פגיעה ראשונה של רקטת פאג'ר באזור מאוכלס במרכז: הרקטה שנורתה מהרצועה פגעה בבניין מגורים בראשון לציון וגרמה לפציעתם של שני בני אדם באורח קל. עוד ארבעה בני אדם לקו בחרדה. כפיר רוזן (26) שנפצע קל מהירי סיפר ל-ynet כיצד כמעט שילם בחייו רק מפני שרצה להיות עד ליירוט של כיפת ברזל. "אי אפשר לחזור הביתה", סיפר כפיר. "נישן הלילה אצל קרובי משפחה".

 

בפיקוד העורף שיבחו את בני המשפחה שהקשיבו להוראות ונכנסו לממ"ד בזמן הישמע האזעקה. בצבא אמרו שאילולא מילוי הוראות פיקוד העורף, האירוע יכול היה להסתיים באותה צורה שבה הסתיימה פגיעת הרקטה הקטלנית בקריית מלאכי בתחילת המבצע, שבה נהרגו שלושה בני אדם.

 

המגעים להפסקת אש 

במקביל, בכמה מקומות נמשכו המאמצים הדיפלומטיים ל השגת הפסקת אש. בקהיר אמרו כי המתווכים המצרים מקווים שניתן יהיה להגיע להסכם בין ישראל לחמאס עוד אמש. נשיא ארה"ב, ברק אובמה, שוחח בנושא עם נשיא מצרים מוחמד מורסי. שר החוץ הטורקי, אחמט דבוטאולו, אמר כי "הפסקת האש בין חמאס לישראל תיכנס לתוקפה הלילה", אולם בסופו של דבר הדבר לא התממש.

 

פגישת קלינטון-נתניהו נמשכה יותר משעתיים, בהשתתפות שר החוץ אביגדור ליברמן והיועץ לביטחון לאומי יעקב עמידרור. לפני פגישתה עם הנשיא מוחמד מורסי בקהיר, קלינטון שיבחה את הנכונות והמאמצים שלו לקדם את הפסקת האש וההסדרה בעזה, אולם גורמים אמריקנים מצפים לראות אם מורסי מסוגל לספק את הסחורה.

 

לפני היציאה לקהיר, קלינטון בחרה לקיים פגישה סימלית עם נשיא הרשות הפלסטינית אבו מאזן ברמאללה. מזכירת המדינה מבקשת באמצעות הביקור להפוך את עבאס לרלוונטי, למרות שהיא עצמה לא ביקרה ברמאללה זה שנתיים.

 

בחמאס פרסמו הודעות שמהן היה ניתן להבין כי הסכם

הפסקת האש לא הושג. חבר הלשכה המדינית של הארגון, עיזת א-רישק, פרסם הודעה בחשבון הטוויטר שלו: "לפי שעה לא גובש הסכם להפסקת אש. כל האפשרויות פתוחות, והעם שלנו וההתנגדות מוכנים לכל האפשרויות". א-רישק אמר שכעת מחכים לתגובת ישראל. בהמשך אישר סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, מוסא אבו-מרזוק, כי אין הסכם וכי המגעים יימשכו היום.

 

מקורות מצרים אמרו לרשת "אל-ערבייה" כי ההכרזה על הסכם הפסקת האש תידחה להיום. נציג חמאס בלבנון, אוסמה חמדאן, אמר ל"אל-ג'זירה" כי הארגונים הפלסטיניים מסוגלים להמשיך בלחימה וכי יש להם "הפתעות".

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 20/11/2012 23:07

 

בהכנת הידיעה השתתפו נרי ברנר ויצחק בן חורין
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפצצה ברצועה
צילום: AFP
נהרג בירי תלול מסלול. רב"ט יוסף פרטוק
מומלצים