שתף קטע נבחר

שקט מוחלט מ-23:00, המילואימניקים משתחררים

מאמש לא נשמעו אזעקות ביישובי הדרום וגם צה"ל נצר אש. מתוך 13 הרקטות והפצמ"רים שנורו מהרצועה אחרי הפסקת אש, 10 נפלו בשטחים פלסטיניים. חלק מ-50 אלף חיילי המילואים, שגויסו בצווי 8 וברובם לא נעשה שימוש, כבר החלו לחזור הביתה. חמאס הכריז על יום חג לרגל "הניצחון"

ב-22:58 אמש (יום ג'), כמעט שעתיים אחרי כניסתה לפועל של הפסקת האש, נשמעה אזעקת צבע אדום בשער הנגב. מאותו רגע לא שמעו בדרום אזעקות, צה"ל לא תקף בעזה - והשקט המוחלט נשמר. במקביל, בעזה הכריזו על 22 בנובמבר כיום חג לאומי לרגל ה"ניצחון" של הפלגים הפלסטיניים. ביום זה יתבקשו התושבים לבקר פצועים ומשפחות אסירים ולהדגיש את האחדות הלאומית. תושבי הדרום מקווים שאותו שקט של אחרי מבצע "עמוד ענן" הוא לא הספירה לאחור לסבב הבא. גם היום לא התקיימו לימודים בדרום, אך לשכות התעסוקה נפתחו.

 

מבצע "עמוד ענן " - כל הכותרות

 

בצה"ל בדקו ומצאו כי מתוך 13 הרקטות ופצצות המרגמה שנורו מעזה לאחר תחילתה הרשמית של הפסקת האש, 10 כשלו והתפוצצו בשטחים פלסטיניים. מבין שלושת השיגורים שכן נורו לשטח ישראל, שניים נפלו בשטחים פתוחים ואחת נורתה לאזור אשדוד ויורטה. בצבא זיהו כי לחמאס ולג'יהאד האיסלאמי אין כוונה לירות לעבר ישראל והם אף מתכוונים לאכוף את הפסקת האש על הארגונים האחרים, הקטנים יותר.

 

גורמים בצה"ל אמרו הבוקר שפעילי החמאס יוצאים בשעות אלו ממקומות מסתוריהם ומתחילים לראות ולבחון את אומדן הנזקים שצה"ל הותיר אחריו לאחר שנצר את האש מאמש. למרות ההרס והחורבן ברצועה, בצבא מעריכים כי החגיגות בעזה יימשכו. יחד עם זאת, נערכים בפיקוד מרכז ובפיקוד דרום ליום זעם מחר ברצועה, בירושלים ובאזור יהודה ושומרון, לאחר תפילות יום השישי במסגדים.

 

עשרות "תאי התקיפה" באוגדת עזה יישארו פעילים לפחות ביממה הקרובה. תאים אלו אחראים על זיהוי חוליות המבצעות ירי לעבר ישראל ולעברם משוגר אוטומטית טיל - אם לפני, אם במהלך או אם מיד אחרי הירי.

 

צה"ל יחל בפיזור מדורג של צוותי הקרב החטיבתיים הסדירים שנערכו בשטחי הכינוס ברחבי הרצועה מחטיבות הצנחנים, גבעתי, כפיר, גולני וחטיבות השריון 401 ו-7. הרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ הנחה את פיקוד העורף לטפל ולסייע למועצות האזוריות וליישובים שנפגעו במהלך המבצע ונמצאים בטווח האש. לפי הפסקת האש שסוכמה עקרונית צה"ל מגיב לכל פעילות עוינת באופן מיידי. גורמים בצבא אמרו שטרם נקבעה המדיניות לגבי סיכולים ונושא זה ייבחן בהמשך.

 

כוחות המילואים החלו הבוקר להשתחרר בהליך מסודר שיימשך עד סוף השבוע. במהלך השחרור יתבצעו שיחות סיכום, דיוני הפקת לקחים וזיכוי על הציודים ואמצעי הלחימה בימ"חים. בסך הכול צה"ל גייס בצווי 8 יותר מ-50 אלף אנשי מילואים, שברובם לא נעשה שימוש בעקבות ההחלטה שלא לבצע תמרון קרקעי. באוגדת עזה יחזרו הבוקר לשגרה המבצעית שקדמה למבצע עמוד ענן, כלומר פעילות ביטחון שוטף רגילה הכוללת סיורי פתיחת ציר, מארבים, תצפיות מהאוויר וכוננות גבוהה של כוחות חי"ר, שריון והנדסה על הקרקע.

 

"אצלנו יש מאוכזבים ויש גם מפוכחים, שסומכים על החלטת ההנהגה", אמר אמש אחד ממפקדי פלוגות החי"ר שגויסו ביום שישי בצו 8, "אמנם אנחנו הירוקים לא נטלנו חלק עיקרי בתקיפות אלא חיל האוויר, אבל צריך להבין שאף אחד מאיתנו המילואימניקים, כמבוגרים, לא שש אלי קרב ולא רץ להתאבד על המחבלים. אם הירי לעבר ישראל יימשך, גם אם זה 'רק' בטפטופים או 'רק' לעוטף עזה, אז לא עשינו כלום חוץ מהצגת שרירים של צה"ל ושחיקה נוספת של כוח ההרתעה של צה"ל. אז יוכח שהכול היה לחינם".

 

במהלך המבצע נורו יותר מ-1,500 רקטות מרצועת עזה לשטח ישראל ובמקביל צה"ל תקף יותר מ-1,500 יעדי טרור בעזה. 875 מהרקטות התפוצצו בשטחים פתוחים ו-58 בשטח בנוי. מערכת כיפת ברזל יירטה עד הפסקת האש אמש 421 רקטות שכוונו לעבר יישובים בדרום ובמרכז הארץ. 152 רקטות נוספות התפוצצו בשטח הפלסטיני. במהלך המבצע נהרגו חמישה ישראלים, ארבעה אזרחים וחייל, מפגיעת רקטות. קצין מילואים מאושפז במצב אנוש, ובתי החולים בדרום ובמרכז טיפלו בנוסף בכ-500 פצועים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צופים בנתניהו מודיע על הפסקת אש
צילום: גיל יוחנן
החגיגות בעזה יימשכו
צילום: AP
מומלצים