שתף קטע נבחר

הפציצו והתמודדו עם נ"מ. המבצע של חיל האוויר

הטייסים עמדו במוקד "עמוד ענן": יותר מ-100 מטוסי ומסוקי קרב השתתפו בתקיפות, 20 ניסיונות להפילם באש נ"מ כשלו. "ראיתי אתכם מתא הטייס ונמלאתי גאווה", כתב להם מפקד החיל

בשעה שעשרות אלפי חיילי מילואים מכוחות היבשה מתקפלים לביתם בשל הפסקת האש, מי ש"מנגב את הזיעה" כעת הם הלוחמים "הכחולים", שלראשונה התמודדו בשמי הרצועה עם אש נגד מטוסים מצד פעילי הטרור בכ-20 מקרים, שכולם כשלו. יותר מ-100 מטוסי ומסוקי קרב הפציצו ותקפו כ-1,500 יעדי חמאס בשמונה ימי לחימה ברצועת עזה.

  

הסיפורים הכי חמים – לפני כולם – בפייסבוק של ynet

 

חיל האוויר הוביל את מבצע "עמוד ענן", ועתה גם מתברר שבמאות הגיחות השתתפו בכירים בחיל, בהם קצינים בדרגות תת-אלוף, המשתייכים לסדר הכוחות של טייסות קרב שונות, כמו כל טייס קרב אחר. במקרים מסוימים הם יכולים לקבל פקודות מבצעיות מטייס בדרגת רב-סרן.  

 

בסך הכול השמיד חיל האוויר במהלך המבצע 140 מנהרות הברחה, 66 מנהרות לחימה, שחלקן נחפרו לחצות את גדר המערכת בגבול עם ישראל. חוסלו 30 בכירי טרור, בהם רמטכ"ל חמאס, מוחמד ג'עברי. עוד הושמדו 19 יעדי פיקוד ושליטה של החמאס, 26 אתרים לייצור ואכסון אמצעי לחימה ובהם אצטדיון הכדורגל בעזה, וכן למעלה מ-900 עמדות שיגור רקטות בינוניות וארוכות טווח.

 

טיל דרך החלון חיסל את רביעיית הטרור

מסוקי הקרב קיבלו את המשימות המורכבות נגד מטרות כמו מבנים רב-קומתיים של ארגוני הטרור, שם היה צריך לתקוף בצורה ממוקדת בלי לגרום נזקים לסביבה. כך, לפני ארבעה ימים היה זה מסוק קוברה שהנמיך לאט למרכז העיר עזה, התקרב לבניין תקשורת רב קומות, ויצר "קשר עין" על הקומה השישית, שם הסתתרו ארבעה פעילים בכירים של הג'יהאד האיסלאמי, שבהם חברי המועצה העליונה של הארגון והאחראי על ההסברה. המודיעין המדויק מהשב"כ איפשר לטייסי הקוברה לשגר ברגע אחד את הטיל לעבר חלונות הקומה שבה שהתה רביעיית הטרור, שנפגעה, בלי שהשכנים מלמטה, עיתונאים זרים, ייפגעו.

 

בנק המטרות שהכין אגף המודיעין היה ידוע מראש לטייסים הרבים, שרובם ממערך המילואים, זה חודשים ארוכים, ואף המטוסים נבחרו מבעוד מועד למשימות ההתקפיות השונות. למרות מאסת התקיפות, שבאחד הלילות כללה יותר מ-300 הפצצות תוך כמה שעות, כל תקיפה חושבה ותוכננה בקפידה ובאופן מדויק, מנתיב הטיסה דרך סוג החימוש, תוך גמישות להרחבת המשימה בזמן שהמטוס עוד באוויר. מאות שעות רשמו בשבוע האחרון מטוסי ומסוקי הקרב של החיל, וזאת מבלי לחשב את שעות הטיסה הרבות של עשרות כלי הטיס הבלתי מאוישים של חיל האוויר, שפועלים כל העת בשמי הרצועה.

 

הרמטכ"ל ומפקד חיל האוויר מחלקים פקודות  (צילום: באדיבות אתר חיל האוויר) (צילום: באדיבות אתר חיל האוויר)
הרמטכ"ל ומפקד חיל האוויר מחלקים פקודות (צילום: באדיבות אתר חיל האוויר)

  

מכינים את המטוסים לעוד גיחה (צילום: באדיבות אתר חיל האוויר) (צילום: באדיבות אתר חיל האוויר)
מכינים את המטוסים לעוד גיחה(צילום: באדיבות אתר חיל האוויר)

לילות ללא שינה עברו על הטייסים  (צילום: באדיבות אתר חיל האוויר) (צילום: באדיבות אתר חיל האוויר)
לילות ללא שינה עברו על הטייסים (צילום: באדיבות אתר חיל האוויר)

  

בגיחות השתתפו כלל מערכי מטוסי הקרב של חיל האוויר, כולל טייסות הנץ, הברק, הסופה (דגמי F-16), הרעם והנץ (דגמי F-15). חלק מהגיחות נערכו במבנים של שני מטוסי קרב, אך תקיפות משולבות ומורכבות, שכללו הפצצה בעזה בכמה נקודות במקביל, התקיימו אף במבנה של שמונה מטוסי קרב. המטוסים המריאו מבסיסי חיל האוויר מכל רחבי הארץ: מרמת דוד - שאחראים על מכת הפתיחה של המבצע, מחצרים, מחצור, מרמון ומפלמחים. מבסיס רמון המריאו גם מסוקי הקרב לגיחותיהם ההתקפיות ברצועה, מדגמי קוברה ואפאצ'י.

 

נשיא המדינה, שמעון פרס, התקשר עם סיום המבצע למפקד חיל האוויר, האלוף אמיר אשל, לברכו של הישגי חיל האוויר במבצע. אשל עצמו פרסם למחרת איגרת לאנשי חיל האוויר, ובה הודה להם: "ראיתיכם מתא הפיקוד ומתא הטייס, בבסיסים, בסוללות, בתאי המודיעין, התכנון הבקרה והשליטה. נמלאתי גאווה והערכה רבה לכולכם".

  

"חובה עלינו לתחקר לעומק את שביצענו, ללמוד, להשתפר, ולהיות טובים ומוכנים יותר למערכות הבאות בכל הזירות", כתב אשל, "חיל האוויר נדרש ליכולות ולעימותים מורכבים הרבה יותר, לשם אנו מכוונים. פעלנו כקבוצה אחת, באוויר ועל הקרקע, בהתקפה ובהגנה, המערך הטכני ותומך הלחימה, ובלב האזור האורבני הצפוף בעולם".

 

בשטח: תלונות של מילואימניקים שסוגרים שבת

אלפי לוחמים מהמערך הסדיר יישארו בעוטף עזה מחשש להידרדרות ביטחונית גם לאחר הפסקת האש. בצה"ל לא לוקחים סיכונים, וישאירו לפחות במהלך סוף השבוע הקרוב את הלוחמים מהמערך הסדיר שירדו לאוגדת עזה כחלק מההכנות למבצע קרקעי אפשרי, שבסוף לא יצא אל הפועל. בצבא חוששים כי למרות השקט, ארגוני הטרור ינסו לחדש את האש הרקטית לעבר ישראל, מה שעשוי להוביל לתגובה ישראלית חריפה.

 

ההחלטה על המשך הכוננות השאירה בשטח את חלק מחיילי המילואים שחשבו תחילה כי ישוחררו לביתם. חלק מהם התלוננו אמש על "ההחלטה המעוותת" כלשונם, כיוון שהם נאלצים להחליף כוחות סדיר בגזרות הביטחון השוטף. לדבריהם, ההחלטה גם תעלה לצה"ל כסף רב, שכן עלות שכרו למדינה של חייל מילואים ליום שווה לעלות שכרו של חייל סדיר – לחודש.

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "חלק ניכר ממערך המילואים שגויס לטובת מבצע עמוד ענן שוחרר. עם זאת, לאור הערכת מצב מספר יחידות מילואים עדיין מבצעות תעסוקה מבצעית על מנת לשמר את ביטחון הגזרה." גורמים צבאיים הוסיפו כי "מדובר בגדודי מילואים שתופסים קו ומטרתם לספק ביטחון. על מנת לספק יציבות בטחונית במהלך סוף השבוע לא התבצעה ההחלפה". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מטוסי חיל האוויר פעלו יומם וליל
צילום: באדיבות אתר חיל האוויר
מומלצים