שתף קטע נבחר

צילום: עופר עמרם

לקראת פריימריז בליכוד: "מלחמה של חיים ומוות"

125 אלף מתפקדי מפלגת השלטון ירכיבו ביום א' את הרשימה לקראת הבחירות לכנסת: שרים יודחו, ח"כים יידחקו למקומות לא ריאליים וצפויות הפתעות במחוזות. מהי ברית הכ"צים? מי ברשימות החיסול? מי ינצח בקרב בין כרמל שאמה לחיים כץ וכמובן - מי חתם דיל עם מי? מורה נבוכים

שמונת ימי מבצע "עמוד ענן " הסיטו את הזרקורים מאחד הקרבות היצריים והמסקרנים ביותר במערכת הבחירות: לקראת הפריימריז בליכוד ביום ראשון הקרוב מגיע המתח במפלגה לשיא כששרים, ח"כים ומועמדים אחרים נמצאים בישורת האחרונה לקראת הקרב שיכריע מי ייכנס לרשימה, מי ידורג גבוה, מי ישתבץ במקומות המשוריינים ומי יישאר בחוץ. 125 אלף מתפקדי המפלגה יצביעו בפריימריז, כאשר כל בוחר יסמן על צג מחשב בעמדת ההצבעה 12 מועמדים מתוך רשימה של 106. "זאת פשוט מלחמה של חיים ומוות", אמר הבוקר אחד הפוליטיקאים הוותיקים בליכוד.

 

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

כך מתפקד יבחר 12 מועמדים מתוך 106 (צילום:  מוטי קמחי) (צילום:  מוטי קמחי)
כך מתפקד יבחר 12 מועמדים מתוך 106(צילום: מוטי קמחי)

 

עם או בלי קשר להתנהלותם והתבטאויותיהם במהלך המבצע הצבאי, כבר עכשיו ברור שהפריימריז יספקו הרבה כותרות

ביום שאחרי: שרים יודחו, ח"כים יידחקו למקומות לא ריאליים וצפויות הפתעות במחוזות השונים. בליכוד מעריכים שכמחצית מהמתפקדים יצביעו באופן מאורגן באמצעות "דילים". מולם יעמדו המצביעים שהתפקדו לליכוד באופן חופשי ואינם מחויבים לעסקנים, לראשי הסניפים ו"לדילרים" החזקים ברשימה.

 

אחד הדילים החזקים בליכוד מכונה "ברית הכ"צים", שמחברת את השר ישראל כץ ואת הח"כ חיים כץ. האחרון, שמכהן כיו"ר עובדי התעשייה האווירית, מחזיק בידיו מפקד מאורגן של כעשרת אלפים עובדי החברה, אף שחלקם כלל לא אנשי ליכוד. לקראת הפריימריז הוא ישכור עשרות אוטובוסים וכלי רכב אחרים כדי להוביל את מצביעיו לקלפיות. לחיים כץ יש "מפקד ברזל": הוא יכול להכתיב לאנשיו למי להצביע ואיש לא ימרה את פיו.

 

במקביל, כאמור, ח"כ כץ מחובר גם לשר ישראל כץ, יו"ר מזכירות הליכוד, שמחזיק בידיו כוח פוליטי רב. השניים משתפים פעולה בפריימריז האלה ומי שנמצא ב"דיל" שלהם – מקומו בכנסת מובטח.

 

להבדיל מהם, יש מועמדים שמובילים את המערכה לבדם. אחד מהם הוא ח"כ כרמל שאמה-הכהן, שהסתכסך עם רבים בסיעה ונמצא ב"רשימות החיסול" של הכ"צים. שאמה-הכהן מעריך בשיחות עם פעילים שבזכות קריאת התיגר הפומבית שלו נגד ח"כ כץ, ועל רקע "ההשתלטות העוינת שלו על הליכוד", הוא יקבל קולות של מתפקדים רבים שסולדים מדילים וקומבינות. הסכסוך בין ח"כ שאמה לח"כ חיים כץ החל כאשר שאמה טען שכץ "הוציא עלי חוזה עקב ששינסקי".

 

גם השרים גדעון סער, גלעד ארדן וסילבן שלום נמצאים במערכת דילים מסועפת וכוחם בליכוד נחשב איתן וחזק. השלושה נמצאים בדיל של הפייגלינים - למורת רוחו של בנימין נתניהו – והם צפויים להתברג בחמישייה הראשונה. השר משה (בוגי) יעלון פחות חזק בדילים, אולם הוא משוכנע שיקבל את הקולות של המתפקדים האידיאולוגיים בליכוד בזכות הקו הימני שהפגין בארבע השנים האחרונות. יעלון, המכוון גבוה לתפקיד שר הביטחון במקום אהוד ברק, שואף גם הוא להיכנס לחמישייה הראשונה.

 

שלישיית "האידיאולוגים": נמנעים מעסקנות

ויש מועמדים שמבססים את כוחם על המתפקדים החופשיים והבלתי מאורגנים, כמו השרים דן מרידור, בני בגין ומיכאל איתן. השלושה נמנעים מפעילות פוליטית-עסקנית ומעריכים שהמתפקדים החופשיים – אלה שלא סרים למרותם של עסקנים ופוקדים מרכזיים – יתמכו בהם בזכות הערכים שהם מייצגים.

 

בגין ומרידור הם מסוג המועמדים שלא מנשקים כל עובר אורח רק בגלל שאמרו להם שהוא חבר ליכוד. הם גם נמנעים מכינוסים בסניפי ליכוד אפלים כדי לרקום דילים ולהפיץ רשימות חיסול ורשימות מומלצים.

 

עד כמה ישפיעו הכוחות הגדולים מתחת לפני השטח על ההצבעה בליכוד? זה יהיה תלוי גם ביו"ר המפלגה נתניהו. ראש הממשלה יודע שחלק מהשרים והח"כים פועלים בניגוד לאינטרסים שלו והמבחן שלו יהיה לאזן ולתקן את הרשימה עם מועמדים אחרים – שטובים יותר ציבורית ופחות חזקים פוליטית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ שאמה. ראש בראש עם כץ
צילום: גיל יוחנן
חיים כץ. שולט בקולותיהם של עשרת אלפים עובדי התעשייה האווירית
צילום: גיל יוחנן
הכנות לפריימריז. אנשי הדילים מול המתפקדים החופשיים
צילום: ירון ברנר
ארדן. בדיל של הפייגלינים
צילום: בני דויטש
גדעון סער. מערכת דילים מסועפת
צילום: אוהד צויגנברג
יעלון עם נתניהו. מכוון גבוה
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים