שתף קטע נבחר

הישג לחמאס: מרחיבים את פתיחת המעברים לעזה

ממש בשעה שבקהיר הכריזו המצרים וקלינטון על הסכם הפסקת אש בין ישראל לחמאס, מסר בכיר פלסטיני לסוכנות AP את פרטי ההסכם: אחרי 24 שעות של שקט ייפתחו המעברים לעזה, למעבר חופשי יותר של סחורות ואנשים. עוד סוכם: החיסולים יופסקו

הסכם הפסקת האש בין ישראל לפלסטינים שהוכרז הערב (יום ד') בקהיר מעניק לחמאס גם הישגים, כולל התחייבות ישראלית לפתיחה נרחבת יותר של המעברים לעזה, כדי לאפשר מעבר חופשי יותר של סחורות ואנשים אל הרצועה וממנה. כך דיווחה הערב סוכנות הידיעות AP מפי בכיר פלסטיני.

 

עמוד ענן - כל הדיווחים, הפרשנויות, התמונות והסרטונים

עוד תמונות מהלחימה בדרום – בפייסבוק של ynet

 

לפי הדיווח של AP, ישראל תחדל מכל פעילות צבאית בעזה נגד חמאס והארגונים הפלסטיניים האחרים, והפלסטינים מצדם יחדלו משיגור רקטות לישראל. הסוכנות דיווחה כי חמאס ידאג להפסקת ירי הרקטות גם על-ידי הארגונים האחרים. אחרי 24 שעות של שקט, מעברי הגבול של עזה ייפתחו להעברה חופשית יותר של סחורות ולתנועה מוגברת של אנשים. לפי AP, מצרים תהיה ערבה לעסקה. הגורם הישראלי הרשמי ביקש להישאר בעילום שם. מקור מצרי הוסיף לפי סוכנות הידיעות "רויטרס" כי הפסקת האש כוללת הפסקת החיסולים וה"פלישות" מצד ישראל.

 

קלינטון ושר החוץ המצרי הערב (צילום: AP) (צילום: AP)
קלינטון ושר החוץ המצרי הערב(צילום: AP)
 

בחלוף כשעה פרסם גם חבר הלשכה המדינית של חמאס, עיזת א-רישק, בחשבון הפייסבוק שלו את פרטי ההבנות בין ישראל לארגונים הפלסטיניים:

 

  • ישראל תפסיק את כל הפעולות נגד רצועת עזה בים, ביבשה ובאוויר, ובין היתר את הפלישות ואת החיסולים.
  • הארגונים הפלסטיניים יפסיקו את פעילותם מעזה נגד ישראל, כולל ירי הרקטות וההתקפות בגבול.
  • פתיחת המעברים היבשתיים לעזה, ומתן הקלות במעבר אנשים וסחורות. צעד זה ייכנס לתוקף 24 שעות אחרי כניסת ההסכם לתוקף.
  • יהיה דיון בסוגיות הנוספות אם תהיה בקשה לכך.

 

בסיומו של המבצע אפשר למנות כמה הישגים לכל אחד מהצדדים. ישראל הסבה מכה צבאית קשה לחמאס: היא חיסלה את רמטכ"ל הארגון אחמד ג'עברי, תקפה יותר מ-1,000 יעדים, פגעה קשות בתשתיות ארגוני הטרור ועם יותר מ-130 ההרוגים פלסטינים נמנים פעילי טרור רבים, כולל משגרי רקטות. ישראל גם חיסלה מיד עם פתיחת המבצע את רוב הטילים ארוכי הטווח של ארגוני הטרור, ולכן נורו לעבר גוש דן והבירה רק טילים בודדים מהסוג הזה. כמו כן, יש לזכור שגם בתום המבצע הזה לא מוסר המצור הימי על עזה, שנועד למנוע הברחת כלי נשק לרצועה.

 

חמאס מצדו רשם כמה הישגים תודעתיים: הוא שיגר לישראל יותר מ-1,500 טילים, ירה בין השאר לערים שאליהן מעולם לא הגיע לפני כן - תל-אביב, ירושלים וראשון-לציון, ומוצא את עצמו עומד על הרגליים גם בתום הלחימה. הוא גם זוכה למידה מסוימת של לגיטימיות בינלאומית מעצם העובדה שמתנהל מולו משא ומתן, גם אם באמצעות מצרים.

 

עשן מיתמר מעל עזה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
עשן מיתמר מעל עזה(צילום: AFP)

 

שר החוץ של מצרים, מוחמד עמרו, ומזכירת המדינה האמריקנית, הילרי קלינטון, הכריזו הערב על הסכם הפסקת האש בקהיר מבלי לחשוף את פרטיו. במסיבת העיתונאים אמרה קלינטון ש"זהו רגע קריטי לאזור". היא בירכה את מצרים על תפקידה בהגעה להסכם, והוסיפה כי ארה"ב מברכת עליו. "לאנשים באזור הזה מגיעה הזדמנות, מגיע להם לחיות ללא

פחד", אמרה מזכירת המדינה האמריקנית, "ועלינו לפעול לשם כך כולנו".

 

שר החוץ המצרי, מוחמד עמרו, אמר עוד קודם לכן: "אנו מקווים ששני הצדדים יהיו מחויבים להסכם ולכל הסעיפים". מוקדם יותר, בתום ישיבת התשיעייה בראשות ראש הממשלה נתניהו, אמרו גורמים מדיניים כי ישראל מעוניינת להשיג תמיכה בינלאומית שתבטיח חופש פעולה צבאי במקרה שהשקט יופר ויתבצע שיגור של רקטות מהרצועה. עוד אמרו גורמים מדיניים בכירים שבמסגרת ההסכמות שני הצדדים ינצרו את האש ושתוך שעות ספורות תושג הפסקת האש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תקיפת צה"ל
צילום: EPA
רצועת עזה
צילום: AFP
מומלצים