שתף קטע נבחר

צילום: עופר עמרם

פריימריז בליכוד: רשימות חיסול, דילים ומתח שיא

הקרב הפוליטי על מקום בטוח ברשימת מפלגת השלטון הנוכחית יציג מאבקים דרמטיים וקרבות מרתקים. 30 בכירים יתחרו על 20 מקומות, בעוד ראש הממשלה עצמו פתח בבליץ טלפוני כדי לנסות ולהשפיע על הבחירה ולהימנע מהרכבת "רשימה משוגעת". ב-10:00 באולפן ynet: משדר מיוחד

שרי הליכוד, חברי הכנסת ומועמדי התנועה נכנסו לישורת הפוליטית האחרונה לקראת הפריימריז לקביעת רשימת המפלגה לכנסת, שייפתחו היום (א') בבוקר. שיחות נערכות כל העת עם הפעילים המרכזיים, ראשי הסניפים ומארגני "הדילים", והרשימות השונות מגובשות כמעט במלואן - מי לשבט ומי לחסד. על פי ההערכות, אחוז הצבעה נמוך, שינבע ככל הנראה ממזג האוויר החורפי, יגדיל משמעותית את השפעתן של רשימות מעין אלה. בכפוף לכך, החל יו"ר התנועה, בנימין נתניהו, במרתון שיחות בניסיון להשפיע על הרשימה. 

 

ynet יעביר מהשעה 10:00 בבוקר משדר מיוחד שילווה את הפריימריז.

 

עוד על הפריימריז בליכוד:

ראש בראש: כרמל שאמה נגד חיים כץ

קרב הנשים בליכוד: 6 ח"כיות, רק 3 מקומות

   

עבור חלק ניכר מהשרים וחברי הכנסת, מדובר במאבק פוליטי קריטי: 26 חברי סיעה - לבד מראש הממשלה המשוריין - שלושה חברי כנסת שערקו מקדימה - אבי דיכטר, יוליה שמאלוב-ברקוביץ' ואריה ביבי, וכן צחי הנגבי נאבקים על 20 מקומות בלבד ברשימה הארצית. למעשה, 30 מועמדים בכירים נאבקים על 20 מקומות בצל "רשימות החיסול".

 

מלחמת הליכוד, ההכרעה - היום (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
מלחמת הליכוד, ההכרעה - היום(צילום: מוטי קמחי)

 

בסביבתו של נתניהו הבהירו כי הוא חושש מהרכבת "רשימה משוגעת", כלשונם. מקורביו של יו"ר הליכוד התחילו לעבוד בשמו ולדחוף את מועמדיו המועדפים, בין היתר על ידי הפצת רשימת מומלצים וירטואלית, שבה בין 7 ל-10 שמות. במקביל, הורה נתניהו לפעול "לסיכולם" של 2-3 מועמדים, כפי שהוא נוהג לעשות בכל פריימריז, כדי לצמצם את השפעתו הפוטנציאלית של משה פייגלין. "זה ספין קבוע של נתניהו", אמר גורם בליכוד שהתייחס לניסיונות להעלות את אחוז ההצבעה.

 

מאבקים צפויים גם במחוזות השונים ברשימה. בשפלה (מקום 22 ברשימה) יילחמו המשנה לראש עיריית ראשון לציון, דוד ביטן, שזוכה לתמיכתו של השר ישראל כץ, והרב מאיר מלכה, סגן יו"ר עובדי התעשייה האווירית, שייהנה מתמיכת מנהלו, ח"כ חיים כץ. במחוז דן (מקום אחד מטה) מתנהל קרב צמוד בין מספר מועמדים, בהם פעיל הליכוד הוותיק אורי פרג', הטייס יואב קיש, גדי באשרי, עו"ד יוסי פוקס והמועמד "החברתי-מזרחי" של נתניהו, שלמה מעוז. האחרון זכה לתמיכה פומבית מראש הממשלה, אולם מקורבים אמרו כי הדילים "יחסלו את המועמד המוצנח של ביבי", כלשונם.

 

בנוסף, יציע המקום ה-24 ברשימה, שמשוריין לאשה חדשה, מאבק בין קרן ברק מחיפה וקטי שטרית מבית-שמש.

 

123,351 בעלי זכות הצבעה יוכלו החל מהשעה תשע בבוקר להשפיע על הרשימה ב-132 נקודות בחירה. בעשר בלילה תיסגר ההצבעה, ושעתיים לאחר מכן צפויות להתפרסם התוצאות.

 

אחת מ"רשימות המומלצים" שהתפרסמו השבוע עסקה בצורכי ראשי הערים במרכז השלטון המקומי וכללה 12 מועמדים: השרים סילבן שלום, גלעד ארדן, גדעון סער, ישראל כץ, יובל שטייניץ, לימור לבנת, וכן חברי הכנסת יריב לוין, דני דנון, מירי רגב, לאה נס, ציון פיניאן ואריה ביבי.

 

"אנחנו רוצים להשפיע על הבחירות הפנימיות בשתי המפלגות הגדולות כדי לקדם את האינטרסים של הרשויות המקומיות", סיפר אחד מראשי הערים. "אחת המשימות שלנו אחרי הבחירות היא להפעיל לחץ על ח"כים שייבחרו כדי לבטל את תאגידי המים ולהחזיר את הסמכות לקביעת מחירי המים לידי חברי הכנסת".


פורסם לראשונה 24/11/2012 19:25

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מי יילך הביתה? הכנות לפריימריז בליכוד
צילום: ירון ברנר
צילום: מוטי קמחי
נתניהו בוועידת הליכוד
צילום: מוטי קמחי
מומלצים