שתף קטע נבחר

בשלט רחוק. כך ניצח אובמה על הפסקת האש

קולו של נשיא ארה"ב כמעט ולא נשמע במהלך העימות המזוין בין ישראל לחמאס, אלא שהוא דווקא עבד שעות נוספות בהפעלת לחץ על נתניהו ומורסי כדי להביא להפסקת אש - בעודו בביקור היסטורי במיאנמר ובקמבודיה. שובה של ארה"ב למזה"ת?

חודשיים לאחור. ברק אובמה מתחמק כמו מאש מבנימין נתניהו ומוחמד מורסי, שעה שהגיעו לכינוס השנתי של עצרת האו"ם בניו יורק. הנשיא האמריקני הקפיד שלא להיפגש עם אף מנהיג זר כדי שלא יצטרך להצטלם עם ראש ממשלת ישראל ונשיא מצרים - אקט פוליטי של מועמד לפני בחירות. השבוע, זה כבר נראה אחרת. ישראל קיבלה גיבוי פומבי במהלך מטח הרקטות לשטחה ומצרים הפכה לשחקן מרכזי במשא ומתן על הפסקת האש במבצע "עמוד ענן".

 

הפסקת אש - הכתבות האחרונות ב-ynet

 

אובמה ערך השבוע מסע באסיה ששיאו היה ביקור היסטורי במיאנמר ובקמבודיה. אולם, ראשו של מנהיג המעצמה הגדולה בעולם היה נתון כמעט כולו למזרח התיכון. מדרום מזרח אסיה הוא לא הפסיק לשוחח בטלפון עם נתניהו ועם מורסי, לפני ואחרי פגישות שערך עם מנהיגי סין ויפן. הנשיא האמריקני הקדיש זמן לשני המנהיגים אפילו במהלך ארוחת ערב שנערכה במסגרת הפסגה של מדינות מזרח אסיה ומסיפון מטוס חיל האוויר "אייר פורס 1". מטרתו העיקרית הייתה - לרכך את השטח. באופן פומבי הוא דאג לשבח את מורסי ונתניהו, אך מאחורי הקלעים הוא הפעיל עליהם לחץ להביא לסיום העימות המזוין בין ישראל לבין חמאס.

 

הפעיל לחץ מאחורי הקלעים. אובמה וקלינטון במיאנמר (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הפעיל לחץ מאחורי הקלעים. אובמה וקלינטון במיאנמר(צילום: EPA)

 

אובמה בקמבודיה. טלפונים ישירים למזרח התיכון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אובמה בקמבודיה. טלפונים ישירים למזרח התיכון(צילום: AFP)

 

מורסי, למי שלא זוכר, זקוק לכסף - והרבה. הכלכלה המצרית קורסת והנשיא הנבחר הוא כבר לא חבר אופוזיציה במחתרת אלא נשיא שצריך להאכיל 85 מיליון פיות. אובמה יכול לספק לו סיוע אמריקני וגם לקדם העברת סיוע מקרן המטבע הבינלאומית.

הוא ובכירי ממשלו בהם מזכירת המדינה הילרי קלינטון ושר ההגנה ליאון פאנטה, דאגו להזהיר את עמיתיהם המצריים, שארצם מסתכנת באובדן הסיוע האמריקני השנתי משום שהקונגרס אינו מרוצה מהתנהלותם.

 

השגריר המצרי בוושינגטון, מוחמד תאופיק, עושה בימים האחרונים קילומטרז' רציני בגבעת הקפיטול כדי לשכנע את חברי קונגרס שמצרים היא שחקן אחראי. שלשום הוא נפגש עם ציר בית הנבחרים היהודי בראד שרמן, חבר ועדת החוץ, והשניים "דנו בעימות הנוכחי של ישראל ועזה וביחסים הביטחוניים והכלכלים של ארה"ב ומצרים".

 

בסיום ראיון שהעניק בתוכנית "פגוש את העיתונות" של רשת NBC ביום ראשון, הישיר הסנאטור הבכיר לינדזי גרהאם מבט לעבר המצלמה, הושיט אצבע ואמר: "מצרים, היזהרי ממה שאת עושה ואיך שאת עושה את זה. את מסתכנת אצל הקונגרס באובדן הסיוע אם תמשיכי להסית לאלימות בין ישראלים ופלסטינים".

 

מורסי הוכיח שאפשר לשמור עליו

בחמאס בנו על צילום ניצחון, אבל לא לזה הם פיללו. בתנועה האיסלאמית השלטת בעזה חשבו שאולי יצליחו לגרור את "האחים המוסלמים" והנשיא מטעמם מורסי לתוך ביצת הסכסוך עם ישראל. אלא שהדברים התפתחו בצורה אחרת. מורסי אמנם החזיר את השגריר שלו בישראל להתייעצויות ופרסם הצהרה תוקפנית נגד ישראל, אבל בכל ימי העימות מול חמאס הצד של סיני היה שקט. חמאס הפכה פתאום לסוג של איום על ממשלת "האחים המוסלמים" בקהיר, וזו פעלה בהתאם.

 

מורסי וקלינטון. החששות יתבדו? (צילום: AP) (צילום: AP)
מורסי וקלינטון. החששות יתבדו?(צילום: AP)

 

האמריקנים מרוצים מכך שהפסקת האש, ומה שיבוא בעקבותיה, התקבלה בסיועו של הנשיא הנבחר הראשון של "האחים המוסלמים" מאז פרוץ מהפכות "האביב הערבי". אובמה עשה לא מעט טעויות בקדנציה הראשונה שלו, שפגעו בתהליך השלום הישראלי-פלסטיני, והצטייר כמי שהשליך את הנשיא חוסני מובראק מתחת לגלגלי המהפכה.

 

עוד בחדשות ynet:

 

עם פרוץ סבב האלימות בין ישראל לבין חמאס לאחר חיסולו של רמטכ"ל חמאס אחמד ג'עברי, התייצב אובמה במלוא הכוח לצד ישראל. הוא הצהיר בפומבי שזכותה להגן על תושביה וסירב להביע התנגדות פומבית לפלישה ישראלית לעזה, אף על פי שמאחורי הקלעים הוא עשה הכול כדי למנוע אותה. אובמה הורה לשגרירת ארה"ב באו"ם, סוזן רייס, לבלום במועצת הביטחון של האו"ם כל ניסיון לקבלת החלטה על המצב כדי שלא תהיה כל הפרעה לפעילות שלו.

 

מורסי העדיף פרגמטיות

מבחינת הנשיא האמריקני, איש "האחים המוסלמים" מורסי הוא עבורו בבחינת "זה מה שיש ועם זה צריך לעבוד". הממשל האמריקני זיהה את הסכנה, אבל גם את ההזדמנות הגדולה להחזיר את השפעתו על מצרים. בדיווח של הבית הלבן על שיחת הטלפון האחרונה שקיימו אובמה ומורסי, העניק האמריקני למצרי את כל המחמאות על הסכם הפסקת האש. "הנשיא אובמה אישרר את השותפות הקרובה בין ארה"ב ומצרים ובירך על מחויבותו של הנשיא מורסי לביטחון האזורי", נאמר בה.


ברק ונתניהו. גיבוי אמריקני פומבי (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
ברק ונתניהו. גיבוי אמריקני פומבי(צילום: אוהד צויגנברג)

  

יועצים של הנשיא מורסי אמרו ל"ניו יורק טיימס" כי הנשיא המצרי הבין שהעימות האחרון בין ישראל והחמאס העמיד אותו בין הלחץ של הציבור הזועם לבין הבטחתו למצרים ולמערב, לעודד שלום באיזור. דיפלומטים אמריקנים אומרים כי כשהגיע רגע המבחן, מורסי העדיף פרגמטיות על אידיאולוגיה. ברגע המבחן הנשיא אובמה והנשיא מורסי, העניקו האחד לשני מרחב תימרון מול הציבור שלהם.

 

השניים דיברו בטלפון שש פעמים מאז החל המבצע הצבאי. מורסי התעלם מההצהרות התמיכה החוזרות בזכותה של ישראל להגנה עצמית, ואובמה לא הגיב על האשמותיו הפומביות של מורסי שישראל גרמה לעימות והשתמשה בכוח מופרז. אבל מאחורי הקלעים אובמה לחץ על ישראל להפסקת אש ומורסי עשה זאת מול החמאס. איסאם אל חדד , היועץ הבכיר של מורסי לעניני חוץ אמר כי "ארה"ב ניסתה מהרגע הראשון למצוא דרך לסיים את שפיכות הדמים. הם תמכו בעמדה של ישראל אבל הם הבינו גם את הצד הפלסטיני. הכנות וההבנה היו מאוד מועילות".

 

בינתיים, מדובר בהפסקת אש שבירה, אבל מה שקרה הוא בסיס מצוין לייצוב המצב ותקווה לביסוס מערכת יחסים של ארה"ב עם ממשלת "האחים המוסלמים". אובמה הבטיח לנתניהו לסייע במניעת הברחות הנשק ותחמושת לרצועת עזה והביע מחויבות להשגת מימון סוללות נוספות של מערכת ההגנה מטילים "כיפת ברזל" ומערכות משלימות להגנת שמי ישראל.

 

אין ספק שהנשיא אובמה יספק לישראל את צרכיה לשכבות הגנה מרקטות לטווח קצר ועד לטילים בליסטיים, לאור ההצלחה הגדולה של "כיפת ברזל". למרות זאת, המבחן האמיתי של האמריקנים והמצרים יהיה ביצירת מנגנון למניעת חדירת רקטות לרצועה.

 

בינתיים, ראש ממשלת חמאס בעזה איסמעיל הנייה השתתף היום בחגיגות ברצועת עזה ואמר: "הניצחון במבצע הוא עובדה מוגמרת. העידן השתנה באזור המזרח התיכון, וכך גם במצרים. 'האביב הערבי' הוא שהעניק לנו את הגבורה ואת הניצחון. הנייה הוסיף: "חמאס לא תפקיר את דם ההרוגים. ההתנגדות יכולה לעמוד איתנה אפילו יותר. האויב לא מכיר את האופי שלנו". הנייה עמד ומאחוריו תמונה של אחמד ג'עברי ולצדה הכיתוב "עזה ניצחה".

 

במקביל, ממשלת חמאס הודיעה כי הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) בירך את הנייה לרגל ה"ניצחון" במבצע "עמוד ענן" במהלך שיחת טלפון שערכו השניים. כמו כן, אבו מאזן הביע תנחומים על מות ה"שהידים" בעזה. סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" דיווחה כי אדם נהרג ושלושה נפצעו ברצועת עזה מיריות שמחה של חמושים שחגגו את ה"ניצחון" במבצע "עמוד ענן". עוד דווח כי ברצועת עזה התגלתה גופה נוספת של פלסטינית, שככל הנראה נהרגה בתקיפות הישראליות במהלך המבצע.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שכח את מובארק. אובמה
צילום: AFP PHOTO / THE WHITE HOUSE / Pete Souza
פעל מתחת לפני השטח. מורסי
צילום: AFP
הנשיא האמריקני לצדו. נתניהו
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים